Jump to content

Kentish ale


robkiz

Recommended Posts

Pozwolcie koledzy się przywitac z okazji pierwszej czynnej wizyty na forum.

Interesuje mnie od pewnego czasu okreslenie Kentish Ale/ Kesntish Strong Ale. Zainteresownaie to wynika miedzy innymi z posiadanej flaszki piwka 1698 od Shepherd neame.

Kondycjinowanego w butelkach co zamierzam wykorzystac i odzyskawszy drozdze sprobowac eksperymetnalnie maly nastaw czegos podobnego. Niestety okazalo sie ze niezmiernie malo jest informacji o takim "stylu". Owszem znalazlem co nieco w katalogu angielskich zastrzezonych wyrobow regionalnych. Ale w zasadzie nic pozatym. Wychodzi mi na to ze to tylko taki sposob browaru na podkreslenie wyjatkowosci tego niezlego skad inad piwa. Mam racje czy tez moze dalo by sie to podciagnac pod jakis styl?

Link to comment
Share on other sites

Kondycjinowanego w butelkach co zamierzam wykorzystac i odzyskawszy drozdze sprobowac eksperymetnalnie maly nastaw czegos podobnego.

pytanie czy to piwo do refermentacji dostało te same drożdże co do fermentacji burzliwej;)

Link to comment
Share on other sites

O widzisz Zgoda bardzo dobry pomysl; biskupi palec bardzo lubie ;-) przyjze sie tez temu przepisowi. dziekuje.

 

Pawel1024 no pewności nie mam, ale lektura tej stronyhttp://www.nada.kth.se/~alun/Beer/Bottle-Yeasts/ oraz powodzenie z drożdżami z Fuller's IPA przekonały mnie do spróbowania

 

EDIT: orrrtografia

Edited by robkiz
Link to comment
Share on other sites

O widzisz Zgoda bardzo dobry pomysl; biskupi palec bardzo lubie ;-) przyjze sie tez temu przepisowi. dziekuje.

 

Pawel1024 no pewności nie mam, ale lektora tej stronyhttp://www.nada.kth.se/~alun/Beer/Bottle-Yeasts/ oraz powodzenie z drożdżami z Fuller's IPA przekonały mnie do spróbowania

U mnie ta strona jest bez lektora :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ano pewności nigdy nie ma ale chętnie spróbuje tym bardziej ze nie spodziewam sie żeby wyszło niepijalne. Jeśli wszystko inne sie uda. Poprzednią warkę zadałem drożdżami z butelki fuller's IPA (jak juz pisałem) i w sumie lepiej się zachowywały niż London ESB Wyeasta. Fermentowały szybko i głęboko i pomimo temperatury 19-20stopni dość czysto o ile mogłem to stwierdzić swoim niewprawnym nosem. Kłaczkują i sedymentuja też zadowalająco.

Zatem spróbuje mały eksperymentalny nastaw a co mi tam:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.