Skocz do zawartości

BobTheBrewer

Members
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez BobTheBrewer

  1. Ja kupiłem sobie taki fermentor jak twój, ale o pojemności 60L. Jest bez wężownicy do chłodzenia, ale to można łatwo zrobić samemu. Dodatkowo różnica jest w zaworze dolnym do odprowadzania drożdży. W tym przypadku jest zawór 3/4". Więc może będzie lepiej z przepustowością. Planuję wymienić oryginalny zawór na zawór pełnoprzelotowy oraz dodać króciec na wąż 20mm. Więc przelot powinien być zapewne o większej średnicy niż w przypadku fermentora 30L.

     

    Mam pytanie odnośnie nóg do fermentora. Jak widzę robiłeś to z profilu zapewne z nierdzewki (SS 304). Pytanie o jakim przekroju był ten profil? Czy było to 50x20mm?

    Czy mógłbyś dodatkowo pokazać na zbliżeniu jak zamontowałeś kółka? No i jakie konkretnie kółka zastosowałeś? Może być link na priv.

     

    Dzięki z góry za odpowiedź

  2. Już mam wymiary wewnętrzne:

    Wysokość całkowita 760mm

    Wysokość od dolnej półki w górę (na pełnej głębokości) 550mm

    Szerokość całkowita 475mm - tu trzeba odjąć po 10mm z każdej strony na wypustki do wsuwania półek. Zatem szerokość rzeczywista to będzie 455mm. Więc może i teoretycznie wysoki i niski KEG cornelius dałby radę. Ale może być na wcisk. 

    Głębokość powyżej dolnej półki (pełna głębokość) to 425mm.

    Glebokosc poniżej dolnej półki 295mm.

    Glebokosci były mierzone do brzegu lodówki przy otwartych drzwiach. 

    Trzeba pamiętać że na drzwiach też są wystające elementy służące do mocowania półek na drzwiach.

     

    Mam nadzieję że to pomoże. 

  3. W dniu 6.04.2019 o 19:53, vpatyk napisał:

    BobTheBrewer:jakie ta lodówka ma wymiary wewnętrzne? 

    Przy okazji zapytam: mam trzy corneliusy (dwa wysokie i jeden niski) - szukalem lodówki (ktora planuje postawić w salonie) do ktorej weszly by wszystkie, ale chyba to raczej mission imposible (nadawała by się jedynie taka witryna chłodnicza z podstawą 60x60 o wysokości 180, ale średnio będzie pasować do salonu), wiec ogranicze się do lodówki w której zmieszczą się dwa kegi i będę nimi rotowal. Ktos jest w stanie polecić model lodówki (najlepiej do zabudowy, bo wtedy "wpasuje" ja do salonu) gdzie weszly by dwa wysokie, badz jeden niski i jeden wysoki i żeby nie trzeba było nic w srodku wycinać? 

    Niestety nie mogę od ręki zmierzyć, gdyż do końca tygodnia jestem poza domem. Sprawdzę w weekend wymiary i dam znać. 

    Co prawda już teraz mogę napisać, że wg mnie to nie wejdzie wyższy keg i niższy. Zabraknie pewnie ok. 1cm. Na pewno wchodzą dwa wysokie co widać na moich zdjęciach. O trzecim można na pewno zapomnieć. 

  4. W dniu 26.03.2019 o 06:00, Marchelli napisał:

    2 pytania

    Czy z tylu tez lodowka zabudowana, czy otwarta calkowicie dla wentylacji, i druga sprawa, gdzie znalezc taki podwojny reduktor, szukam na portalu aukcyjnym i nic default_hmm.png

     

    Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

     

     

     

    Żeby dużo się nie rozpisywać to zdjęcia poniżej:

     

    A reduktor to trafiłem na OLX. To była okazja bo za nowy zapłaciłem 150zł. I to dedykowany do piwnych instalacji firmy TOF.

    Nowy mozna kupić tu np.:

    http://winohobby.biz/pl/p/Reduktor-OXYTURBO-podwojny-do-butli-CO2-3-manometry/2747

    ale cena nieco zaporowa.

     

    DSC_4401.JPG

    DSC_4402.JPG

    DSC_4403.JPG

  5. 6 godzin temu, Chryz86 napisał:

    Gdzie dostałeś wysokie kegi? 

    kegepsi na allegro miał w zeszłym roku. Teraz chyba już nie ma. Ale pewnie można spróbować do niego napisać. Może by coś się udało zorganizować. 

     

    Ostatnio też trafiłem 1szt na allegro. Nówka z drugiej ręki. Trzeba po prostu szukać. Czasami bywają na Olx. W zeszłym roku kupiłem 2szt 11-litrowe. 

  6. Czuję się w obowiązku podziękować wszystkim uczestniczącym w tej dyskusji za pomoc w realizacji mojego projektu Kegerator. Informacje wyczytane na forum bardzo pomogły mi w zbudowaniu własnego.

    Wykorzystałem lodówkę Amica EVKS 16172 i to bez żadnych przeróbek (oprócz kranu i termostatu oczywiście). Po prostu używam kegi o mniejszej średnicy tj. ok 21.5cm. Trudniej je kupić i są niestety nieco wyższe ale za to nie trzeba nic wycinać w lodówce. A dwie sztuki doskonale pasują. I mieści się bez problemu butla CO2 2kg wraz z podwójnym reduktorem. Termostat elektroniczny włączyłem w szereg z termostatem lodówkowym. Przy sprężarce jest kostka z wpiętym zasilaniem i tam można łatwo się podłączyć. Oczywiście termostat lodówkowy ustawiony na maksimum, a termostat elektroniczny sobie reguluje. Wszystko działa bez zarzutu.

    Poniżej przedstawiam zdjęcia.

     

    DSC_3756.thumb.JPG.4f586ec70e7133236e4d16f9e62c36f3.JPGDSC_3781.thumb.JPG.1ff38487da1eeda493a74a441653a63a.JPG

    DSC_3783.JPG

    DSC_3810.JPG

    DSC_3811.JPG

    DSC_4048.JPG

    DSC_4117.JPG

    DSC_4118.JPG

    DSC_4161.JPG

  7. Dnia 19.10.2017 o 19:43, brzus napisał:

    Witam

    Odkupiłem od kolegi z forum część jego starego herms-a ( kegi 50 L) i mam kilka pytań:

    1. Mam płytowy wymiennik ciepła i tak pomyślałem, że może by go użyć, zamiast wężownicy - ma ktoś może jakieś doświadczenia w tej materii?

    2. Jeżeli wymiennik nie podejdzie, to czy jest problem z myciem/dezynfekcją rurki KO karbowanej ?

    3. Jak to w końcu jest z tymi pompami? Musi być IWAKI, czy taka od pralki/zmywarki wystarczy? Pytam, bo jedni piszą, że koniecznie coś na kształt IWAKI czy tej amerykańskiej, a w galeriach użytkowników ludzie mają zwykłe pompki od pralki ...

    4. Jak to jest z grzałkami: do gotowania brzeczki musi być ta wygięta z wątku o grzałkach? Czy może ktoś gotuje zwykłymi nierdzewnymi i mu się nie przypala? Poza tym w HLT muszą być 2 grzałki czy może 1 ale za to 4 kW wystarczy?

    5. Camlock-i z polipropylenu zbrojonego - jakieś doświadczenia?

    6. Elektrozawory, jeżeli tak to jakie?

    Z góry dzięki.

    Witam,

    1. Ja używam chłodnicy zanurzeniowej póki co i jest ok. po prostu taką wcześniej miałem. Z tego co wiem, to przy wymienniku płytowym musisz dobrze filtrować chmieliny. Używać jakiegoś hop spidera. No i pompa powinna być porządna (odpowiednio wysokie ciśnienie na tłoczeniu) aby mogła przepchać brzeczkę przez wymiennik. Ja osobiście bym skłanial się do wymiennika rura w rurze w kształcie takiej spirali. Może kiedyś sobie coś takiego sprawię. Na razie nie jest to priorytetem :)

    2. Co do rurki karbowanej to nie wiem, gdyż nie używam. W każdym razie należy pamiętać o czyszczeniu. Dobrze że na to zwróciłeś uwagę.

    3. Osobiści używam Chugger (amerykańska) i nie mam zadnych problemów. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to ja bym zwrócił uwagę na temperaturę tłoczonej cieczy (musi być co najmniej do 100stC), uszczelnienia (też z uwagi na temperaturę) oraz ogólnie możliwość wykorzystania na cele "spożywcze".

    4. Ja mam zwykłe grzałki proste nierdzewne kupione w destylandii w Krakowie i nie mam żadnych problemów. W HLT mam 3x2kW i udaje mi się podgrzać wodę do ok. 75stC w jakieś 30-40 minut (gar 50L zalany wodą w 90%). Wcześniej miałem 2x1.5kW i niestety trwało to zbyt długo. W kotle warzelnym mam 2x2kW i nie jest źle, gdyż tylko muszę podgrzać brzeczkę z ok 75stC do zagotowania. Na pewno nic mi się nie przypala. Moze kiedyś zmienię na 3x2kW. Ogólnie problem przypalania nie powinien w HERMSie występować, bo zacier nie ma bezpośredniego kontaktu z grzałką. W zaciernej kadzi nie ma żadnych grzałek. Grzejemy pośrednio przez HLT.

    5. Używam Camlocków nierdzewnych i są świetne. Zarówno w użyciu jak i czyszczeniu.

    6. Aż tak daleko nie zaszedłem. Może kiedyś. Zawory na pewno muszą być z nierdzewki. Reszta materiałów odpada. W zasadzie to wszystko powinno być z nierdzewki.Tylko węże z grubego silikonu.

  8. Należy pamiętać, że będzie też potrzebna woda do wysładzania. Zatem przy 20litrowej warce to spokojnie trzeba grzać ok 25litrów czyli połowę garnka (14 litrów na zacieranie i ok 10 litrów na wysładzanie). Poza tym to może nawet i więcej bo w HERMSie trzeba przecież mieć zalaną w pełni wężownicę w HLT, tak aby pełniła swoją funkcję (wymiennik ciepła woda/brzeczka). Przecież pod koniec zacierania trzeba podgrzać zacier do ok 75C a cała idea HERMSa przecież polega na pośrednim grzaniu brzeczki poprzez wężownicę w HLT. Dla wyjaśnienia przydatny link: http://www.theelectricbrewery.com/forum/viewtopic.php?t=28112

  9. Dnia 22.09.2017 o 09:59, quattro napisał:

    Jak grzałki zamocujesz odpowiednio nisko to da radę. Ja mam gar 50l i muszę zalewać go na początku 20l wody (na 6 kg słodów), żeby grzałki przykryło.

    Grzałki to jedno a pomiar temperatury to druga sprawa, aby można było odpowiednio sterować pracą grzałki. Sonda musi być po prostu zanurzona przy 20 litrach. Obie rzeczy muszą być odpowiednio nisko zainstalowane. Warto o tym pamiętać planując rozmieszczenie tych elementów w garze.

  10.  

     

    Ile słodów (kg) śrutujecie na ręcznych maszynkach aby napęd robić?

    ja czasami nawet 25kg jak mi wyjdzie 6 warek w m-cu.Ale za napęd nie dałbym więcej jak stówkę. Jeśli chodzi o mechanizację mojego piwowarstwo, to opiera się ona zasadzie złomiarstwa i kombinatorstwa.

     

     

    Napęd do gadeja,szlifierka z ostrzałką za 128 zł. z castoramy.

     

    Witam,

    czy możesz napisać jak połączyłeś szlifierkę ze śrutownikiem? Może jakieś zdjęcie celem zobrazowania.

    Byłbym wdzięczny, gdyż zamierzam wykorzystać taką szlifierkę do napędu GABEJa.

     

    Dzięki z góry

  11. Reasumując, dla mnie decydujące znaczenie ma jakość słodu oraz jakość i grubość śruty. Dalej to wymagana minimalna długość 12-15 mb wężownicy o wystarczającej średnicy 12x1mm (lepiej 12x0,5mm). Średnica ta pozwala na wymagany przepływ 4-6 l/min. Mniejsza średnica, lepsza wymiana ciepła. Minusem jest za to zmniejszony przepływ. Powierzchnia czynna fałszywego dna min. 15%. Wg mnie szczeliny w FD 0,7 mm dla hermsa to za mało, 1,3 mm wydaje się lepszym rozwiązaniem. 

     

     

     

    U mnie z fałszywym dnem nie powinno być problemu. Mam coś takiego jak na zdjęciu.

     

    Oby tylko śruta była dobra. Póki co nie miałem problemu. Ale dotychczas filtrację robiłem w plastikowym fermentorze z kranem wyposażonym w wężyk z oplotem. I wszytko oczywiście przelewane było ręcznie niestety. Więc trwało to zdecydowanie za długo. Stąd pomysł, żeby zrobić porządnego HERMsa. Tak aby zrobienie całej warki zajęło nie więcej niż 4-5 godzin (wraz ze śrutowaniem i myciem sprzętu).

    post-17551-0-43309100-1486549253_thumb.jpg

  12.  

    - kupić złączki do mocowania czujników temperatury UG-8 (www.limathermsensor.pl). Występują one w wersji 10mm i mają zaciskową "beczułkę". Tu mam możliwość uzyskania niższej ceny niż 20EUR netto

     

    Ja kupowałem TU oraz TU.

    Doszło po ok. 3 tygodniach.

     

    Dzięki za info. Właśnie zamówiłem. I tak czekam na wężownicę więc mogę poczekać tydzień dłużej.

     

    Pozdrawiam

  13. Wężownica jaki ma przelot? Miałem wężownicę fi12 ścianka 1mm (fi wewnątrz 10mm). Maksymalny przepływ jaki miałem to 5l/min na pompie iwaki Md-15, na pompie od pralki był w granicach 4l/min. Przy wybiciu 60l przepływ był za mały, przez co miałem problem z dogrzaniem brzeczki w mlt. Wyjściem jest jak pisze PiwoLab podniesienie temp. w hlt dla uzyskania zadanej temp w mlt ale to nie jest prawidłowe wyjście. Także radzę zastanowić się nad zmianą wężownicy na inną z rurki o większym przekroju wewnętrznym. Chyba, że masz tak mocną pompę, że wyciśniesz z niej 6l/min lub masz małe kadzie i przepływ 4l/min w zupełności wystarczy.

    Dzięki za wszelkie uwagi i informacje.

    Z przepływem nie powinno być problemu. Mam pompy Chugger (wersja INLINE 230V). Wysokość podnoszenia pomp powinna być wystarczająca nawet przy dławieniu przepływu przez wężownicę. Jak przetestuję to dam znać. Na razie czekam na wężownicę (13m długości rurki). Już niestety zamówiłem.

    Zbiorniki mam następujące: warzelny 70L, MLT 50L, HLT 50L. To chyba taki standard.

    Natomiast problem średnicy rurki i złączek mam rozwiązany. Są dwie możliwości:

     - zredukować średnicę o ok. 0.3 mm - to już udało mi się przetestować

     - kupić złączki do mocowania czujników temperatury UG-8 (www.limathermsensor.pl). Występują one w wersji 10mm i mają zaciskową "beczułkę". Tu mam możliwość uzyskania niższej ceny niż 20EUR netto :)

  14. Świat jest mały :)

     

    Szukam jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie złączki zaciskowej ze stali nierdzewnej z gwintem zewnętrznym 1/2cala na jednym końcu a na drugim zacisku na rurkę nierdzewną fi 10mm.

    Chodzi mi o montaż wężownicy do HLT. Mam takie złączki ale niestety w wersji z USA czyli z zaciskiem na rurkę 3/8". A to niestety nie jest 10mm tylko 9.5mm i będzie problem z montażem wężownicy z rurki fi 10mm.

     

    Czy można takie złączki u nas kupić za jakieś rozsądne pieniądze? Niekoniecznie 20EUR netto za sztukę ;) Bo taką ofertę to już mam. Ale cena jest zdecydowanie zaporowa.

     

    Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

  15. Dzięki za komentarz.

    Zdecydowałem się na Camlocki 1/2 cala połaczone z króćcem na wąż wkręcanym na gwincie 1/2 cala. Przy czym króciec na wąż ma średnicę zewnętrzną choinki 19mm. A wewnętrzna średnica to "full port" dla 1/2 cala. Więc nie ma żadnego dławienia przepływu. Camlocki zakupiłem w UK  (ok 9GBP za komplet) przez znajomego a króćce kupiłem u nas w Polsce (10zł za 1szt).

    Mam kilka QD ale to tylko do fałszywego dna oraz do głowicy CIP. Reszta wszystko na Camlockach. No i węże silikonowe 16/22mm. To mnie trochę traciło po kieszeni dodatkowo, ale nie ma obaw o dławienie przepływu. Miałem pewne obawy odnośnie dławienia z uwagi na pompy (na ssaniu). Ale po testach naprawdę działa to super.

    Jestem właśnie na etapie składania wszystkiego razem. Została w zasadzie tylko wężownica do HLT :)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.