Skocz do zawartości

Mati3333

Members
  • Postów

    121
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Mati3333

  1. Właśnie w weekend miałem zrobić Altbier i zakupiłem S-33.

    Zasugerowałem się zestawami na Alta na CP, BA, HB i tym, że Pinta Stare ale jare zrobiło też na S-33.

    Mam jeszcze US-05. Rozumiem, że do Alta lepiej zastosować jednak US-05 niż S-33. Chcę się upewnić bo w wątku przewija się głównie Kolsch.

    ps. czy do Belgian Pale Ale US-05 też będą lepsze niż S-33 ??

     

    Drozdże S-33 przy niskich temperaturach fermentacji 17-18 st C dają w moim odczuciu piwa o dość neutralnym charakterze (w wyzszych temperaturach czuć owoce, kwiaty itp.) . W piwach typu Alt i Koelsch zaleca się przeprowadzić cichą fermentację w temp. 7-14 (jeśli mnie pamięć nie myli) lub nawet niższych. Robiłem piwa na tych drożdżach, przy takich temperaturach fermentacji jak podałem i porównując je z Koelschem na Wyeast nie czułem znacznej różnicy co najwyżej odrobinę było czuć jakieś bliżej niesprecyzowane estry. Na Us-05 nie próbowałem.

    Spróbuj zadać połowę brzeczki jednymi i połowę drugimi...porównanie będzie najlepsze z możliwych.

  2. Dedykowane Wayesty do Kolsha mają niską flokulacje, pewnie stąd problemy z klarownością. Bardzo często biorę gdzieś swoje piwa i nosze w plecaku, a po takim transporcie wyglądają jak pszeniczniaki - nie przepadam za tym.

    Robiłem koelscha na tych drożdżach i nie było problemu z klarownością .... fakt faktem cicha w lodówce przy ok 7st C przez 2,5 tygodnia (sporo tego osiadło).

    Po refermentacji osad na dnie jest raczej zbity więc chyba fakt noszenia w plecaku będzie miał się podobnie co do efektu zmętnienia .... bez względu na szczep drożdży.

  3. NO TO AKTUALIZUJĘ:

     

    1. Data konkursu : 21.09.2013, GODZ (X - Y) ???, PIWOTEKA (PROPONUJĘ SALĘ DLA PALĄCYCH) ???

     

    2. Kategoria : piwo JASNE do 13BLG - konkurs konsumencki

    piwo CIEMNE - (JESZCZE TAK SIĘ ZASTANAWIAM CZY TUTAJ NARZUCAĆ BLG - JAK UWAŻACIE) ???

     

    3. Zasady uczestnictwa i oceniania:

    a) wpisowe - zależne od kosztów organizacyjnych + ewentualnej nagrody z puli wpisowego

    b) przebieg konkursu -

    Każdy z uczestników (oceniających) dostaje do spróbowania 3-5 piwek w każdej kategorii czyli od 0.6 do litra piwa (w zależności ile będzie zgłoszonych piw). Piwa, które dostanie wyznaczane są losowo, poprzez wybranie numerków z listy. Numerki te są wykreślane i kolejna osoba wybór ma mniejszy i tak aż do wykreślenia wszystkich piw. Dalej leci następna lista. Każde piwo musi zostać ocenione tą samą ilość razy, w przypadku gdy na koniec konkursu któraś kolejna lista z piwami nie zostanie skreślona do końca oceny te się nie liczą. Skala ocen szkolna, od 1 (nie do wypicia) do 6 (tak dobre, że bez nie wiem co). Piwa szyfrowane numerkami przez osoby nie biorące bezpośredniego udziału w konkursie (czyli jak ktoś się zajmuje nalewaniem, punktowaniem itp nie szyfruje, mogą to zrobić Ci, który zajmą się pokazem sprzętu i surowców). - POSZUKIWANI CHĘTNI (Dario 63 jeśli się nie zdecydujesz jednak wystartować to zapraszamy)

     

    4. Sprawy organizacyjne:

    a) kubki + oznakowanie - osoba odpowiedzialna - malymiki

    b) karty do głosowania - osoba odpowiedzialna - malymiki

    c) długopisy - osoba odpowiedzialna - jogo3333

    d) nazwa - I ŁÓDZKI KONSUMENCKI KONKURS PIW DOMOWYCH ???

    e) logo - ? - ewentualnie http://www.piwo.org/...etykiet-i-logo/ ???

    f) plakat - ? - ewentualnie http://www.piwo.org/...etykiet-i-logo/ ???

    g) wystawa sprzętu -

    g1) chmiel, słody, drożdże - pytanie do sklepów (ewentualnie podtrzymuję swoją propozycję o przygotowaniu próbek w słoikach) ???

    g2) taboret - osoba odpowiedzialna - jogo3333

    g3) Śrutownik - ??? - KTOŚ MIAŁ Z GRONA TYLKO NIE WIEM KTO

    g4) FERMENTORY + FILTR???

    g5)CHŁODNICA

    g6) ŚRODEK DEZYNFEKUJĄCY + WSKAŹNIK SKROBII

    g7) GAR

     

     

    5. Nagrody: ???

     

     

     

    POMYSŁY INNE:

     

    1) NIKIBOOM - Z innych pierdół to jeszcze wśród oceniających można by wylosować nagrody np. kilka butelek piwa domowego czy wspólne warzenie z jednym z łódzkich piwowarów.

  4. Słabo mi dziś głowa pracuję to napiszę tylko, że termin wydaje się być ok.

     

    Czyli tak: termin 21 września, może skoro wrzesień to przełom lata i jesieni dołożyć drugą kategorię pasującą do jesieni np. piwo ciemne powyżej 13 Blg?

    I myślę, że marszrutkę trzeba przyjąć taką: Ustalamy datę i style, ogólny przebieg imprezy, konktaktujemy się z Piwoteką czy im pasuje i potem ogłaszamy konkurs i piszemy do sklepów o wsparcie incjatywy?

    Może być?

     

    Jasne że może...tylko działajmy prężnie a coś z tego będzie. Ustalmy wszystkie sprawy do końca czerwca (kto, co, jak, z kim i gdzie) a potem mamy WAKACJE i czas na realizację założonych celów.

     

    Jeśli chodzi o kategorie to ze względu na termin proponuję zmienić "piwo wakacyjne" na "piwo jasne" a drugą kategorię można dodać.

  5. Organizator dostaje piwo wraz z formularzem zgłoszeniowym. Piwo dostaje coś na kształt nalepki z numerkiem i taka sama nalepka pojawia się na tym formularzu. Dalej, w konkursie konsumenckim i jakimkolwiek innym, figuruje jako piwo np: 'nr 10', a nie 'Letnie z Browaru u Świdra' i jest bardziej 'anonimowe'.

     

    w sumie cały czas myślałem że to tak będzie wyglądało...nie nazwa piwa tylko nr zgłoszeniowy...dobrze to określiłeś będzie "bardziej anonimowo" ale nie zupełnie...

     

     

    Prawdopodobnie mają większe doświadczenie niż my :)

     

    no ale co z tego wynika w naszym konkretnym przypadku skoro my nie wiemy na co możemy liczyć?...pytasz wiesz....sklep mówi przyślemy wam to to i to...my się zastanawiamy mówimy: ok niech każdy przyniesie jeszcze tamto tamto i tamto (to co chcemy pokazać) wtedy wiemy na czym stoimy i możemy dopinać sprawy...

     

    Dlatego też trzeba ustalić termin nadsyłania / dostarczenia piwa ( najlepiej jakieś widełki w niedalekim odstępie przed konkursem). Wtedy można będzie ustalić 'zestawy dla degustujących'

     

    Dla mnie terminem może być np. 21.09.2013. jest to na tyle odległy termin że na chwilę obecną, podejrzewam że mało kto ma jakiekolwiek plany, a co za tym idzie wstępnie może się zadeklarować. Potem i tak będzie jak zwykle. Życie pokaże.

     

    A może my błądzimy we mgle i próbujemy wyważyć dawno już otwarte drzwi? Liczymy na merytoryczną pomoc forumowiczów :)

     

    Pewnie jest spora grupa osób które mają duże doświadczenie w organizowaniu podobnych imprez i mogą coś podpowiedzieć.

    Pewne jest też to że bardzo dużo zależy od nas samych.

  6. Dobra, data. Kiedy w takim razie? :)

    I jeszcze kwestia tego czy zbierze się odpowiednia ilość piw na konkurs. Dlatego najpierw trzeba by podać datę, styl i ogólny zarys imprezy żeby ludzie mogli się przygotować. Chyba w możliwość wysyłki bawić się nie będziemy, żeby nas to organizacyjnie nie przyniosło.

     

    Co do konkusru to myślę, że piwa trzeba by zakodować, żeby nie było kwasów, że organizatorzy oszukiwali. :)

    Do sklepów można napisać jak ustalimy to o czym wspominałem wyżej.

     

    No skoro to ma być "później" to chyba jesień.

     

    Z tym kodowaniem to chodzi o to że dajemy do degustacji piwa oznaczone numerkami? ... bo w przeciwnym razie nie wiem jak osoba organizująca konkurs i wystawiająca swoje piwo może zakodować tak aby nie wiedziała które jest jej.

     

    Do sklepów to chyba trzeba pisać już żeby wiedzieć na co możemy liczyć. Przecież i tak nie wiadomo ile piw będzie w konkursie.....dziś powiem OK moje będzie na bank.....a za 2 miesiące z piwa wyjdzie kwas....nie będę miał czasu uwarzyć kolejnego i co?...komuś coś wypadnie jeszcze komuś coś...oczywiście może być odwrotnie że piw przybędzie....

  7. Może odpuścić czerwiec i zorganizować to później, na spokojnie?

    Spotkać się i jeszcze raz obgadać pomysły?

    Jeśli chodzi o termin to kwestia dogadania...ogólnie myślę że byłoby lepiej przesunąć to na termin późniejszy....

    Natomiast jeśli chodzi o dogadywanie kwestii organizacyjnych to uważam że to jest najlepsze miejsce i proponowałbym je dogadywać czym prędzej.

     

    Ponawiam więc pytanie: 1) do jakich sklepów piszemy (mogę coś tam wysmarować)?

  8. 3. b) Przebieg konkursu

    Konkurs zaczynamy od 17 (?) trwa do 20 (?) /wszysko zależy od 'tłumów', które są zwykle w danym dniu w lokalu

     

    Po zakończeniu, podliczenie głosów.

    Ogłoszenie wyników.

     

    Przed konkursem:

    Oznaczenie (kodowanie) zgłoszonych piw. Schłodzić też to gdzieś trzeba./

     

    no to przed rozpoczęciem konkursu z godzinkę wcześniej trzeba byłoby się zebrać ....co do zakończenia to po wyczerpaniu przewidzianej ilości próbek ? ...

    Tak myślę o kodowaniu czy ma sens bo i tak sami pewnie będziemy musieli to zrobić a większość z nas postara się wystawić swoje piwo... - do decyzji lidera ?

    Jeśli chodzi o chłodzenie przynieść schłodzone już wcześniej (w miarę możliwości) i może Piwoteka użyczy jakiejś lodówki ?, jeśli nie to będzie trzeba coś myśleć

     

    Ze spraw technicznych to proponuję, żeby wcześniej przygotować zestawy do oceny (kuponik z numerkami). Oceniający losuje taki zestaw 5 (czy ile tam wyjdzie) piw i przystępuje do sędziowania./

     

    tym ma zająć się malymiki (4b)

     

    Nalewanie z butelki do małych kubeczków też jest kłopotliwe. Wiem z doświadczenia, że pierwsze próbki będą podobne, ale ostatnia będzie mętna (a to często dyskwalifikowało piwo u przeciętnego 'spijacza') i to ciężko przeskoczyć, nawet jak będziemy się starać. Może jakieś naczynie pośrednie? - dzbanek?, kufel (jak przelewa się np. z nonika? bo ze szkła do pszenicznego to średnio :P)?/

     

    cenna uwaga ... chyba są 3 wyjścia albo bierzemy szkło od Piwoteki ale każdy przynosi coś we własnym zakresie albo zakupimy kilka 0,5l plastików

     

    Co do wystawy sprzętu i takich dupereli to idealny marketing dla jakiegoś ze sklepów (nawet lokalnego BioWinu). Stoisko ze sprzętem + baner reklamowy.

    tylko ciekawe w jakim zakresie takie sklepy mogą nas wspomóc dadzą sprzęt i surowce na wystawę?

    do których sklepów piszemy?

  9. Proponuję coś takiego:

    określamy liczbę "sędziów" w zależności od ilości zgłoszonych piw:

    próg 1: 10piw lub mniej : 30 "sędziów" x 100ml = 3000ml + 1 butelka zapas

    próg 2: 10piw lub wiecej : 40 sędziów ale w 2 pulach po 20 w każdej wg propozycji nikiboom (chyba że źle zrozumiałem zamysł)

    - czyli 20 x 100ml na piwo + 1 butelka zapas

     

    w takim układzie (każdy sędzia konsumuje (jak da radę ;) ) max 1000ml

     

    przy nieparzystej liczbie piw jeśli będzie podział na pule co drugi "sędzia" wylosuje jedno piwo więcej i powinno być sprawiedliwie

     

    no i pasowałoby aby każdy przyniósł ze 2 butelki piwka konkursowego dla nas samych....w sumie 9 butelek w porywach

     

    co Wy na to?

     

    ....edytuję chyba po raz piąty....zacznijmy tworzyć ten regulamin w punktach...będzie nam łatwiej

     

     

    1. Data konkursu : ? (dla mnie im później tym lepiej więc jak na razie 16.06 bardziej mi odpowiada)

     

    2. Kategoria : piwo letnie do 13BLG - konkurs konsumencki

     

    3. Zasady uczestnictwa i oceniania:

    a) wpisowe - zależne od kosztów organizacyjnych + ewentualnej nagrody z puli wpisowego

    b) przebieg konkursu -

     

    4. Sprawy organizacyjne:

    a) kubki + oznakowanie - osoba odpowiedzialna - malymiki

    b) karty do głosowania - osoba odpowiedzialna - malymiki

    c) długopisy - osoba odpowiedzialna - jogo3333

    d) nazwa - ?

    e) logo - ? - ewentualnie http://www.piwo.org/gielda/przedmiot/169-pomoge-przy-tworzeniu-projektow-piwnych-etykiet-i-logo/

    f) plakat - ? - http://www.piwo.org/gielda/przedmiot/169-pomoge-przy-tworzeniu-projektow-piwnych-etykiet-i-logo/

    g) pokaz warzenia lub wystawa sprzętu - też jestem za tym aby dać sobie spokój z warzeniem ...jeśli chodzi o wystawę sprzętu i surowców jestem za (mogę zorganizować jakąś wystawkę słodów i chmieli w słoikach po kawie)

     

    5. Nagrody: ?

     

    Dopisujcie pkt i podpunkty co kto uważa jak poradzimy sobie z pkt.3 b) to jesteśmy w domu :D .

  10. I jak tam Panowie, głowy bolą? :)

    U mnie nawet nie najgorzej.

    Należało by zebrać do kupy nasze pomysły co do piwowarskiej imprezy, ustalić jakąś datę i co będzie obejmować.

    a na czym w końcu stanęło? konkurs będzie razem z pokazem warzenia czy osobne imprezy?

    jeśli chodzi o konkurs to tak:

    1) każdy przynosi x butelek piwka (10szt. ?)

    2) organizujemy i znakujemy (nalepki do cen?) kubki (jaka pojemność? - chyba muszą być przeźroczyste?) do degustacji (i tutaj jest kwestia pojemności próbki do degustacji bo jeśli będzie to np. 50ml to prawie 100kubków na piwo konkursowe wyjdzie ?)

    3) każdy degustator dostaje próbkę każdego z piw ( teraz pytanie czy należy zakupić coś na zresetowanie smaku po każdej próbce?....nie wiem co się stosuje) i kartę do głosowania

    4) piwa punktowane są x pkt - najlepsze y pkt. - drugie w kolejności z pkt. - trzecie w kolejności (wartości x y z do ustalenia ?)

    5) po przeliczeniu kosztów czysto organizacyjnych ustalimy koszt zgłoszenia 1 piwa (można zgłaszać więcej ?)

    6) kwestia nagrody - dyplom i jakiś bon do sklepu piwowarskiego? czy Piwoteki? jakiej wartości? - 50pln?, 100pln?, x pln ; czy sam dyplom?

     

    to kwestie do dogadania jakie mi się nasuwają

    Pzdr

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.