Skocz do zawartości

gradzus

Members
  • Postów

    32
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez gradzus

  1. Nie ma znaczenia, z której strony wsuniesz konektory, bo w gniazdku mamy prąd zmienny. Jeśli chodzi o uziemnienie - proponuje je jednak podłączyć. Ja wykorzystałem do tego śrubę mocującą grzałkę. Warto też zapakować to wszystko w puszkę. Tak to wygląda u mnie:
    5a628c39b4016_grzaka.thumb.jpg.256fe7da00c789b8744e6721e300e33a.jpg

  2.  

    Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować :D Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję :)

    życzę powodzenia :)

    zwłaszcza po przemyśleniu ile i jakie parametry maja wpływ na tempo podgrzewanie wody w zmiennych warunkach :(

    Aha, nie zapomnij, że piwowarstwo to raczej warzenie piwa, a nie ciągła budowa sprzętów do warzenia :D

    Są tu takie orły co już lata budują (realizują swoje marzenia). No ale co kto lubi :polew:

    ja lubię dobre piwo :D

     

    W pełni się z Tobą zgadzam, że wiele parametrów na to wpływa, ale dysponując jakąś historią pracy sterownika można to opanować :) 

    Oczywiście sprzęt to tylko środek do osiągnięcia celu - czyli kufla dobrego piwa :beer:

  3.  

    możliwość ustawienia że na 6:00 ma być woda do zacierania gotowa

    o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej :facepalm:

    Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka :D

    Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś :smilies:

     

    Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować:D Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję:)

  4. Płytki dotarły :)

    post-15814-0-31603300-1472199668_thumb.jpg

     

     

    to jest moze jakis zasilacz z ladowarki tel? Tak troche wyglada :)

    Jakiego regulatora uzywasz? Ile ciagnie taki caly uklad? Nie przegrzewa sie? Ja sie kiedys bawilem ale pod mocniejsza plytke to mi odcinal zasilanie przez temp wiec poszedlem w step down buck.

     

    Stabilizator to asm1117, spokojnie daje rade. Napięciem 3v3 zasilany jest tylko esp, przekaźnik podpięty jest pod 5V.

  5. Take my money! Ile kosztuje? Z Tapatalka nie widać ceny.

     

    Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

    Jeśli będą chętni na zakup możemy wycenić kontroler:)

     

     

     

    I jeszcze czujnik bąbelków założony na rurce fermentacyjnej:

    Ale że po co to Panie? Taka błyskotka ot?

     

    A tak poza tym to pełen szacun! :)

     

    @Sadowski25 ma racje - licznik bąbelków na służyć do oceny stanu fermentacji. 

     

     

    nie przesadzajmy, te znienawidzone przez wszystkich rurki i babelki o czyms tam swiadcza, w koncu w procesie wydziela sie gaz takze dlaczego i tego by nie kontrolowac? :) Swoja droga sprzet jest na sprzedaz, czy chwalisz sie swoim czy pomagasz innym isc w Twoje slady? Jezeli to ostatnie to masz moze kod do udostepnienia i opis polaczen? :)

    Sprzęt początkowo był robiony na własne potrzeby, ale wydaje nam się, że znajdą się chętni do jego nabycia. Kodu nie udostępniamy - było to kilka miesięcy projektowania hardware'u oraz pisania kodu zarówno na samo urządzenie jak i na cześć serwerową. FermControl jest częścią większego pomysłu dostarczenia kompleksowego rozwiązania dla piwowarów domowych. Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować wszystkie plany:)

  6. FermControl służy do kontroli procesu fermentacji. Dzięki temu, że dostęp do urządzenia możliwy jest przez przeglądarkę internetową można je kontrolować zarówno przez komputer jak i telefon. Wygląd stron został zoptymalizowany tak, żeby wyglądały dobrze nawet na niezbyt dużych ekranach smartfonów. Sercem sterownika jest moduł ESP8266. Odbiera on dane z dwóch czujników temperatury i czujnika bąbelków, steruje przekaźnikiem, serwuje stronę www oraz umożliwia wysyłanie danych na serwer.

     

    Strona główna prezentuje aktualny status fermentacji – temperaturę brzeczki, temperaturę zewnętrzną oraz stan przekaźnika. Dodatkowo wyświetlane są zadane parametry pracy – pożądana temperatura fermentacji oraz dopuszczalna histereza.

    post-15814-0-80734400-1468671811_thumb.png

     

    Przycisk Chart przekierowuje na stronę z wykresami, gdzie można zobaczyć jak przebiegał proces fermentacji.

    post-15814-0-11873900-1468671853_thumb.png

     

    Przycisk Fermentation Settings pozwala na przejście do strony konfiguracji.

    W sekcji Device Settings ustawiana jest optymalna temperatura brzeczki oraz maksymalna histereza.

    Sekcja API Settings odpowiada za ustawienia związane z serwerem, na który co 10 min wysyłany jest stan czujników – postawiliśmy tu na nasze autorskie rozwiązanie żeby ograniczyć konfigurację do minimum. Sekcja Sensor Settings umożliwia wybór podłączonych czujników.

    post-15814-0-37649000-1468671932_thumb.png

     

    Strona WiFi Settings służy do konfiguracji połączenia bezprzewodowego. Jeśli połączenie nie jest skonfigurowane urządzenie jest domyślnie dostępne pod adresem 192.168.4.1 Oprócz standardowych parametrów (nazwa sieci, z którą kontroler ma się połączyć oraz hasło) została zaimplementowana obsługa statycznego IP – dzięki temu nie ma konieczności korzystania z dodatkowych wyświetlaczy, bo kontroler zawsze będzie dostępny pod określonym wcześniej adresem.

    post-15814-0-58078900-1468671962_thumb.png

     

    Kontroler został umieszczony w kompaktowej obudowie (poniżej prototypowa wersja z dwoma czujnikami temperatury):

    post-15814-0-95828700-1468672009_thumb.jpg

    post-15814-0-08225700-1468672015_thumb.jpg

    post-15814-0-69940900-1468672019_thumb.jpg

    post-15814-0-37203200-1468672024_thumb.jpg

     

    I jeszcze czujnik bąbelków założony na rurce fermentacyjnej:

    post-15814-0-73065200-1468672048_thumb.jpg

     

    Pełna wersja widoczna na poprzednich zdjęciach kosztuje 220zł.

    Urządzenie jest jednak modułowe - poniżej wycena poszczególnych części:

    1. Skonfigurowana płytka (założony użytkownik na naszym serwerze) z jednym czujnikiem temperatury 110 zł
    2. Zasilacz 20 zł
    3. Dodatkowy czujnik temperatury 15 zł
    4. Licznik bąbelków 20 zł
    5. Obudowa + montaż 25 zł + 15 zł
    6. Antena zewnętrzna + pigtail do połączenia z esp 15 zł
  7. Spróbowaliśmy dwóch rozwiązań chłodzenia opartego o ogniwa Peltiera. Niestety wyniki nie były satysfakcjonujące – spadek temperatury o 0.7 stopnia na godzinę.
    Pozostał jednak całkiem fajny kontroler fermentacji, opisany w tym wątku:
    http://www.piwo.org/topic/21427-fermcontrol-%E2%80%93-kontroler-temperatury-fermentacji-z-licznikiem-b%C4%85belk%C3%B3w-sterowany-przez-wifi/

  8. Nie jest to żadna tajemnica, wręcz przeciwnie - może odpowiedz pozwoli uniknąć komuś ponoszenia dodatkowych kosztów.

    Wydaje nam się, że problemem jest odbiór ciepła z brzeczki. My próbowaliśmy zrealizować to za pomocą miedzianego płaskownika. Niestety chłodzenie 20l płynu na poziomie 0.1 stopnia na godzinę nie jest satysfakcjonujące...

    Z drugiej strony - czy ktoś jest w stanie zrobić taki test dla lodówki? Załóżmy, że lodówka jest wyłączona (w środku temperatura otoczenia). Wkładamy fermentator z 20l wody i sprawdzamy temp co godzinę. Gdyby ktoś zrobił taki test byłby jakiś punkt odniesienia.

  9. Urządzenie będzie tańsze w zakupie od ceny najtańszej lodówki + sterownika. To, że w eksploatacji będzie droższe nie ulega wątpliwości, ale są sytuacje, w których wyższe koszty eksploatacji rekompensują kompaktowe wymiary i wygoda użytkowania. Po drugie zapewne nie będzie pracowało 24h na dobę przez 365 dni więc nie przesadzajmy z tymi kosztami...
    Z dalszymi komentarzami wstrzymujemy się do pierwszych testów. Jest zbyt wiele zmiennych, żeby na tym etapie projektu ocenić sprawność urządzenia.

  10.  

    Za 400 zł? Za tyle to można kupić nową lodówkę do fermentacji, która będzie pracować 4 razy taniej. Oczywiście sterowanie i wizualizacja też komuś może się przydać, ale bez przesady... Rejestrator temperatury też nie jest taki drogi. Ja osobiście byłbym zainteresowany za góra 150zł.  
     
    4 razy taniej? Śmiem polemizować... Poza tym dla osoby dysponującą małą ilością miejsca (brak możliwości ustawienia dodatkowej lodówki)  kompaktowe urządzenie może być ciekawą alternatywą.
    Jeśli zrobisz coś takiego za 150zł to sam chętnie to od Ciebie kupię:) Policz sobie same koszty części urządzenia, dodaj cenę zasilacza, sterownika i oprogramowania. A funkcjonalności serwisu, pod który będzie podpięte urządzenie będą rozwijane - wykres temperatury to dopiero początek. Jedni chcą "bubla" poniżej kosztów produkcji, inni porządnego rozwiązania. Staramy się zbudować coś dobrego, ograniczając koszty, ale nikt nie będzie sprzedawał czegoś poniżej kosztów samych części.
  11. Sądzę, że sprawność urządzenia, a co za tym idzie kWh będzie dość ważnym czynnikiem jeżeli chodzi o decyzje zakupu.

    Trudno teraz gdybać, jest zbyt wiele zmiennych - sprawność samego urządzenia, izolacja fermentatora... Kiedy prototyp będzie gotowy zrobimy stosowne pomiary i się nimi tu podzielimy.

     

    Trzymam kciuki za powodzenie, ale temat trochę trudny. Różnych, różnistych lodówek ci u nas dostatek, a one będą chyba największą konkurencją dla tego typu urządzenia.

    Wydaje mi się, że jeśli urządzenie będzie nieco tańsze od lodówki, a jednocześnie zajmowało mniej miejsca i miało możliwość precyzyjnego kontrolowania temperatury to kilku chętnych się znajdzie.

     

    A mnie marzy się np., żeby ktoś w końcu zrobił sterownik do warzenia. Takie połączenie elegancji Boleckiego i możliwości Pamela. Wiem, że planujecie coś podobnego i osobiście odpuściłbym sobie te plastikowe wiadra. Myślę, że stać Was/nas na więcej.

    Mam nadzieję, że uda się to zrealizować. Plastik będzie tylko opcją, oprócz tego będzie też wersja w nierdzewce.

     

    I błagam, proszę nie pisać, że urządzenie nie będzie miało ładnej obudowy. A niby dlaczego? Czy jesteśmy skazani na sterczące kable, trzeszczące obudowy czy inne niedogodności? Czy estetyczne zakończenie projektu na prawdę spowoduje drastyczny wzrost kosztów? Wiele rzeczy "kupuje się oczami".

    Pisząc o braku ładnej obudowy miałem na myśli to, że w tej fazie nie będziemy projektowali i zamawiali własnej obudowy. Oczywiście nie będzie sterczących kabli, sterownik zostanie umieszczony w jakiejś standardowej obudowie.

  12. @GB...
    Oczywiście plastik będzie mniej wytrzymały od nierdzewki, ale nie demonizowałbym go tak bardzo. Wydaje mi się, że dla osoby nie warzącej piwa kilka razy w tygodniu będzie to ciekawa alternatywa ze względu na niższy koszt.

    @gigo
    Dzięki za słowa otuchy:) Mamy podobne podejście - nie hejtować, a dzielić się swoimi uwagami i konstruktywną krytyką.

  13. Jak widać ludzie w różnych miejscach na świecie wpadają na podobne pomysły:)

    Przejrzałem podanego linka i nasze założenia i schematy na papierze wyglądają podobnie, z tą różnicą, że my będziemy sterowali przez stronę www, i dodatkowo prezentowali wykres temperatur i pracy urządzenia. Oczywiście jak przystało na prototyp nie będzie tak ładnej obudowy:D I cena - 300$ - trochę dużo. Jeśli uda nam się to zrobić za 1/3 ceny będą chętni?

  14. @mirfak

    W tej chwili bardzo trudno dopowiedzieć na te pytanie - jest jeszcze wiele niewiadomych. Spróbujmy odwrócić pytanie – na ile Wy wyceniacie takie urządzenia? Może w ten sposób łatwiej będzie nam dostosować rozwiązanie do Waszych potrzeb.

     

    @Rocaille'r

    możesz to wytłumaczyć? bo kompletnie tego nie rozumiem? po co dwa wiadra? "wewnętrzne wiadro z dziurkami" to przecież FD, a do tego jeszcze worek?

    Wewnętrzne wiadro w założeniu miało być z dużymi otworami i stanowić tylko „ramę” dla worka – tak, żeby worek nie dotykał dna. Oczywiście można zrezygnować z worka, a wiadro nawiercić cienkim wiertłem, ale to może zmniejszyć żywotność pompy.

    Poza tym gdzie element mieszający? nie znam się na biabie i nie wiem czy tkoś go automatyzował w ogóle, ale standardowego dodania mieszadła z silniczkiem sobie nie wyobrażam. U Ciebie w ogóle o tym brak informacji, więc jak, machać mam sam?  

     

    Element mieszający nie będzie wymagany, słód nie będzie stykał się z grzałką więc nic nie będzie się przypalało. Oczywiście taki element jesteśmy w stanie wykonać, ale jeśli nie jest potrzebny to po co:)

     

    Odnośnie braku innowacyjności – nie widziałem, żadnego urządzenia na polskim rynku, które po umieszczeniu w nim składników i wybraniu gatunku piwa samo przygotowałoby brzeczkę. Może rzeczywiście trochę za wcześnie wystartowaliśmy na forum, ale dyskusja tu może tylko przyśpieszyć pracę i wyeliminować ew. błędy.

  15. Równolegle do prac nad BeerMakerem (http://www.piwo.org/topic/20345-beermaker-%E2%80%93-automat-do-warzenia-piwa/) zaczęliśmy prace nad urządzeniem do kontroli temperatury fermentacji bez konieczności tozakupu lodówki. Trzeba wreszcie zacząć warzyć jakieś lagery:)

     

    Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że za chłodzenie będzie odpowiadało ogniwo Peltiera. Zdajemy sobie sprawę, ze wszystkich ograniczeń tego podejścia.

    Urządzenie nie będzie typową chłodnicą służącą do schłodzenia brzeczki ze 100 stopni do temperatury fermentacji (nie chcę nawet myśleć, jaką wydajność prądową powinien mieć zasilacz - pewnie setki A, i ile ogniw byłoby potrzebnych). Założenie jest takie, że urządzenie będzie służyło do utrzymania temperatury fermentacji już po wstępnym schłodzeniu. Do lodówki też nie wkładamy wrzącej brzeczki i nie liczymy na to, że w przeciągu kilkunastu minut zostanie schłodzona. Nasze urządzenie będzie spełniało funkcję lodówki, ale będzie bardziej kompaktowych wymiarów, tańsze, utrzymywało zadaną temperaturę i sterowane przez wifi. Dodatkowo pracujemy nad serwisem online, do którego będzie można logować temperatury z FermControlera, które to następnie będą przedstawione w formie wykresów temperatury od czasu.

     

    Prawdopodobnie w przeciągu 2-3 tygodni pokażemy wyniki:) 

     

     

    Temat został wydzielony z http://www.piwo.org/topic/20199-zbiorowy-zakup-browar-bavaria/?p=388399

    BeerMaker - automat do warzenia piwa: http://www.piwo.org/topic/20345-beermaker-%E2%80%93-automat-do-warzenia-piwa

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.