Jump to content

Browar Domowy "Proko Nowy"


Recommended Posts

Sobota 03.12.2011r.

1# Warka Grodziskie:

 

Jak już obiecałem będę tu zamieszczał swoje pierwsze warki w procesie zacierania opisze wszystkie błędy jakie popełniłem do których przyznam się bez bicia :( może pomogą nowym piwowarom. Jako pierwsze piwo wybór padł na "Grodziskie" z racji tego że ma kilka przerw w procesie zacierania które były mi potrzebne do testu swojego sprzętu:

 

- kociołek lidlowski z podwójnym dnem z otworami 2 mm co 5 mm z średnicą okręgu ok 32 cm + filtr z oplotu 0,5 m. Zamontowałem pompkę od pralki która niestety miała za duży przepływ ponieważ nie dławiłem jej co spowodowało po jakiś 30 min zatkanie całkowite dna oraz filtru z oplotu. Wodę do wysładzania przygotowuje w osobnym pojemniku z grzałką zanurzeniową 2000W.

 

- Pojawił się pierwszy problem z racji tego że zatkałem filtry nie było możliwości skutecznie podgrzać zacier do odpowiedniej temperatury więc wlałem wszystko do pojemnika w tym, przypadku fermentatora, wyciągnąłem dno, przepłukałem oplot i zakręciłem. Wlałem z powrotem zacier do kociołka już bez fałszywego dna i zacząłem podgrzewać mieszając zacier. ( Tym sposobem napowietrzyłem co nie jest w tym procesie wskazane mój błąd myślę że nie krytyczny i piwko będzie smakować ).

 

- Kiedy zacieranie dobiegło końca popełniłem drugi błąd chcąc sprawdzić pomiar Blg po wysłodzeniu do objętości 10 litrów zanurzyłem aerometr w menzurce bez schłodzenia do temperatury około 20 C. skutkiem czego było trwałe uszkodzenie o którym nie miałem pojęcia do końca warzenia ale o tym za chwile :/

 

- Po wysłodzeniu do 23l zacząłem gotowanie wspomagając się dodatkową grzałką 2000W. którą jednak po zagotowaniu brzeczki jeszcze trzymałem przez jakieś 15-20 min skutkiem czego było w końcowym procesie zbyt duże wyparowanie wody. Z objętości 23l zostało ok 17-18l :( teraz już wiem że wystarczy ta grzałka 1800W. w kociołku lidlowskim + lekko położona pokrywka.

 

- Gotowanie trwało 90 min zgodnie z recepturą chmielenie lubelskim (szyszki 3,6%) 30g od początku i 20g 20 min przed końcem. Mam obawy ponieważ wygotowało mi się 5-6l z planowanych 3l (receptura na 20l ) piwo może być za bardzo prze chmielone, przyszedł mi pomysł do głowy żeby złagodzić prze chmielenie dodaniem więcej wody w której rozpuszczę glukozę ( re-fermentacja ) powiedzmy z 2l, wtedy objętość piwka zwiększy się do około 19l, nie wiem jak taki zabieg wpłynie na jakoś piwa czy będzie za bardzo rozrzedzone, jak myślicie gra warta zachodu czy odpuścić?

 

- Teraz najśmieszniejsza część warzenia :/ ponieważ nie zwróciłem uwagi na to że przypadkowo zniszczyłem aerometr w 70 C. chciałem sprawdzić zawartość Blg po schłodzeniu brzeczki po gotowaniu do 24 C. ku mojemu zaskoczeniu wskazywał 1-2 Blg! lekko zmieszany przelałem do fermentatora, napowietrzyłem i dodałem drożdże, fermentacja ruszyła po około 4 godzinach trwa na dobre.

 

-Oczywiście później sprawdziłem aerometr w czystej wodzie przy 20 C. wskazywał na oko -7 Blg robiąc korektę moja zawartość Blg w 24 C. mogła wahać się w granicach 8-9 Blg czyli jak w przepisie ( 8 Blg)

 

Wnioski:

W kolejnej warce planuje zrezygnować całkowicie z oplotu, tylko fałszywe dno, zmniejszyć znacznie przepływ pompy na wylocie tak mniej więcej 1-2l na minutę i włączać ją głównie podczas podgrzewania, myślę ze to będzie dobre rozwiązanie i nie zatka się dno.

 

- Bardzo prosił bym o skomentowanie moich wypocin ponieważ pomoże mi to w kolejnym warzeniu piwa "Pale Ale" które planuję w tą sobotę chodzi mi głównie o sprzęt co powinienem poprawić :)

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.