Jump to content

coder

Members
 • Posts

  5608
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by coder

 1. Czy dobrze rozumiem: Chromatograf gazowy służy do wykrywania wad piwa (DMS, diacetyl, adehyd itp) Chromatograf cieczowy służy do pomiaru IBU, barwy, ekstraktu ?
 2. Przy okazji Beer Festu w Katowicach zwiedziłem kopalnię i faktycznie spodobało mi się. Imponujące przedsięwzięcie inżynieryjne. Ale już za stary jestem, to sobie chociaż kilofek kupię.
 3. Zupełny offtop - chciałbym sobie kupić kilofek sztygara Czy ten wygląda rozsądnie: https://www.olx.pl/oferta/kilofek-gorniczy-CID767-IDrZuTz.html#149a0c81a9
 4. W anglojęzycznych artykułach: https://pureapps2.hw.ac.uk/ws/portalfiles/portal/660151 zamiast NH4+ jest nazwa aminokwasu: Ammonia , dlatego właśnie zastanawiam się, czy to nie jest coś innego niż po prostu NH4+, a tłumaczenie w polskim artykule jest błędne. Group C: ... Tryptophan Alanine Ammonia
 5. http://www.uwm.edu.pl/eurequa/pl/IX.5.htm ... drożdże potrzebują związków azotowych głównie do budowy białka komórkowego. Preferują sole amonowe ... C Absorbowane po dłuższym czasie glicyna, fenyloalanina, tyrozyna, tryptofan, alanina, NH4+
 6. To mam dysonans poznawczy. W literaturze piszą, że drożdże najchętniej pochłaniają jony amonowe (czyli ten NH4+ ?), a potem dopiero aminokwasy. Z drugiej strony NH4+ pojawia się na liście aminokwasów, i to daleko w grupie C - aminokwasy o bardzo powolnej absorpcji.
 7. Teraz tłumaczenie z dziedziny aminokwasów: Jak się nazywa po polsku: ammonia NH4+ ?
 8. Źródłem tych nazw jest tabelka z artykułu: http://sourbeerblog.com/understanding-esterification/ może to cos wyjasni
 9. A zresztą wrzucę cały ustęp artykułu, zobaczcie, czy nie narobiłem baborów: Oto lista najbardziej powszechnych w piwie estrów: Octan etylu - kombinacja kwasu octowego i alkoholu etylowego. W małych stężeniach ma aromat gruszkowy, w średnich zmywacza do paznokci, w dużych - rozpuszczalnika. Octan izoamylu - kombinacja kwasu octowego i wyższego alkoholu izoamylowego. Daje słynny aromat bananów znany przede wszystkim z Weizenów. W zwykłej praktyce piwowarskiej spotykamy się głównie z dwoma powyższymi estrami w piwie. Jeżeli sędzia wpisze w metryczce “estrowe” nam jako wadę piwa, oznacza to zwykle, że wyczuł rozpuszczalnik, ewentualnie w lagerze wyczuł aromat bananów (czy landrynek). W zwykłych piwach czasem znajdziemy jeszcze kapronian etylu, ale pozostałe estry wymienione poniżej to już raczej domena piw kwaśnych, spontanicznej fermentacji, w które swój wkład wniosły Brettanomyces mające więcej możliwości tworzenia ciekawych estrów. Jeżeli w zwykłym piwie wyczujemy jakieś niestandardowe estry: tropikalne, kwiatowe może to właśnie oznaczać infekcję dzikimi drożdżami. Zatem kontynuujemy listę estrów: Maślan etylu - kombinacja kwasu masłowego i etanolu, o pięknym aromacie ananasów. Chętnie produkowany przez bakterie beztlenowe np. Clostridium Heksanian etylu - kwas kapronowy + etanol - świeże banany, ananas Oktanian etylu - kwas dekanowy + etanol - ananas, kwaśna śmietana Dekanian etylu - kwas kaprylowy + etanol - jabłka Ester etylowy kwasu wanilinowego - kwas wanilinowy + etanol - wanilia, dymny Syrynginian etylu - kwas syryngowy (z drewna) + etanol - tytoń, figi Ester etylowy kwasu ferulowego - kwas ferulowy + etanol - truskawki Izowalerian etylu - kwas izowalerianowy + etanol - świeże banany, ananas Propionian etylu - kwas propionowy (produkt bakterii) + etanol - kiwi, ananas , truskawka Octan geranylu - kwas octowy + geraniol (z chmielu) - kwiatowy, geranium, róże Maślan geranylu - kwas masłowy + geraniol - wiśnie octan 2-fenyloetylu - miód, kwiaty
 10. 2-phenylethyl acetate - tak miało być Czy kwas ferulowy i ferulikowy to to samo? i dziękuję za tłumaczenie
 11. Teraz estry. Jak będzie po polsku: Octan 2-pennylethyl Ethyl propionate Propionic acid Ethyl ferulate Ethyl vaniliate Vanilic acid Ethyl decanoate Caprylic acid Ethyl octanoate Capric acid Caproic acid
 12. Stal nierdzewna pasywuje się sama w kontakcie z powietrzem, jedyny problem to to, żeby jej kontakt z powietrzem umożliwić, czyli usunąć tłuszcze, zabrudzenia itp. Dobrze jej też robi kąpiel kwaśna po tym myciu.
 13. Niestety, nie ma praktycznie na rynku firm znających się na projektowaniu browarów, a jak są, to są związane z konkretnym producentem sprzętu. Jedyny w miarę niezależny to: http://www.twojmalybrowar.pl/ Co do tych 5m2 to radzę tam wstawić małą warzelnię, pomieszczenie do śrutowania piętro wyżej, a fermentornię pod spodem, w piwnicach.
 14. Widzę, że jesteś blisko Szczecina, tam są dwa multitapy: Czeski Film i Nowy Browar, możesz się z nimi dogadać i zamawiać piwa wspólnie, wtedy razem będziecie mieli większe minimum logistyczne, no i oni będą już wiedzieć co zamawiać i gdzie. Są tam też 2 dobre browary restauracyjne które mogą chcieć sprzedawać swoje piwo w kegach: Nowy Browar i Wyszak.
 15. Wiele hurtowni ma kegi ale w ograniczonym asortymencie, głównie handlują butelkami. Największe kraftowe hurtownie to chyba Zofmar i Kraina Piwa.
 16. Tu znajdziesz listę browarów rzemieślniczych: http://browar.biz/forum/showthread.php?t=99632 Praktycznie każdy chętnie wyśle Ci kegi, problemem jest minimum logistyczne: dla jednych jest to paleta, dla innych półpaleta, ale niektóre wyślą i jeden keg.
 17. To jest plastikowa zabawka, za 3 tys euro możesz mieć porządny tank 10hl ciśnieniowy, z chłodzeniem i CIP np: http://www.resale.de/info-off-d.php?item=448487 Takie bez chłodzenia można wyhaczyć i za 1000 euro
 18. Bardzo orientacyjnie: 2-3 zł na litr za samo użyczenie wyposażenia browaru, plus surowce, materiały osobno.
 19. Prostokątne fermentory mają tę wadę, że w narożnikach jest mniejsza cyrkulacja fermentującej brzeczki, prze co łatwiej powstaje tam diacetyl.
 20. Myślę, że Architekturze wszystko można procedować od nowa w trybie "zmiany sposobu użytkowania budynku" Poza tym trudno mi sobie wyobrazić zamknięcie browaru z powodu przekroczenia 500 hekto. Kto by chciał to przeprowadzać, z jakiego powodu, w jakim trybie? Jakaś wyjątkowo złośliwa menda mogła by to teoretycznie zrobić. Ale w sumie, to jak się urzędnik naprawdę uprze, to może firmę zamknąć z dowolnego powodu wyciągniętego z d*py.
 21. Ten limit niestety jest bardzo niski, właściwie ogranicza 5hl warzelnie do 8-9 warek na miesiąc. Zdaje się że były jakieś rozmowy aby to podnieść ten limit wyżej ? Ten zapis jest nie do przecenienia, pozwala otworzyć w praktyce każdy browar o wielkości rzemieślniczej bez posiadania DUŚ, "przytłumiając" na początek jego produkcję. W czasie gdy browar już się rozkręca, ustawiasz maszyny, testujesz receptury, zdobywasz kanały sprzedaży można powoli załatwić DUŚ a nawet zrobić całe opracowanie o wpływie na środowisko - zajmie to ze 6 miesięcy.
 22. Decyzję środowiskową da się ominąć, jeżeli browar ma produkcję poniżej 500 hekto rocznie, albo wygląda na taki (warzelnia 5-10 hekto). Urząd Celny nie powinien pytać o pozwolenia architektury czy sanepidu, więc browar powinno dać się uruchomić bez tego. Natomiast decyzja architektury i sanepidu będzie potrzebna do uzyskania koncesji hurtowej (bez której tez da się działać), ale można to obejść przygotowująć pomieszczenie niby pod hurtownię piwa. Urzędom znacznie łatwiej jest odmówić pozwolenia, niż zamknąć już działające przedsięwzięcie.
 23. Jacer jak widzę miał dobre doświadczenia z projektantami, a ja miałem złe. To nygusy i leserzy, ceny mają wywalone w kosmos, chętnie wezmą zaliczkę, a potem doprosić się czegokolwiek nie sposób, w rezultacie sam bym to zrobił lepiej i szybciej, wystarczy pogrzebać w przepisach. Takie są moje doświadczenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.