Jump to content

prosenbaum

Members
 • Posts

  24
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by prosenbaum

 1. Przez to, że się to tak przeciągnęło, i że w systemie było oznaczone, byłem pewien, że wpłaciłem wpisowe, wczoraj się okazało, że jednak nie. W poniedziałek dojdzie przelew. Nie będzie z tym problemu?
 2. Szanuje taką postawę! Sędziowie z innych miast dojechali?
 3. Czyli robisz taką kalibrację z dwóch punktów przed każdą warką? Punkt zero na wodzie i BLG brzeczki? Z jakiego serwera korzystasz do podglądania danych?
 4. Panowie pytanie, w jaki sposób filtrujecie kawę po cold brewing? Póki co mam plan aby po prostu przelać do innego naczynia kawę przez filtr do kawy. Zda to egzamin? I jeszcze pytanie, czy taki wywar trzeba w jakiś sposób odkazić? Kawa mielona prosto z zamkniętej hermetycznie puszki. Nie chciałbym zakazić mojego milk stouta
 5. Czy ominął mnie jakiś nowy trend sprzętowy? Fermentory z otworami? Przecież to musi być szczelne bez możliwości dostania się czegokolwiek z zewnątrz. Oczywiście, mam 6 fermentorów i wszystkie jak kupowałem miały po 2 otwory, jeden na rurkę a drugi na kranik... A tak poważnie, to pewnie kolega ma na myśli takie dwa otworki po bokach na zamontowanie kabłąka, ale tamtędy CO2 na pewno nie uchodzi Racja mój błąd. Nie miałem ruchu w rurce fermentacyjnej i byłem pewien że tam jest przelot, ale fakt, jest szczelne
 6. I tu popieram Jak piana opada to nie znaczy, że fermentacja się kończy. Kończy się faza wysokich krążków tzw. burzliwa. Jak pianka opadnie zaczyna się fermentacja cicha, gdzie drożdże zjadają cukry bardziej złożone, a potem sprzątają po sobie. Jak już będzie po wszystkim, piwo zaczyna się od góry klarować, drożdże i osady zaczynają opadać. Fajnie to widać w przezroczystych fermentorach. Sam mam takie, stąd wiem, kiedy jest koniec. Lepiej przetrzymać kilka dni dłużej piwo. Chociaż są wyjątki od reguły....... A gdzie kupowałeś takie przeźroczyste fermentory?
 7. Tylko dlatego sprawdzałem blg po opadła piana. W innym przypadku nie dotykałbym się do tego.
 8. Mam białe fermentory, nie przeźroczyste. Używam rurki, ale fermentory mają po dwa małe otwory którymi wydobywa się CO2 przez co nie ma w niej ruchów. Chyba najelpiej będzie kupić przeźroczyste, wtedy ciekawość będzie zaspokojona:)
 9. Dzięki za pomoc, Co do cierpliwości to nie miałem na myśli butelkowania, czy jakichkolwiek takich ruchów. Chodziło mi jedynie o to aby nie zmarnować tej brzeczki, a jakoś zadziałać prewencyjnie wcześniej. Staram się być cierpliwy choć czasami jest ciężko
 10. a tak serio? Dodawać na nowo drożdże czy czekać? Będe wstawiał piwo na cichą z dodatkami, ale chyba 2 dni w tak niskiej temperaturze, to za krótko by burzliwa się zakończyła. Brzeczkę przelałem raz z ok 0,5m żeby natlenić, zrobiła się ładna piana. Zacierałem w 67 stopniach przez godzinę.
 11. Mam pytanie odnośnie fermentacji. W sobotę ok 14 zadałem drożdże do mojego Milk Stouta (12BLG z laktozą, 8,5BLG przed gotowaniem). Piana pojawiła się w niedzielę rano, zaś już w poniedziałek po południu praktycznie opadła. Piwo schłodziłem do ok. 22 stopni, zadałem drożdże (S-04) i wrzuciłem do mojej styropianowej lodówki gdzie było ok 15-16 stopni. Termometr na fermentorze wskazuje 16-17 stopni. Czy zbyt szybko wstawiłem piwo do chłodnego? Czy piana nie powinna jeszcze się utrzymywać? Wczoraj mierzyłem BLG, było ok.8. Czy podejmować jakieś działania, czy zostawić piwo i czekać?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.