Skocz do zawartości

Romanista

Members
  • Postów

    62
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Romanista

  1. @Hanys93, czyli w pelni sie zgadzamy :)

     

    3 godziny temu, Kaniutek napisał:

    Ach! W ten sposób. Pamiętaj, ze Chińczycy nie są głupi i za chwilę skojarzą wysyp nowych juzerów, wszyscy z tym samym adresem wysyłki. Ale można kuć żelazo ;)

     

    No wlasnie chcialem zalozyc drugie konto na zone i to jednak nie takie proste. Zastanawiam sie czy kombinowac czy odpuscic. Nie wiem jak oni podchodza do tematu. Wolalbym, zeby nie cofneli zamowien. 

  2. Dziekuje za odpowiedzi. Proporcje znam, liczyc jako tako umiem ;) z tym daje rade. Tak jak wspominieliscie, prosta proporcje zrobic to nie problem, bledy tez beda raczej male. Ale jednak warto do nauki i do doskonalenia receptur znac te najdrobniejsze roznice.

     

    Szczerze mowiac liczylem, ze ktorys z programow byc moze uwzglednia taki partial mash w wyliczeniach. Bo to chyba troche taki partial? :)

     

  3. 1 godzinę temu, Kaniutek napisał:

    To jakaś niebywała okazja. Czy mógłbyś podać aukcję?

     

    Link jest w pierwszym poscie Pawla. Trzeba tylko kliknac w odebranie kuponu za nowego uzytkownika. Wtedy mamy 4 dolce znizki, rabat sumuje sie ze znizka wyprzedazy jubileuszowej. Oczywiscie jesli juz masz konto... to czy ktos broni zalozyc drugie? ?

     

    Podejrzewam, ze za miesiac pojawi sie sporo ogloszen na gieldzie ze sprzetem z Chin :D

  4. 2 godziny temu, vmario napisał:

    Swoja drogą, to ciekawe, że skupiasz się na IBU, a zapominasz o ekstrakcie.

     

    To chyba tylko za duzy skrot myslowy zastosowalem. Mialem na mysli warzenie na wyzsze blg w mniejszej objetosci, zeby pozniej dolac wode z butli. Tutaj wydaje sie prosta proporcja, jednak tak jak napisales, chcac byc dokladnym, dalej juz zaczynaja sie schody... Stad moje pytanie o program. Myslalem, ze moze np. beersmith ma takie mozliwosci.

     

    2 godziny temu, INTseed napisał:

    Ja bym po mału myślał o nowym większym garnku.
    Ten kalkulator troche potrafi, jednak musisz wpisywać wszystko.
    https://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

     

    Tak, wiem, wiem. Jednak ostatnio juz troche zmian bylo. Zanim przerzuce sie na wieksze gary, chce nauczyc sie robic mniej, ale dobrego piwa :)

  5. Troche dyskusja odbiegla od tematu. Oczywiscie, to wszystko co piszecie jest zasadne i wlasciwe. Sam tez nigdy nic nie kupowalem z Aliexpress, dopiero wczoraj zamowilem refraktometr za 24 zl. Cena powalajaca. Owszem, gdyby taki produkt byl produkowany w Polsce i kosztowal 50, 80, czy nawet 100 zl, na pewno bym to rozwazyl i predzej kupil w Polsce. Ale takich nie ma. Sa refraktometry z allegro za 80-100 zl, jednak to sa dokladnie te same sciagniete z ali. Ktos moze powiedziec, ze sa francuskie. Ok, moznaby wydac ponad 120 zl wiecej tylko po to, zeby wspomoc "prawdziwie" europejska zaloge firmy we Francji, ktora sklada sprzet na podzespolach chinskich. Ale po co? Mija sie to z celem.

     

    I owszem, w pelni zgadzam sie z Waszymi argumentami, tylko tutaj dyskusja wynikla przy produktach, ktore raczej nie daja (rozsadnej) alternatywy polskiej czy przynajmniej europejskiej.

     

    Sam staram sie zwracac uwage na miejsce produkcji, wybierac polskie produkty jesli tylko mam odpowiednia alternatywe. Ale tutaj naprawde nie widze nic zlego w zamowieniu produktow, ktorych w polskim wydaniu po prostu nie ma.

     

    Konczac, mysle jeszcze nad zakupowem tej lygi z nierdzewki, wychodzi okolo 20 zl. Czy mozna kupic taki produkt produkcji polskiej? Jesli nie, to wydaje mi sie, ze nic zlego w zamowieniu z ali nie ma. Co wiecej, do tego refraktometru za 24 zl, to maj friendy chyba musza doplacic, wiele raczej nie zarobia :D

  6. 24 minuty temu, DanielN napisał:

    @Romanista już chyba wszystkie piwa Profesji są pasteryzowane. Na ten moment najłatwiej je pozyskać z czyjegoś banku. Lub mocno przepłacać i sprowadzic. Niestety ja do jesieni nie będę nic ruszał ze swoich depozytów. Jeżeli chcesz poczekać tyle czasu to odezwij się w sierpniu.

    Od dawna? Moze gdzies po sklepach znajdzie sie starsza seria? Pytanie tylko czy jest oznaczona, ze to akurat pasteryzowana/niepasteryzowana...

     

    Czy moze ktos kojarzy obecnie dostepne piwo na tych drozdzach? 

  7. Czesc! Czy jest program (najlepiej darmowy) albo przynajmniej kalkulator, ktory pomoze mi rozwiazac moj problem? Mam garnek dokladnie 23 l, dopiero zaczalem zacierac, dla piw o mniejszym zasypie jest bardzo dobry. Jednak, aby osiagnac warke 25l robi sie problem, chmielic moge co najwyzej 18-20 litrow (chlodnica, straty itp.). Chcialbym, aby program przeliczal mi recepture np na uzyskanie piwa 12blg o ustalonym ibu, ale droga warzenia np 19l o wyzszym blg aby pozniej dolac np 5 litrow wody (tak jak np robi sie przy warzeniu z ekstraktow). 

     

    Teoretycznie wystarczylylaby zwykla proporcja, ale czy np uwzglednienie skutecznosci chmielebia w mniejszej objetosci itp nie byloby dokladniejsze i lepsze?

     

    Ps. Przepraszam jesli mocno zakrecilem moje pytanie ;)

    Tak, wiem, ze lepiej kupic wiekszy garnek, ale ostatnio zainwestowalem w inne elementy i na razoe chce sie skupic na prawidlowym wykorzystaniu obecnego sprzetu i przede wszystkim nauce, szlifowaniu umiejetnosci i wyeliminowaniu bledow poczatkujacego.

  8. Pozwole napisac sobie krotka recenzje, sam przed zakupem mialem watpliwosci. 

     

    Krotko mowiac bardzo polecam. Szybki kontakt, ekspresowa wysylka, produkt zgodny z opisem. Z uwagi na fakt, ze raczej jestem srednim majsterkowiczem, polecam, zeby uwzglednic i zaplanowac koniecznosc zakupu przejsciowek i podlaczenia doplywu/odplywu wody. Szybkosc? Wode puscilem powoli, moze na pol gwizdka, moze mniej - temperatura spadala w oczach. Myslalem, ze moze ponizej 40' tempo spadnie. Nic z tych rzeczy. Mozna powiedziec, ze az delikatnie za bardzo schlodzilem. Wiem, zeby przy kolejnej lepiej pilnowac :)

     

    Wykonanie solidne. Oczywiscie mozna sie bawic i samemu zrobic, mozna pomyslec o prowadnicach i wiekszym ustabilizowaniu, mozna meczyc sie samemu, ale po co? Dobra cena, mniej nerwow i zaoszczedzony czas.

  9. 4 minuty temu, ogoun napisał:

    U mnie ta partia też tak słabo ruszała z torebki. Powinny dać rady, ale nie spodziewaj się szybkiej fermentacji. Według dziennika lekka APA 12 Blg spędziła mi na burzliwej 16 dni.

    Za to gęstwa na nich startuje już w 12h z pianą na 5-10 cm, więc rozważ zebranie na następną warkę, na piwku 7 Blg drożdże powinny być ładnie rozruszane i nie wymęczone.

     

    Czytasz w myslach! Wlasnie o to chcialem zapytac ;) Poprzednio robilem piwo na MJ44, ktore polubilem, ale ktore przez swoj ogromny za bardzo mnie stresowaly. Stad zmiana na us-05, po ktorych spodziewalem sie szybkiej i konkretnej pracy. 

     

    Krotko mowiac, gestwa powinna ruszyc juz bez tak dlugiego laga? Plan byl, zeby na nich zrobic 3-4 warki ciagiem...

  10. Czesc, prosze o pomoc.

     

    Moje pierwsze zacieranie, Grodziskie, wyszlo niewiele ponad 7blg, brzeczka schlodzona do 17'C. US-05 z data do 02.2020, rehydratyzowane w wodzie ok 23-25'C przez 20-30 min, mocno sie skleily i porobily "czapy" w tym kubeczku - czyli ozyly chyba :).

    Drozdze zadane 24.03. O godz. 5.00., po 24h nic praktycznie sie nie dzialo. Teraz, po 50h widac delikatna pianke (ale biala, drobna jakby taka na rozgazowujacym sie piwie). Temperatura mierzona sonda z ikei 17'C z malymi wahaniami 16-18'.

     

    Mocno sie juz tym stresuje. Dodac kolejne drozdzd, czekac? Z powodu bledow poczatkujacego, przed wlozeniem chlodnicy opryskalem ja desprejem w celu dezynfekcji. Moze za duzo tego srodka? Fermentor wczesniej zalany starsanem. Jak zyc?

  11. W dniu 25.01.2019 o 12:55, B.K. napisał:

    2 przydatna rzecz - 

    https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20103016/

    i kawałek koszulki termokurczliwej do uszczelnienia sondy.

     

    Jak dokladnie nalezy uszczelnic te sonde?

     

    W dniu 25.01.2019 o 12:55, B.K. napisał:

    3 przydatna rzecz - 

    https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10112530/?&cid=ps|pl|hfb14|201809070910224274_15&gclid=EAIaIQobChMIyLnwle-I4AIVVKWaCh3brAF1EAQYASABEgImdvD_BwE

    pasuje idealnie do fermentora i pozwala sprawnie oddzielić chmieliny przy chmieleniu na zimno (nawet granulat)

     

     

    Pasuje idealnie? Jak go uzywasz? Uzywasz tez przy wysladzaniu? 

  12. 2 godziny temu, Grzegorz Żukowski napisał:

    Też złapałem infekcję po wrzuceniu chmieli na cichą. Takie przypadki zawsze bolą. Raz na prawie półtora roku porzuciłem warzenie.

     

    No wlasnie, jakos ciezko mi sie mysli o kolejnej warce, tak samo jak o tym przeczyszczeniu wszystkiego.

     

    2 godziny temu, Grzegorz Żukowski napisał:

    Potraktuj wszystko stężonym NaOH i przy kolejnej warce z jak największą starannością dbaj o sterylność

     

    Sek w tym, ze NaOH uzywam, dlatego tym bardziej bol tylka o te infekcje. Zdecydowanie latwiej byloby gdyby dalo sie jasno okreslic skad ten problem.

     

    2 godziny temu, Fradio napisał:

    Pytanie jakie wężyki stosujesz i jak je dezynfekujesz? Polecić mogę silikonowe i wygotowanie ich przed użyciem. 

    Jest to bardzo łatwa droga do infekcji, łatwo nie dotrzeć do jakiegoś fragmentu a ma z nim kontakt cała przelewana brzeczka. 

     

    Chyba silikonowy, moczy sie w NaOH, pozniej kwasek cytrynowy i piro albo oxy. 

     

    W sumie bylo wyraznie widac, ze chmiel nie opadl, a utrzymywal sie w tych platach bialych. No, ale chmiel wyjety z zamrazalki, niby otwarty przy warzeniu, ale raczej obchodzilem sie z nim jak z jajkiem.

     

    Mozliwosc jaka jeszcze widze to kranik od drugiego fermentora. Myslalem, ze poprzednia warka wyszla mi zrypana i po prostu niesmaczna, ale moze jednak to byla infekcja? Ale wiadro bylo chyba zalane NaOH(chociaz moze jednak tylko piro?).

     

    Tak swoja droga, jak czyscic kraniki? 

  13. Dziekuje.

     

    Coz, rzeczywiscie infekcja dziala demotywujaco... Kurcze, najwieksza zagadka jest dla mnie skad to g. sie przypaletalo. Przy przelewaniu na cicha nie bylo zadnych niepokojacych oznak. Czy uzywanie stosunkowo starego chmielu na cicha moglo miec wplyw? Albo to, ze praktycznie nastepnego dnia po przelewaniu rozlozyla mnie choroba? Ehhhh... jak zyc? 

  14. Czesc, wlasnie butelkuje piwo i po otwarciu wiadra spotkal mnie niepokojacy widok. Nie mam zielonego pojecia o infekcjach, ich rozpoznawaniu itp., dlatego z gory przepraszam jesli to jakas oczywista oczywistosc. Piwo z roznych wzgledow stalo na cichej sporo dluzej (3 tyg.) niz planowalem. W zapachu nic nie czuje, smak chyba w porzadku, moze przez jakas autosugestie wyczuwam czasem delikatna kwasnosc. Piwo mocno chmielone, rowniez na cicha. Fermentacja burzliwa i pierwszy tydzien cichej temperatura ok 17-18', pozniej wzrastala z czasem moze nawet do 21-22'. Prosze o pomoc.

     

     

     

    20190217_014832.jpg

    20190217_014848.jpg

  15. Dnia 30.04.2018 o 16:07, Pindin napisał:

    Jak masz możliwość i chęci to zawsze lepiej zrobić starter z płynnych. Mi się w tamtym piwie nie chciało i miałem go sporo mniej niż Ty planujesz uwarzyć, ale wyszło nieźle. Co do temperatur to nie mam jeszcze wyrobionego zdania, próbowałem tylko 1 piwo na nich no i 1 bardzo świeże. Ale chyba spokojnie można je zadać w 30 stopniach i spokojnie niech schodzi do tych 25-ciu. Tym bardziej, że podgrzewają mocno fermentujące piwo. Jak sprawdzałem na porterze to prawie 4 stopnie więcej było niż temp. otoczenia. Nie zdziw się jak będzie waliło jajem na początku fermentacji :) 

    Wyszlo 26l przy 10blg, drozdze zadane prosto z fiolki, ruszyly z kopyta. Rurka sie nie zatrzymuje, przy wiadrze zapach troche cytrusowy, troche slodowy, jaja nie ma. Zadane o godz. 7.30 przy 29stC, teraz utrzymuje sie ok 28. Zobaczymy co bedzie dalej ;)

  16. 5 godzin temu, Samael napisał:

    Chmielu sypnij wiecej, bo moj porter angielski ma wiecej IBU :D;)

    Chcialem zrobic cos przystepnego rowniez dla "niewtajemniczonych w goryczke" :) dokupilem triche citry, przelicze, policze i cos chyba podniose to ibu.

    3 godziny temu, Pindin napisał:

    Propo drożdży mi spokojnie przefermentowały z fiolki 10 blg/18 litrów. 4 dni i było po wszystkim, tylko, że zadałem je do temp. 33 stopnie i stopniowo spało do 26,5. Laga nie miałem, ruszyły po niecałych 5-ciu godzinach. One są bardzo fajne, mocno podkreślają chmiel i dają ciekawy profil piwu. 

    U mnie bedzie ok 24l, wydaje mi sie ze powinny ruszyc. Planuje zadac w temp. ok 25-27 a pozniej trzymac w pokojowej, nie wiem czy jest sens dogrzewac. No chyba, ze zadac w wyzszej i zaizolowac wiadro? 

  17. 5 minut temu, Jancewicz napisał:

    Ja bym zacierał niżej, jakieś 67C. 72C to tak na granicy... Trochę ryzykownie. 

    Tak zrobię! Później nie robić żadnych podgrzań czy innych specjalnych zabiegów?

     

    3 minuty temu, Jancewicz napisał:

    Zdejmujemy gar z gazu / wyłączamy palnik (na indukcji przesuwamy na zimne pole), wlewamy ekstrakt, mieszamy do rozpuszczenia, ponownie grzejemy gar. ☺️ 

    Sposób bym zgadł :) Tylko Kayah pyta "po co, po co, po co?" :D Rozumiem, że to pomaga uniknąć wszelkich przypaleń, spaleń itp? :D

     

    Zacierać tak jak podaje brewness w 3 litrach?

  18. 1 minutę temu, Jancewicz napisał:

    Po zatarciu słodu żytniego z płatkami zrób wysładzanie

    Przy tej recepturze 60' w 72stC wystarczy, czy coś jeszcze powinienem zrobić?

     

    2 minuty temu, Jancewicz napisał:

    Dodaj jeden ekstrakt (zdejmując gar z gazu - ale to zapewne wiesz)

    ymmm... tak, tak, powiedzmy :):):)

     

    3 minuty temu, Jancewicz napisał:

    Gotuj tak długo jak wymaga tego chmielenie; dłużej nie ma sensu.

    Czyli tym przypadku 15 min wystarczy. Cóż, tak podejrzewałem, ale człowiek taki niepewny...

     

    Dziękuję! :)

  19. Proszę o sprawdzenie receptury i podpowiedź. To moja czwarta warka, a pierwsza z częściowym zacieraniem. W planie mam lekkie piwo o żytnim charakterze z chmieleniem na cytrusy (zastanawiam się czy dodać trawę cytrynową). Receptura inspirowana piwem z III Zlotu piwowarów w Rzeszowie, przygotowanym przez @kłak - receptura. Na razie warzę z ekstraktów, dlatego to tylko próba zrobienia czegoś podobnego. Gdzieś wyczytałem, że Falconers flight  to mieszanka chmieli Citra, Mosaic i Amarillo dlatego używam właśnie ich, bo mam je na stanie. Z uwagi na obecne temperatury wybrałem szczep FM 53, jeszcze nie mam warunków do dokładnego sterowania temperaturą. To moje pierwsze "zacieranie" i pierwsze drożdże płynne (nie licząc swojej gęstwy), więc proszę o pomoc. Czytając forum człowiek niby wie wszystko, ale jak przychodzi do spisania planu działania, to nagle pustka w głowie... Proszę o wyrozumiałość :)

     

    za Brewness:

    image.thumb.png.ba8c5191b5b5418833bd50a8d32e893c.png

     

    Chmielenie:

    15' - Citra, Mosiac, Equinox po 5 g

    Amarillo 10 g

    10' - Citra, Amarillo, Mosiac, Equinox po 5 gram

    0' - Mosiac 40 g

     

    + planowane chmielenie na cichą ok 30-50g powyższych chmieli (muszę zważyć ile ich dokładnie zostanie, najwyżej coś dokupię)

    + zastanawiam się nad 10 g trawy cytrynowej suszonej na ostatnią minutę

     

    Drożdże FM53 Voss kveik - czy potrzebny jest starter? Brzeczka planowo ma mieć około 10 blg.

     

    Jak dokładnie powinienem zrobić z tym zacieraniem? Tak jak podaje brewness? Będę "zacierał" w worku, planowałem 500g słód żytni + 500g płatki pszenne błyskawiczne na 60'. Czy później podnieść jeszcze temperaturę czy od razu wyjąć worek, dodać jeden ekstrakt, gotować 45' (tylko skoro mam chmiele dopiero na ostatnie minuty to czy to ma sens?), chmielenie 15' i 10' i pod koniec dodać drugi ekstrakt? 

    Garczek ma około 18-20l, więc tak czy tak będę chciał gotować w mniejszej objętości, a dopiero później dodać zimną wodę przy okazji chłodząc brzeczkę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.