Jump to content

CIĄGŁE WYKORZYSTANIE DROŻDZY

Recommended Posts

Witam piwomaniaków ponownie, :D koleżanki, koledzy mam kolejne pytanko z rodzaju tych "dyskusyjnych". Mianowicie, czy warto nalewać ostudzoną brzeczkę na drożdżę po fermentacji poprzedniej warki? jeśli tak, to nalewać po burzliwej, czy po cichej i ewentualnie ile razy można taki manewr powtórzyć? gdzieś na Forum spotkałem się z opisem warzenia bodajże RISa, albo Koźlaka, gdzie nalano brzeczkę na drożdże w fermentatorze, po uprzednio zlanym piwie na cichą fermetnację. Jakie drożdże ewentualnie nadają się do tego bardziej: suche, czy płynne?, Czy są szczepy, które lepiej znoszą takie manewry (jakie?), a które gorzej? jakie można zyskać w ten sposób korzyści, jakie są wady takiej metody? Jaki może mieć taka technologia wpływ na walory piwa ( smak, pienistość, barwa zawartość alkoholu, ewentualnie nie porządane aromaty itp) Czy można postępować w ten sposób warząc piwa tego samego gatunku i tej samej receptury, czy ewentualnie tego samego gatunku, ale z różnych receptur? A nalanie jasnej brzeczki na drożdże po przefermentowanym np. porterze? :beer: :beer: :beer:

Wszystko zależy. Najkorzystaniej podobno robić to na drożdżach płynnych, a w mojej ocenie może być to porządane w przypadku wykorzystania gęstwy po lekkim piwie dla przefementowania piwa o większej zawartości cukru. Zaletą jest na pewno posiadanie dużej ilości, zaprawionych już w alkoholu, drożdży. Zasadniczo też warto trzymać się (jeśli ktoś z tych, co przestrzegają reguł sztuki piwowarskiej) określonego stylu/styli przy doborze drożdży.

1. Po burzliwej.

2. Ja głównie korzystam z gęstwy po suchych.

3. Lepiej zebrać je do jakiegoś naczynia (ja zbieram do słoika litowego) i przepłukać. Przed dodaniem powąchać, spróbować płynu. Jeżeli wlejesz od razu do fermentatora po burzliwej to możesz przenieść infekcję, o której jeszcze nie wiesz.

4. No i zasada taka: najlepiej zbierać drożdże po piwie słabym, lekko chmielonym i jasnym (ale oczywiście tutaj można odbiegać od tej normy, byle by tylko nie przesadzać - ja np. z powodzeniem fermentowałem lekkie ale drożdżami po dubblu)

Edited by Jacki

O tym często się nie mówi, ale może być też za dużo drożdży! To może dawać dziwne posmaki.

No i sprawa kolejna dużo śmieci i trupów znajduje się na dnie fermentora po fermentacji. Zatem lepiej jest zebrać drożdże, przepłukać (są filmiki na youtube jak to robić) i użyć gęstwę w odpowiedniej wyliczonej ilości.