Skocz do zawartości

czas fermentacji - Instrukcja a rzeczywistość


ccycekk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc! Nastawiłem http://www.bimberhob...?id_product=229 W instrukcji na stronie jak i na opakowaniu jest napisane że czas fermentacji to około 14 dni.

Początek nastawu 11,5 blg a po 5 dniach pokazuje prawie 0.(zero). Do fermentacji dodałem tylko suchy ekstrakt słodowy. Glukozy i cukru nie dodawałem. W smaku jest gorzkawe, nie czuć że jest nagazowane. Powiedzcie co robić? Rozlewać do butelek czy czekać.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego pierwszego brewkita zabutelkowałem chyba czwartego dnia. Nie zapomnij o środku do refermentacji w butelce (dopiero tam się piwo ma nagazować). Jakieś 2,5g. cukru czy glukozy na butelkę powinno być ok. Ale zapewne masz jeszcze przyzwyczajenie do mocniej nagazowanych piw i to ci się może wydać za wodniste. Jeśli masz takie obawy daj 3,5g.

Jak chcesz butelkuj dzisiaj, jak nie to poczekaj. To pierwsza warka, więc zapewne się już niecierpliwisz ;)

(ale możesz śmiało poczekać kilka dni, niech co ma opaść na dno opadnie)

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkit to brewkit. Tego akurat nie robiłem, ale ja dla pewności zostawiłbym jeszcze z dzień i sprawdzał oznaki. Potem - do butelek - jak pisał jacki.

 

Kilka tygodni później będziesz cieszył się swoim własnym piwem - gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkity potrafią się różnie zachować :)

Osobiście przytrzymałbym do 7 dni aby wszystko opadło i przy takim BLG jakie opisałeś w butelki, zgodnie ze wskazówkami jacki.

Poczekaj koło 3 tygodni i będzie już dobrze nagazowane. Fakt, że ja przy pierwszej warce tyle nie wytrzymŁem ;) po tygodniu były już pierwsze testy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje pierwsze też robiłem z "kita" i po pięciu dniach wylądowało w butelkach. Teraz ma trzy tygodnie i jak narazie wszystko jest oki :)

Następna warka była już zacierana i jak narazie jeszcze fermentuje, co prawda już spokojnie ale jednak jeszcze fermentuje, poczekam z tydzień i do butelek :)

Piwo uczy cierpliwości :)

Pozdrawiam Olek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ci się tak śpieszy? ;)

 

Daj czas na dofermentowanie (większość to nie całość) oraz na opadnięcie ich na dno. Inaczej możesz mieć albo przegazowane piwo, albo centymetrową warstwę drożdży w butelce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie mi się nie śpieszy - tylko nie wiem czy jeżeli potrzymam odfermentowane piwo zbyt długo czy to nie zaszkodzi. A czytałem o tym na forum . Że jak osiągnie blisko 0 BLG to jak najprędzej trzeba butelkowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na co czekać, trzeba butelkować (przy takim BLG, niżej raczej nie zejdzie, więc fermentacja się zakończyła). Lekki niepokój wzbudza fakt tak głębokiego odfermentowania, tym bardziej, że piszesz, że nie dawałeś do fermentacji cukru ani glukozy, no ale na to się w tej chwili już nic nie poradzi ;) Trzymam kciuki, żeby piwo wyszło przynajmniej tak dobre, żebyś się nie zniechęcił ;)

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może cukromierz mam spindolony? Na początku tak myślałem - ale jak nasypie cukru do wody - to ładnie się wynurza. A jak można poznać bez cukromierza ze juz wszystko jest OK? Rurka nie bulgoce już drugi dzień. Co prawda minimalnie ale poziomy wody nie sa równe - 3-4 milimetry różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.