Jump to content

c404

Members
 • Posts

  9
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by c404

 1. Proponuje Cascade (80%) z niewielką ilością Citry (20%).
 2. Witam Uwaga ! Będzie długo ! Zrobiłem kilkanaście warek z ekstraktów (również z częściowym zacieraniem) zanim przeszedłem na pełne zacieranie i na podstawie moich doświadczeń mogę napisać Ci, iż: przyjmując 20 litrową warkę, aby uzyskać 1 BLG należy dodać ok. 0,27 kg płynnego ekstraktu słodowego, przy czym ekstrakty WES są odrobinę bardziej wydajne niż Bruntal. Mówimy tutaj o różnicy 0,5 BLG na 1,7 kg puszce. Jesteś już sobie w stanie obliczyć +/- ile musisz dodać ekstraktu słodowego by uzyskać założone BLG początkowe. spokojnie dawałem radę na dwóch garnkach 8 i 6 litrów, tak więc 10 lub 12 litrów to już pełen luksus. Zrobisz jak będzie Ci wygodnie, ale ja warzyłem w ten sposób, iż do obu garów dodawałem po równo ekstrakt i tyle wody ile mogłem (zostaw zapas żeby Ci nie wykipiało). Do gara z większą ilością wody (zgodnie z tym co napisał Adi_96 - utylizacja) dodawałem chmiel i gotowałem 60 minut. Chmiel był w woreczku, więc dodawałem +10% do ilości, która wychodziła z kalkulatora. Powyżej dostałeś już link do bardzo fajnych kalkulatorów. Stosowałem – polecam. W mniejszym garnku gotowałem ekstrakt ok. 15 minut. Oba gary lądowały w zimnej wodzie w komorach zlewozmywaka celem schłodzenia (możesz dodać do wody zamrożone butelki plastykowe - będzie szybciej). Kilka godzin wcześniej do zamrażalnika wsadzałem 5 litrowe butelki z wodą celem ich maksymalnego schłodzenia, tak żeby prawie zamarzały. Schłodzona brzeczka z obu garnków ląduje w fermentatorze (moja miała ok. 40st. C), a do niej wlewałem turbo zimną wodę z zamrażalnika do żądanej objętości, czyli załóżmy 20 litrów. Dzięki temu uzyskasz fajną temperaturę i nie musisz czekać zbyt długo na zadanie drożdży. w zasadzie jeżeli chodzi o chmiel dodawany na goryczkę i smak w tak małej ilości wody i dużym ekstrakcie to nie mam uwag. Dodajesz więcej i jakoś to gra. Szybko złapiesz odpowiednie dla Ciebie ilości. Gorzej z chmieleniem na aromat. W moim przypadku w małej objętości chmielenie na aromat nie spełniało moich oczekiwań. Pozostawało chmielenie na zimno. zrobiłem kiedyś eksperyment polegający na zagotowaniu w 1 litrze wody 5g marynki przez godzinę pod przykryciem. Efekt ? Mega gorzkie, ale nie ma co się dziwić ponieważ stosując proste, liniowe przeliczenie wychodzi jak 100g w 20 litrach, czyli jak się uprzesz to możesz i oba ekstrakty rozpuścić szybko w wodzie, a osobno zrobić sobie napar chmielowy na goryczkę i połączyć wszystkie mikstury. Jak by się nad tym zastanowić to wystarczy Ci ten 6 litrowy garnek I jeszcze taka drobna uwaga - do brzeczki o ekstrakcie początkowym 14-16 BLG spokojnie wystarczy jedna paczka drożdży. Chcesz użyć dwóch ? Spoko, też wyjdzie z tego piwo
 3. Kolego, nie wiem czy czasami problem nie leży po Twojej stronie, tzn. czy dobrze kapslujesz. Greta jest wredną, przebrzydłą kapslownicą, istnym pomiotem szatana, przy którym trzeba użyć zaskakująco dużo siły. Możliwe, że zatrzymujesz się w połowie, ponieważ czujesz opór, a tu do prawidłowego kapslowania trzeba ją jeszcze mocniej przycisnąć. Czy powstaje charakterystyczne, okrągłe wgniecenie na kapslu ? Spróbuj zrobić test na pustej butelce i przycisnąć rączki "na chama" pełną siłą na końca, nawet gdy czujesz wyraźny opór.
 4. Spoko, może być Saaz. Sugerowałbym jednak dodać go tylko na goryczkę, celując oczywiście w niską wartość IBU. Sam robiłem pszeniczniaka z puszki z tym, że u mnie poszło 30g lubelskiego (a więc też aromatycznego) na 60 minut (warka 21 litrów). Poszły do tego drożdże płynne FM. Nie wiem jak wychodzą piwa pszeniczne na sucharach, ale generalnie odpuściłbym sobie chmielenie na smak i zapach.
 5. Dołączam do pochwał. Chłodnica jeszcze nie testowana w boju, ale za bardzo dobry kontakt i szybką wysyłkę należy się plus.
 6. U mnie historia identyczna jak u "oxy96". Jakieś 1,5 miesiąca temu kupiłem na promocji w marxam.pl Grifo HD. Różnica w porównaniu z Gretą jest olbrzymia. Z czystym sumieniem polecam Grifo.
 7. Ok, dzięki za pomoc. Wrzucę 100g na 2 dni.... i zobaczymy co się stanie.
 8. Lato mamy bardzo gorące, tak więc faktycznie chmielenie było przeprowadzane w wysokiej temp. +/- 25-26 st.C.
 9. Witam Potrzebuje pomocy/porady w sprawie chmielenia na zimno chmielem Saaz. Mianowicie ile proponujecie dodać chmielu i na jak długo ? Poprzednie dwie warki chmieliłem Cascade PL (2017) 50g na 7 dni, a drugą Sybillą (2017) 50g na 5 dnia. W Cascade wyszła MEGA trawa, w Sybilli jest już lepiej, ale i tak "trawka" jest niestety wyczuwalna. Może to specyfika chmielu, może zbyt długo przetrzymałem go w fermentatorze (szczególnie w przypadku Cascade). Brak mi doświadczenia i nie wiem czy wrzucić np. więcej chmielu na 3 dni, czy też Saaz jest na tyle aromatyczny, że wystarczy mniejsza jego ilość. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.