Skocz do zawartości

wbl

Members
  • Postów

    47
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez wbl

  1. wbl

    Śrutownik walcowy

    Ten czarny pasek po lewej stronie wałka to oring, tu pełni rolę przeniesienia napędu, bardzo nietrwałe rozwiązanie.
  2. Ośmieliłbym się użyć słowa inne zamiast dziwne, po prostu na takie skrzyżowanie wjeżdżają w kolejności podjechania do linii/znaku stop, dla nich to normalna sprawa podobnie jak to, że sygnalizacja świetlna jest za skrzyżowaniem a nie przed, dzięki temu nie muszą zadzierać głowy do góry i patrzeć czy już jest zielone czy nie.
  3. Kurcze... też bym chciał mieć taki problem' date=' że piwa mam za dużo Ulubione receptury robię na raz ponad 40L i nadal mi mało na bieżące 'zużycie'... powoli zastanawiam się nad zakupem garnka 100L - tak żeby warzyć raz na jakiś czas, ale z grubej rury [/quote'] Na początku też tak miałem - spróbuj warzyć częściej a podczas 2-3 miesięcznego leżakowania pij sklepowe (niektóre są niezłe- na bezrybiu i rak ryba), po tych 2-3 miesiącach masz kilkadziesiąt litrów swojego piwa i zapas pustych butelek na kolejny rozlew-możesz warzyć jeszcze częściej;). Po kilku miesiącach takiego działania nie miałem problemu z brakiem własnego piwa do spożycia. Gar 100l w mojej opinii jest: a) duży i niewygodny w obsłudze b) zacieram >50l tego samego piwa w jednym dniu, co może ale nie musi być wadą osobiście wolałbym zrobić podwójną (równoległą) linię zacierania ze wspólnym garem do chmielenia na warki 25-30l - czas uwarzenia 2 różnych piw, w stosunku do jednego, wydłuża się o czas chmielenia, tj. o ok. 1,5...2h - koszt kociołka z lidla ok. 120pln/szt. - koszt sterownika z mieszadłem itd. ok. 450-500 pln/szt. powyższe należy pomnożyć x2 (mniej jeżeli procesor sterownika będzie obsługiwał 2 kociołki) Hm... post niezupełnie (wcale) pokrywa się z tematem wątku.
  4. Albo się starzej starzeję albo tępy jestem - nie ogarniam tej kuwety
  5. Pobudzenie wyjscia RTC powoduje zamkniecie obwodu zasilania sprezarki. Wprowadzenie w to miejsce przekaznika, ktory w stanie niepobudzonym (brak napiecia na cewce ma zwarte zestyki) odwraca dzialanie RTC, czyli sterownik grzania zaczyna pracowac jak sterownik chlodzenia i na odwrot. Uklad trzeba zasilic, w napiecie sterownicze pomiedzy cewka dodatkowego przekaznika a wyjscie RTC oraz we wlasciwe napiecie zasilajace sprezarke wpiete pomiedzy sprezarke a zestyk dodatkowego przekaznika. Aby uniknac zabawy z roznymi poziomami napiec mozna uzyc tego samego - stad cewka 220 V AC. Przyszlo mi do glowy ze w RTC siedzi nastawny termostat z zestykiem przelacznym zamiast przekaznika o ktorym pisalem wczesniej - rozwiazanie jeszcze prostsze i tansze w realizacji. Przepraszam za brak polskich znakow, korzystam z chwilowo udostepnionego laptopa i nie chce na nim nic mieszac - gosciowi nie wypada:)
  6. Możesz bez ingerencji w RTC - wstaw przekaźnik z cewką 220 V AC o odwróconej konwencji styków w tor zasilania sprężarki (cewka szeregowo w obwodzie sterowniczym, zestyk szeregowo w obwodzie zasilania agregatu, napięcie 220 AC podajesz na obwod sterowniczy i równolegle na zasilający. Nie wiem co jest w środku RTC , być może przekaźnik ze stykiem przełącznym - wtedy wystarczy przepiąć wyjście sterownicze RTC na inne zaciski przekaźnika (jako alternatywa do rozwiązania powyżej).
  7. Dobijasz co2 z butli dla uszczelnienia włazu? Jeśli tak to jakim ciśnieniem? Przy okazji część z nas ma w domu doskonałe narzędzie do zaciskania opasek na wężach CO2 - nazywa się imadło, przy długości wajchy ok. 15-20 cm zaciśnięcie opaski z obu stron to czas ok. 1 min. Kombinerki czy obcęgi to chyba są dla korzystających z siłowni , natomiast imadło jak najbardziej polecam, koszt kilkadziesiąt złotych a wartość użytkowa dużo większa niż specjalnych zaciskarek. Z wężami piwnymi jeszcze nie próbowałem, na razie jestem na etapie napełniania kegów - opróżnianie przyjdzie później
  8. Pewnie można i tak, tylko po co? Czyż nie prościej i spokojniej jest wsadzić do lodówki 2 butelki piwa? Wadami butelkowania piwa jest: - upierdliwość z napełnianiem i kapslowaniem - 25l zajmuje sporo miejsca w piwnicy - gdy jest dobry dzień do piwnicy jest całkiem daleko Zaletami zaś: - różnorodność, nie jesteś uwiązany do jednego lub dwóch gatunków piwa podpiętych do kranów - jak otworzysz butelkę to masz dużą szansę skończyć ją tego samego dnia - łatwy transport i wyszynk w plenerze systemu kegów nie potrafię ocenić,dopiero się do nich przymierzam (głównie z lenistwa), zakładam że: - umycie kega i napełnienie jest mniej pracochłonne niż butelek - jak już podepnę te 2x19l do kranu to będę miał piwo na ~2 m-ce - jak najdzie mnie ochota spróbować czegoś innego, to sięgnę po warki butelkowane (nie zamierzam wszystkiego lać do beczek)
  9. Rysmis, orientujesz się jaki jest zakres regulacji nóżek? W karcie kat. podają wys. ~86 cm ja potrzebuję 83,5. Ta chłodziarka ma nieregulowalną wysokość.
  10. Masz na to jakiś patent? Śrubokrętem trochę niewygodnie, trzeba mieć 2 i trzecią rękę lub imadło.
  11. Na filmie gość dość łatwo rozbiera końcówki kega. U mnie grzybki zaworków blokowane są przez trójramienne blaszki zaparte o korpus końcówki - może rozebrałbym to przy pomocy śrubokręta, tylko czy potrafiłbym potem złożyć. Czy jest jakiś myk, żeby wyciągnąć grzybki zaworków z gniazd (korpusów końcówek)?
  12. wbl

    a propo garnkow eletrycznych

    Do zacierania używam takiego samego - mocy ma aż nadto, dobrze jest legutko mieszać żeby nie przegrzać zacieru przy dnie. Chmielę na gazie, więc nie wiem, ale jakby nie dał rady to wrzucisz grzałkę zanurzeniową 1kW.
  13. wbl

    HERMS w kilka godzin

    zawsze można dać 2 podgrzewacze w szeregu dodatkowy, międzystopniowy, czujnik T i sterownik wie czy wystarczy mu 1 czy 2 stopnie podgrzewu
  14. Nie jestem pewien, zrozumiałem, że problem wymiarów jest spowodowany koniecznością zabudowy w ładnej (salonowej) szafce. Lodówki do zabudowy mają standardową szerokość i głębokość, dlatego jeśli przestrzeń w środku lodówki może być za mała. Ale może da się upchnąć butlę w szafce. Butla 1,5 kg ma średnicę ok. 100 mm, ale dno owalne, jako podstawki używane są zwykłe mufy kanalizacyjne 110 mm lub zaślepki o tej średnicy.
  15. A czy butla musi być wewnątrz lodówki? Może daj większą szafkę na lodówkę i wewnątrz niej obok lodówki umieść butlę. Izolacja na wąż z CO2 też by pewnie nie zaszkodziła. Jeśli zmieściłyby się, dzięki temu, 2 kegi w lodówce to może warto się zastanowić
  16. Sterownik zacierania programowanego temperaturowo a nie infuzyjnego. Już poprawiłem, dzięki.
  17. Jakiś czas temu oprogramowałem (bascomem) płytkę z posadowiona atmegą8 na sterownik zacierania programowanego temperaturowo (w kociołku elektrycznym z mieszadłem) z możliwością ustawienia dowolnej ilości przerw, ich temperatur i czasu trwania za pomocą przycisków. W kociołku siedzi czujnik DS18B20 i w oparciu o jego wskazania + wewnętrzny timer jest prowadzone zacieranie. Chmielenie bez automatyki na kuchence gazowej z wykorzystaniem jej timera (jak się drze to wsypuję kolejne dawki chmielu i ustawiam czas do następnego dozowania). Wracając do Twojego tematu, nie wiem dlaczego doszedłeś do cytowanego wniosku - mógłbyś przybliżyć?
  18. wbl

    HERMS w kilka godzin

    Rozważałeś rurę z PP łączonego na zgrzewanie? Stabilizowany (czyli do co) wytrzyma na pewno do 90st. a w regulatorze i tak powinieneś mieć zabezpieczenie od braku przepływu.
  19. wbl

    Zmieniamy coś w sterowniku?

    Wybacz ale czy nie powinno być "w podobnej osłonie"? Pokazana na zdjęciu: - nie wygląda na nierdzewkę - koniec osłony sprawia dziwne wrażenie Profesjonalne osłony na termometry można zobaczyć tu: http://www.limathermsensor.pl/index.html?id=42720&location=f&msg=1&lang_id=PL osłona typu OGG. Osłonę na stałe wkręcić w kocioł (na uszczelkę np. miedź wyrzażona). Nie wygląda ale jest' date=' co tam dziwnego?[/quote'] zaklepana końcówka, może być nieszczelna
  20. wbl

    Zmieniamy coś w sterowniku?

    Wybacz ale czy nie powinno być "w podobnej osłonie"? Pokazana na zdjęciu: - nie wygląda na nierdzewkę - koniec osłony sprawia dziwne wrażenie Profesjonalne osłony na termometry można zobaczyć tu: http://www.limathermsensor.pl/index.html?id=42720&location=f&msg=1&lang_id=PL osłona typu OGG. Osłonę na stałe wkręcić w kocioł (na uszczelkę np. miedź wyrzażona).
  21. Najbardziej elegancko to dobrać średnicę rurki dla mieszadła tak aby można było naciąć gwint pasujący do ośki silnika i po prostu nakręcić. Zalety: Odpowiednio dobrany kierunek obrotów będzie powodował samoczynne dokręcanie mieszadła podczas pracy, nie ma możliwości utopienia mieszadła. Po skończonym zacieraniu zmieniasz bieguny (czyli kierunek obrotów), przytrzymujesz mieszadło, które samo się wykręca i masz możliwość wygodnego umycia.
  22. wbl

    Napowietrzanie

    Mógłbyś podać dz x g? oraz dz dla końcowki?
  23. Zrealizowałeś pomysł? Jeśli tak jaka jest wysokość montażu czujników i jak przebiega rozkład temperatur w przypadku chłodzenia bez wiatraka i z wiatrakiem?
  24. Aby uniknąć nieporozumień chodzi o branżę hydrauliki siłowej (sorry za brak precyzji) myślę że 1 czy 2 szt. spokojnie sprzedadzą Ci w jakimś zakładzie, który tym się zajmuje. najbardziej znani na rynku producenci: Swagelok, Parker, Norgren ale jest też wielu innych Złączka składa się z 3 elementów: korpusu, pierścionka i nakrętki, asortyment jest szeroki i obejmuje różne średnice przewodów calowych i metrycznych, różne materiały przewodów (miedź, nylon, SS), różne gwinty NPT, calowe równoległe, metryczne Ja zacisnąłem złączkę norgrena (akurat taką miałem) na Cu 10mm, gwint zewnętrzny 1/2" (pasuje pod wąż od prysznica), chodzi to bez przecieków już 2 lata, jeśli cieknie na pierścionku to docisnąć, ale jedna uwaga - te pierścionki jak teflon są jednorazowe, dociśnięty i odpuszczony nadaje się do wyrzucenia. Złączki pod baterie kranowe (połączenie rurki stalowej od baterii z instalacją wodną), dostępne w Praktikerze-Castoramie, chyba mają za małą, dla Ciebie, średnicę przewodów z tego co pamiętam to OD=6(8) mm
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.