Skocz do zawartości

zacieranie na lenia


marbelka

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

w niektórych recepturach piwowarzy podają tzw "zacieranie na lenia" - np 65-71 st 90 minut

Chciałbym się dowiedzieć ,jaka różnica smakowa była by w końcowym efekcie ,gdyby dwie warki z tą samą ilość słodu zacierać np:

62 st- 15 minut i 72 st 50 minut

a w drugiej warce na w/w lenia-65-71st ,90 min

Spotkałem też zacieranie na lenia 67-69 -jaka tu może być różnica ?

tzn między leniwym zacieraniem

90minut 65-71 a 90 minut 67-69stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

w niektórych recepturach piwowarzy podają tzw "zacieranie na lenia" - np 65-71 st 90 minut

Chciałbym się dowiedzieć ,jaka różnica smakowa była by w końcowym efekcie ,gdyby dwie warki z tą samą ilość słodu zacierać np:

62 st- 15 minut i 72 st 50 minut

a w drugiej warce na w/w lenia-65-71st ,90 min

Piwa mogą wyjść podobne, bo ciężko znaleźć zdecydowanie w przedziale temperaturowym (zbyt duża rozpiętość)

 

Niższa temperatura (bliższa 63°C) da piwo bardziej wytrawne i odwrotnie, wyższa temperatura (bliżej 72°C) da piwo treściwe

 

Dobrze założyć sobie mniejszą rozpiętość - 2-3°C Łatwiej coś przewidzieć wtedy.

Tyle teorii bo w praktyce może temperatura skakać :)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

w niektórych recepturach piwowarzy podają tzw "zacieranie na lenia" - np 65-71 st 90 minut

Chciałbym się dowiedzieć ,jaka różnica smakowa była by w końcowym efekcie ,gdyby dwie warki z tą samą ilość słodu zacierać np:

62 st- 15 minut i 72 st 50 minut

a w drugiej warce na w/w lenia-65-71st ,90 min

Spotkałem też zacieranie na lenia 67-69 -jaka tu może być różnica ?

tzn między leniwym zacieraniem

90minut 65-71 a 90 minut 67-69stopni

Zacieranie na lenia to jest inaczej zacieranie jednotemperaturowe, stosowane w UK i USA. Wymaga tzw. rozluznionego slodu (np. pale ale) ale współczesna technologia słodowania jest na tyle zaawansowana że nawet słod pilzneński można tak spokojnie zacierać. 71-65 90 minut to bedzie piwo bardzo tresciwe, 69-67 tez nie wiele roznicy. ja bym wyróżnil zacieranie "od 67+" i "od 66-" czyli pelne i wytrawne. Temperatura końcowa zależy tylko od czasu i izolacji kadzi, jest mało istotna. Liczy się temperatura pierwszych 30 minut zacierania.

Poszukaj tematów o zacieraniu w lodówce turystycznej, tam będzię wiecej co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumię ,że różnica w zawartości alk też będzie- wytrawne mocniejsze od treściwego-czy tak?

Czy końcowe Blg w tych piwach będzie różne?

Tak. Piwo wytrawne odfermentuje niżej niż piwo treściwe. A mniej cukrów końcowych oznacza więcej alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

71-65 90 minut to bedzie piwo bardzo tresciwe, 69-67 tez nie wiele roznicy. ja bym wyróżnil zacieranie "od 67+" i "od 66-" czyli pelne i wytrawne. Temperatura końcowa zależy tylko od czasu i izolacji kadzi, jest mało istotna. Liczy się temperatura pierwszych 30 minut zacierania.

Ważna jest też szybkość konwersji skrobi w cukier dla danego słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie zacieranie na lenia polega na tym że nie pamiętam jak to było ;)

No też miałem taką warkę, że nie pamiętałem ile chmielu wrzuciłem. Od tego czasu wyznaję zasadę - piłeś? nie zacieraj!

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ale ten czas leci-prawie dwa lata ,jak założyłem ten temat....

Jednak do tej pory wszystkie warki zacierałem w 62-63 /72-73

Przyszedł mi ostatnio taki pomysł-jedna temp 72-73st-wg kalkulatora w BS

4kg słodu do 15 L wody w temp 78,5st np na 60 minut

Powinno wyjść bardzo treściwe piwo-prawie bezalkoholowe,więc do gotowania dodać cukier -np 1,5kg.Te 1,5 kg powinno podbić Blg w 20L o ok7,5st

Co o tym myślicie? Próbował ktoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Tak wysoka zacierane piwa wychodziły mi niesmaczne. Nie sprawiały wrażenia pełniejszych ani słodszych. Może to była wina pH bo nie mierzylem. Dawno to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wobec tego pytanie powiązane, odnośnie zacierania w lodówce - czy jej izolacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury przez 60-90 minut (tudzież 30 minut, zakładając, że ten początkowy czas jest kluczowy dla zacierania)? W jaki sposób potem podgrzać zawartość do ponad 72 stopni? Trzeba przelać wszystko do gara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięta lodówka utrzyma temperaturę przez czas zacierania. Jak chcesz podnieść temperaturę, to dolewasz wrzątku - ilość wyliczą Ci programy, albo dolewasz partiami, mieszasz i sprawdzasz temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wobec tego pytanie powiązane, odnośnie zacierania w lodówce - czy jej izolacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury przez 60-90 minut (tudzież 30 minut, zakładając, że ten początkowy czas jest kluczowy dla zacierania)? W jaki sposób potem podgrzać zawartość do ponad 72 stopni? Trzeba przelać wszystko do gara?

Coleman Xtreme 62qt cooler utrzyma temperature +- 2F przez 60 min. To przy zacieraniu na warki 11 gal. Kalkulując temperature strike water, musisz uwzględnić obniżkę temperatury przy początkowym mieszaniu. To jest kwestia doświadczenia, dla mnie to jest +4F zimą I +2F latem. Także żeby utrzymać temp. przy mieszaniu na 30 min, dolewam 2 qt wrzątku. Ale to jest też kwestia doświadczenia I wypracowania własnych metod. W kwestii podniesienia temperatury na mash-out, to po prostu robię to dodając wode do wysladzania przy batch sparging, a brzeczke przednia odprowadzam prosto do kadzi warzelnej bez mash-out.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy leniwe zacieranie Weizenbocka 18°Blg w 68°C da bardziej słodki czy zrównoważony profil (bo wytrawnego się nie spodziewam)? Od tego zależy czy właściwe będą mocno odfermentowujące drożdże WB-06, czy jakieś inne mniej żarłoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy leniwe zacieranie Weizenbocka 18°Blg w 68°C da bardziej słodki czy zrównoważony profil (bo wytrawnego się nie spodziewam)? Od tego zależy czy właściwe będą mocno odfermentowujące drożdże WB-06, czy jakieś inne mniej żarłoczne.

nikt Ci nie odpowie szczegółowo na takie pytanie.

niestety to jest piwowarstwo domowe. tu jest bardzo wiele zmiennych, które robią różnicę.

 

Zmienne, które ja widzę to :

- termometr - różne są, i potrafią różnie działać a piwowarzy mają dość wąskie okno gdzie potrzebują precyzji 

- miejsce i sposób pomiaru - zacier, zwłaszcza zacierając na lenia potrafi mieć duże różnice temperatury ( u mnie na 6kg zasypu i 9 l wody to 1-1.5°C różnicy ) 

- kadź zacierna - jak oddaje ciepło, gdzie.

- sposób zasypywania zasypu ( do gorącej wody czy do suchej kadzi i napełnianie przez filtrator )

- ilość, intensywność i czas mieszania

 

To co mogę ci poradzić to traktuj wartości jako względne, czyli nie 68°C a '68°C u mnie' - i bazuj na doświadczeniu - nie koniecznie twoje doświadczenie da się przełożyć na praktyki innych piwowarów oraz na odwrót.

Doświadczenie i znajomość/rozumienie swojego sprzętu jest kluczowe aby mieć powtarzalność oraz precyzyjny wpływ na profil piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.