Skocz do zawartości

dziwne piwo po fermentacji burzliwej


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zrobiłem niedawno swoją warkę nr. 9 z czego 8 poprzednich nie zadowala mnie do końca. Prawdopodobnie dlatego że używałem do nich wody z filtra który działa na zasadzie odwróconej osmozy (a podobno taka woda się nie nadaje do warzenia) Żytnie z zestawu surowców z BA zrobiłem na "kranówce: i mam nadzieje (jak się nie zepsuje) że wyjdzie bardziej treściwe w smaku.

 

Ale do rzeczy Żytnie to pierwsze piwo które robię a skończyło się awanturą w domu bo nie zdążyłem się z nim wyrobić przed powrotem mojej połówki przez cholernie długą i mozolną filtrację (5godzin) i wyszło bardzo gęste prawie oleiste.

Po tygodniu burzliwej i sprawdzeniu BLG i próbie smakowej stwierdziłem że jest jakby gazowane lekko (niepokojący objaw) smakuje trochę jak Dunkel Weizen pewnie przez WB 06 ale mam nadzieje że to lekkie nagazowanie nie jest niczym niepokojącym. trochę nim pomieszałem przed przelaniem bo strasznie dużo kożucha i resztek drożdży na nim było i ściągałem osad zdezynfekowanym małym sitkiem żeby było bardziej klarowne.

 

Martwić się tym lekkim nagazowaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pewnie fermentacja nie była jeszcze zakończona, te drożdże zazwyczaj nie kończą pracy tak wcześnie.

Rozumiem że raczej nie mam powodów do zmartwień i powinno być wszystko ok?? Planuję też pierwszy raz zastosować coś co wspomoże klarowanie bo mam z tym dość spory kłopot myślałem o żelatynie chyba że polecacie coś innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że raczej nie mam powodów do zmartwień i powinno być wszystko ok?? Planuję też pierwszy raz zastosować coś co wspomoże klarowanie bo mam z tym dość spory kłopot myślałem o żelatynie chyba że polecacie coś innego

Nic nie kombinuj. Jeśli wszystko dobrze zrobiłeś to w odpowiedniej temperaturze i przy ostrożnym laniu i tak będzie kryształowo przejrzyste. Czasem dla odmiany robię tak z żytnim, chociaż najlepsze jest bardzo mocno schłodzone. Jest wtedy mętne i oleiste, widok bąbelków pomału unoszących się w tak gęstym piwku jest wyjątkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.