Skocz do zawartości

Olej


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Oto odpowiedź jaką dostałem "Witam,

ceny oleju w but 0,5 l :

- olej świateczny roztoczański 12 zł termin przydatności 6 m-cy

- olej lniany tradycyjny 20 zł termin 2 m-ce

- olej z rydzyka (lnianki) 18 zł termin 6 m-cy

dostawa 18 zł kurier"

 

więc jutro zamawiam olej z rydzyka :) . Ktoś chętny z Krakowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa handlowa którą używa jakaś tam olejarnia, ni jak się ma do linku którego podałeś i nazwy fachowej czy potocznej, omawianej rośliny. W Twoim linku i nie tylko, pisze rydz, więc olej rydzowy, Rydzyka znajdziesz w Toruniu

 

Czegoś się tak uczepił tego rydzykowego? Tak nazwali olej, tak ma na etykiecie i co mnie albo tobie do tego?

 

zreszta wystarczy odpalić googla i też wynajdzie olej rydzykowy, ma nawet logo Gwarantowana Tradycyjna Specjalność:

 

http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/28345/Polski-kabanos-ma-chroniona-recepture

 

"Do tej pory logo GTS z polskich produktów mogą się pochwalić staropolskie miody pitne: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak, olej rydzykowy,..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś się tak uczepił tego rydzykowego? Tak nazwali olej, tak ma na etykiecie i co mnie albo tobie do tego?

 

zreszta wystarczy odpalić googla i też wynajdzie olej rydzykowy, ma nawet logo Gwarantowana Tradycyjna Specjalność:

 

http://www.mojawyspa...niona-recepture

 

"Do tej pory logo GTS z polskich produktów mogą się pochwalić staropolskie miody pitne: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak, olej rydzykowy,..."

No coder nie wyjeżdżaj tu z jakimś artykułem niedouczonego pismaka. Jak pisze chociażby w wiki, sam podałeś linka, nie ma żadnego oleju rydzykowego i tylko o to mi chodzi. Nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo potem będą powielać takie bzdury jak w artykule z podanego przez Ciebie linku. Nazwa handlowa, to co innego niż właściwa czy potoczna. Ciekawe, jak by napisali, że olej nazywa się "Dupa Maryni", to też byś obstawał przy tej nazwie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są regiony w Polsce gdzie sznyclem nazywa się schabowy, a są regiony gdzie sznycel to mielony,

Są regiony gdzie z domu wychodzi się na dwór, a są regiony gdzie z domu wychodzi się na pole... Są rejony jedzenia ziemniaków i rejony jedzenia kartofli,

Więc pewnie są rejony gdzie olej tłoczony z lnianki, lnicznika siewnego, nazywa się rydzykowy, a są regiony gdzie nazywa się inaczej,,,

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś głupotę i trudno Ci się do tego przyznać ?

Przemo, nie wnosisz nic do tematu, i moim zdaniem to Ty nie masz racji.

Nazwa olej rydzykowy przyjęta jest w wielu regionach od bardzo, bardzo dawna (jeszcze jak radia i telewizji nie było) i tylko Tobie się jakoś dziwnie kojarzy. Nie jestem politologiem ale kowal był wcześniej niż kowalski, nowy był wcześniej niż Nowak, tak samo jest z Rydzykiem, to nasz język i polskie słowotwórstwo. Sorry ale zbaczasz z tematu bardzo niewłaściwie.

To że w poznańskiem olej rydzykowy kojarzy się z Toruniem świadczy tylko o niedostatkach w Waszym języku oraz o nieznajomości upraw rolnych i innych regionów i nie może to być wykroczną polszczyzny. Nie miarkuj wyłącznie swoją wielkopolską miarą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mi poda linki lub fachowe opracowania, gdzie olej z lnianki nazywa się olejem rydzykowym, a nie rydzowym, to nałożę wór pokutny i się własnoręcznie zbiczuję :smilies:

P.S. Porównanie wyrazu rydzykowy z jednym z mieszkańców Torunia, napisałem dla jaj i jeśli ktoś nie ma poczucia humoru, lub go to zabolało, bardzo mi przykro. Mea culpa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Potoczna nazwa "lnianki" to "rydz"(także: rydzyk, lennica, lnicznik, judra).Jest to najstarsza z uprawianych w Polsce roślin oleistych.

Olej z lnianki przed około 80- u laty tłoczony był tylko metodą " na zimno". Pamiętają go obecni 70-80-latkowie jako nieodłączny smak swojego dzieciństwa.

Olej ten ma charakterystyczny smak i zapach- lekko korzenny, kolor zaś złocisty. Ponieważ jest bogaty w naturalne antyutleniacze, np. witaminę E, jego trwałość ,pomimo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych ( te są bardzo podatne na utlenienie) jest zaskakująco wysoka. Skład kwasów tłuszczowych w tym oleju jest dla nas bardzo korzystny, gdyż zawiera on około 90% (!) nienasyconych kwasów tłuszczowych ( około 54% omega 3 i 36% omega 9). Kwasy nasycone stanowią zaledwie około 10-11%.

Olej z lnianki przede wszystkim skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu LDL

( potwierdzone badaniami w warszawskim Instytucie Żywności i Żywienia). Ponadto zapobiega miażdżycy i chorobom układu krążenia, wspomaga przemianę materii, wspomaga odchudzanie, wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy.

Ze względu na jego charakterystyczny korzenny posmak bardzo dobrze komponuje się z sałatkami, surówkami, ziemniakami, kaszą, śledziami, serami. Należy pamiętać, że spożywamy go na zimno."

 

http://www.olvita.pl...-nieoczyszczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Potoczna nazwa "lnianki" to "rydz"(także: rydzyk, lennica, lnicznik, judra).Jest to najstarsza z uprawianych w Polsce roślin oleistych.

Olej z lnianki przed około 80- u laty tłoczony był tylko metodą " na zimno". Pamiętają go obecni 70-80-latkowie jako nieodłączny smak swojego dzieciństwa.

Olej ten ma charakterystyczny smak i zapach- lekko korzenny, kolor zaś złocisty. Ponieważ jest bogaty w naturalne antyutleniacze, np. witaminę E, jego trwałość ,pomimo wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych ( te są bardzo podatne na utlenienie) jest zaskakująco wysoka. Skład kwasów tłuszczowych w tym oleju jest dla nas bardzo korzystny, gdyż zawiera on około 90% (!) nienasyconych kwasów tłuszczowych ( około 54% omega 3 i 36% omega 9). Kwasy nasycone stanowią zaledwie około 10-11%.

Olej z lnianki przede wszystkim skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu LDL

( potwierdzone badaniami w warszawskim Instytucie Żywności i Żywienia). Ponadto zapobiega miażdżycy i chorobom układu krążenia, wspomaga przemianę materii, wspomaga odchudzanie, wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy.

Ze względu na jego charakterystyczny korzenny posmak bardzo dobrze komponuje się z sałatkami, surówkami, ziemniakami, kaszą, śledziami, serami. Należy pamiętać, że spożywamy go na zimno."

 

http://www.olvita.pl...-nieoczyszczony

I...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem dzisiaj już na spokojnie i bez agresji:

 

Sytuacja się zrobiła zarazem dziwna jak i komicznie paranoidalna. Przemo wydłubał z moich postów jedno słowo, które jego zdaniem powinno brzmieć inaczej i uczepił się go jak pitbull.

 

Kogo tu u licha obchodzi, czy olej się nazywał rydzowy czy rydzykowy? Nie należy to do kanonu wiedzy piwowarskiej ani ogólnej, nawet na forum botaników nie wzbudziłoby zapewne zainteresowania. Skąd Przemo może wiedzieć co tam było na etykietce, skoro jej nie widział? Skąd taka zaciekłość w stawianiu na swoim, nawet w przypadku takich bezsensownych duperelków, to jest chore!

 

Teraz, zamiast napisać coś rozsądnego o piwie, muszę młócić słomę i udowadniać, że nie jestem wielbładem.

Nie będę się więcej bawił w takie klocki, więc - wybacz Przemo - będę ignorował w przyszłości dyskusje z Twoim udziałem. Wiem, że na żywo jesteś sympatycznym facetem, ale w internecie coś złego w Ciebie wstępuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i się uczepiłem jednego słowa, ale fakty sa faktami. Nie ma co dalej ciągnąć tej jałowej dyskusji. Idę zaraz do olejarni po rydzowy, jak chcesz mogę Ci kupić :) Pozdrawiam i życzę miłego dnia i weekendu :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie ma większych problemów

 

Odpowiedz z olejarni.pl

" Tak jak juz Pan zdążył się zorientować prowadzimy sprzedaż wysyłkową, olej lniany 0,5 lit--10 zł, olej rydzowy w takiej samej cenie co lniany oraz olej rzepakowy 0,5 lit-5,80. Podaje koszty półlitrowych butelek bo w takich pojemnościach wysyłka wychodzi najkorzystniej.W zależności czy Pan zamówi 1-6szt koszt przesyłki wynosi 30zł, 7-12 szt-41,25. W razie jakikolwiek pytań służymy pomocą pod numerem tel. 61 44 45 618,pod tym też numerem przyjmujemy zamówienia od pon-śr. w godzinach 8-13

Pozdrawiam,Zakład Wytłaczania Oleju"

 

Mam już zamówienie na 7 but. ktoś jeszcze chętny z Krakowa?? Koszty wysyłki dziele przez ilość butelek zamówionych łącznie przez wszystkich

Edytowane przez AndrzejKu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie ma większych problemów

 

Odpowiedz z olejarni.pl

" Tak jak juz Pan zdążył się zorientować prowadzimy sprzedaż wysyłkową, olej lniany 0,5 lit--10 zł, olej rydzowy w takiej samej cenie co lniany oraz olej rzepakowy 0,5 lit-5,80. Podaje koszty półlitrowych butelek bo w takich pojemnościach wysyłka wychodzi najkorzystniej.W zależności czy Pan zamówi 1-6szt koszt przesyłki wynosi 30zł, 7-12 szt-41,25. W razie jakikolwiek pytań służymy pomocą pod numerem tel. 61 44 45 618,pod tym też numerem przyjmujemy zamówienia od pon-śr. w godzinach 8-13

Pozdrawiam,Zakład Wytłaczania Oleju"

 

Mam już zamówienie na 7 but. ktoś jeszcze chętny z Krakowa?? Koszty wysyłki dziele przez ilość butelek zamówionych łącznie przez wszystkich

Po nr telefonu widzę że to olejarnia w Grodzisku Wlkp o której pisał Przemo ( zdjęcie butelki w poscie wyżej)

Możliwe że w lutym będę w Krakowie lub na Walnym, jeśli było by zapotrzebowanie mogę podrzucić olej. Ceny za przesyłkę mają zabójcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie ma większych problemów

 

Odpowiedz z olejarni.pl

" Tak jak juz Pan zdążył się zorientować prowadzimy sprzedaż wysyłkową, olej lniany 0,5 lit--10 zł, olej rydzowy w takiej samej cenie co lniany oraz olej rzepakowy 0,5 lit-5,80. Podaje koszty półlitrowych butelek bo w takich pojemnościach wysyłka wychodzi najkorzystniej.W zależności czy Pan zamówi 1-6szt koszt przesyłki wynosi 30zł, 7-12 szt-41,25. W razie jakikolwiek pytań służymy pomocą pod numerem tel. 61 44 45 618,pod tym też numerem przyjmujemy zamówienia od pon-śr. w godzinach 8-13

Pozdrawiam,Zakład Wytłaczania Oleju"

 

Mam już zamówienie na 7 but. ktoś jeszcze chętny z Krakowa?? Koszty wysyłki dziele przez ilość butelek zamówionych łącznie przez wszystkich

Ja chętnie ze trzy butelki, chyba że skorzystamy z propozycji Anteksa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.