Jump to content

Jacenty

Members
 • Posts

  1978
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Jacenty

 1. Już miałem wskrzesić mój browar. Niestety, kupiłem Bractwo bursztynowe i znowu stwierdziłem, że nie muszę bo ktoś inny za mnie robi pyszne piwa.
 2. Po miesiącach przerwy wracam do warzenia. Niestety w międzyczasie zmieniłem kompa i straciłem wszystkie ważne rzeczy. RefRez potrzebuję, z WIKI nie wiem dlaczego pobrać nie mogę, ktoś pomorze?
 3. Poza kranikiem może się też zdarzyć, że na dnie fermentora stężenie cukru będzie większe. Pierwsze dwie trzy butelki napełniasz do połowy, kilka następnych już normalnie. Potem bierzesz te do połowy napełnione i dolewasz do pełna. W ten sposób unikniesz wlania w jedną czy kilka pierwszych butelek, piwa z większym stężeniem cukru .
 4. Jacenty

  Jacenty

 5. Dlaczego sądzisz, że jest niedofermentowane? Słabo odfermentowane zgoda, ale to nie znaczy, że nie skończyło pracy. Jeżeli wszystko zrobiłeś tak jak piszesz, to nie widzę powodu żeby tylko do tych 6 zeszło, gdzieś musiał powstać błąd. To nie znaczy jednak, że fermentacja się nie zakończyła. Poza tym przed tobą jeszcze jakieś dwa tygodnie cichej, może zejść jeszcze niżej. Edit; Sprawdź balingomierz.
 6. O którym błędzie piszesz? Bo ja tu widzę kilka. Masz wymiennik? W jaki sposób chłodziłeś?
 7. Statystycznie, to Polacy zarabiają 4 tyś, ile jest w tym prawdy każdy wie. Skąd wiem, że liczy prawidłowo? Pisałem, porównywałem nasycenie moich piw z innymi. A czy jest 2,4 czy 2,6, to mnie nie interesuje, interesuje mnie jak blisko jest piw wzorcowych, które zwyciężały w konkursach np.
 8. Pod latarnią najciemniej- chciałoby się powiedzieć. Zadałeś sobie trochę trudu, jak widzę, w te porównania. A wystarczy jeden prosty kalkulatorek RefRez, on się nie myli, w ciemno można mu zaufać. Od lat z niego korzystam i zawsze uzyskuję nasycenie dokładnie takie, jakie być powinno. Kilka razy porównywałem moje piwa z piwami zwycięskimi różnych konkursów i nigdy się nie zawiodłem.
 9. Wystarczy spojrzeć na nagazowanie pszenicy, którą sugerują twórcy tego kalkulatora- 3,6-4,5! Nie odważyłbym się na tak wysokie nasycenie. Jeżeli w tym miejscu są takie kwiatki, to cały kalkulator traci wiarygodność.
 10. Który kalkulator podaje złe wartości? Czyżby ten, z którego ThoriN korzysta? Bo jego 150g na warkę to max 2,5v/v, a nie 2,8 jak pisze.
 11. Nazwali to piwo w ten sposób, bo z Witbierami Polacy już trochę się oswoili, z grubsza wiedzą o co chodzi. Gdyby napisali np Grand Cru , to mało kto wiedziałby czego oczekiwać.
 12. Nie znalazłeś, bo wzmocniony Witbier, to już nie Witbier. Ludzie różne cuda wymyślają, ale tworzenie Imperial Witbier mija się z celem. To piwo nie może być mocne, to wbrew jego naturze. To tak jakbyś chciał stworzyć, dajmy na to, Super Ekstra Stronga 8 Blg i 3% alkoholu, to bez sensu.
 13. Mam zamiar uwarzyć coś z dodatkiem Stewii. Jeszcze nie wiem co, na razie zbieram informacje jak jej dodać. Pewnie jest ktoś kto jej używał, liczę na podpowiedź. Z ważnych informacji, które do tej pory zebrałem; - Stewię stosuje się po wysuszeniu i sproszkowaniu - 1-2 łyżeczki proszku zastępują 1 filiżankę cukru
 14. Instrukcja jest tylko podpowiedzią, nie wyrocznią. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie warunki ma poszczególny piwowar.
 15. Racja, ta taśma na pewno zaburzy odczyt, mój błąd. Marker będzie lepszy.
 16. No i mnie też dopadła niespodzianka w postaci rozkalibrowanego cukromierza. Zorientowałem się dopiero gdy podczas pomiaru na skali zobaczyłem -3. Oczywiście kartka się w środku przesunęła. Udało mi się ją wstukać na swoje miejsce, ale od razu zabezpieczyłem się przed przyszłymi niespodziankami. Równo z zerem nakleiłem paseczek taśmy. W ten sposób, w przyszłości, od razu będę wiedział czy taka sytuacja się nie powtarza. Polecam ten sposób.
 17. Mamy najlepszy chmiel na świecie, a Ty tu o jakimś badziewiu piszesz, po co. Piwo z chińskim chmielem przez gardło by mi nie przeszło, no chyba, że klona chińskiego chciałbym robić.
 18. Jeżeli po chmieleniu na zimno do butelek dostało się sporo chmielu, to efekt przegazowania jest pewny. Jeżeli nie zmieszałeś glukozy, to bliżej dna będzie jej więcej. Dużo jej dałeś swoją drogą, do stouta nie sypałbym więcej niż 115-120 g na 20 litrów.
 19. http://www.piwo.org/topic/15828-browar-jacenty/page-3?do=findComment&comment=394680
 20. Masz problem. Upuszczanie gazu będzie ratunkiem. Zostaw w pokoju dzień-dwa, potem do lodówki na minimalną temperaturę i kontroluj. Jak pojawi się stanowczo za duże nasycenie, to upuszczaj. Ogólnie, niska tempratura będzie Twoim sprzymierzeńcem.
 21. W sumie nie wiem czego oczekujesz. Piszesz, że to eksperyment, więc liczyłeś się z porażką chyba. Wyciągnij z niego wnioski i popraw je w przyszłości. Mógłbym oczywiście napisać, że za dużo chmielu, że źle dawkowany, że drożdże pomimo przeterminowania powinny być ok, itd. Mógłbym, tylko po co. Przecież chyba zanim się za to piwo zabrałeś, to musiałeś trochę poczytać. Moja rada, nie eksperymentuj, na forum znajdziesz dziesiątki sprawdzonych receptur na dobre pszeniczne. Zrób najpierw piwo zgodne z tradycją, a dopiero przy następnych ewentualnie kombinuj. Taka powinna być kolejność żeby się nie zrazić. Jaki kolejny eksperyment na głowę sobie bierzesz? Może zacznij od pytań.
 22. I bardzo dobrze, te są najlepsze. Moje są w podobnym wieku, stoją w nieogrzewanym garażu, podłączone do czasowego wyłącznika i wciąż działają wyśmienicie. Gdybyś nowoczesną w ten sposób potraktował, to już dawno by się zepsuła.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.