Witam,
jestem Donat, przeglądam forum od jakiegoś czasu (bardzo nieregularnie). Postanowiłem to zmienić i zagościć tutaj na dłużej.
Jestem po dwóch warkach warzonych z zacieraniem, na gotowych surowcach ze sklepu (Pacific Pale Ale i AIPA).
Piwa wyszły OK, niezakażone - do wypicia. Od sławnego sędziego piwnego dowiedziałem się, iż wyczuwa w mojej pierwszej warce kwas izowalerianowy (zbyt wysoka temp. fermentacji + stary chmiel - poprawcie mnie jeżeli się mylę).
Teraz przymierzam się do trzeciej warki (IPA na australiskich i nowozelandzkich chmielach).
Zamierzam stworzyć własną recepturę, jednak jak zacząłem przeglądać wszystkie kalkulatory itp. to się za głowę złapałem.
Czy są jakieś proste kalkulatory albo czy ktoś pomógłby mi przez to przejść?
Planuje zrobić czystą IPĘ, i zastanawiam się nad zasypem.
Czy lepiej pale ale czy pilzneński? Jakie słody dodatkowe stosować? Mam Cara gold, czy się nada jako dodatkowy? Może 0,5kg orkiszowego?
Jeżeli chodzi o chmiele, to mam pytanie, czy lepiej jest na goryczkę dawać te z większą ilością alfa kwasów?
Czy nie ma to znaczenia? Mam większość chmieli z 2015 zbiór, ale dwa z nich są jeszcze z 2014, te starsze dać lepiej na goryczkę/smak/aromat żeby dużo złego nie zrobiły. Czy przeterminowany chmiel da się jeszcze użyć? Mam jakiś, który był do końca 2015r.
Drożdże US-05, wystarczy jedna saszetka czy dać dwie? Co daje uwodnienie drożdży? Do tej pory dawałem od razu do brzeczki i było ok.
Jeszcze pytanie o fermentacje, jaka jest najlepsza temperatura do US-05? 12-15st? Ile dni powinna trwać burzliwa, a ile cicha?
Kiedy najlepiej chmielić na zimno i ile tego chmielu na zimno rzucić?
Przepraszam za chaos myśli, ale pisałem z marszu i zależy mi na czasie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi i jeszcze raz witam na forum!
Donat