-
Postów
70 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Nowości
Receptury medalowe
Profile
Forum
Galeria
Pliki
Blogi
Wydarzenia
Sklep
Collections
Giełda
Mapa piwowarów
Treść opublikowana przez CERNUNNOS
-
na Amazonie INKBIRD jest po 170 zł link, przynajmniej w tej chwili
-
No w opisie smaku tej przyprawy widzę, że daje kwaśny a nawet gorzkawy smak, stąd pytanie o ilości. Pulpy z mango używałem i zdaję sobie sprawę, że to jednak coś innego. Poszukam w takim razie gdzieś na zagranicznych forach wskazówek.
-
Witam Czy ktoś dodawał Amchur do piwa, nic nie mogę na ten temat znaleźć? Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć w jakiej ilości i na jakim etapie to z góry dzięki. Planuję zrobić hefeweizena i zamiast klasycznej pulpy z mango dodać ten proszek.
-
Kontrola temperatury w metodzie BIAB
CERNUNNOS odpowiedział(a) na styryjek23 temat w Piaskownica piwowarska
Ja nie wiem czy mam dobrze wyrównaną , zakladam, że mieszanie w miarę mi ją wyrównuje. Tak jak napisał @anteks po prostu się tym nie przejmuję, termometr pokazuje mi np 63 stopnie to przestaję grzać/mieszać i izoluję gar. -
Kontrola temperatury w metodzie BIAB
CERNUNNOS odpowiedział(a) na styryjek23 temat w Piaskownica piwowarska
@styryjek23 Mam takie same parametry BIAB na wejsciu jak ty tj. 50l gar i 35l zacieru. Podgrzewam zacier i mieszam jednocześnie łygą w celu uzyskania +-1 stopnia tego co zamierzam. Temperaturę mierzę dobrym termometrem szpikulcowym zakładając, że mieszanie w miare wyrównuje mi profil temperatury w całej objetości. Przykładam sie z kolei do zaizolowania gara tak aby przez tą godzinę zacierania tempertura nie spadła mi więcej jak o 2 stopnie. Warzę w budynku, gdzie nie mam ogrzewania wieć zimą gdy mam temperaturę otoczenia ok +5 to muszę wykorzystać sporo izolacji. -
BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż
CERNUNNOS odpowiedział(a) na scooby_brew temat w Artykuły i opracowania
@PioterParker89 Trcohę o wyciskaniu w poniższym artykule: BIAB: Tips From the Pros Ja wyciskam, chociaż ostatnie resztki płynu odzyskuję już grawitacyjnie wieszając worek z młótem nad gotujaca sie brzeczką. Pewnie z 1-2 litry jeszcze odciekną. -
Dzięki @Paweł76 @Pingwinho, generalnie to z infekcją mam doczynienia pierwszy raz (a przynajmniej nigdy wczesniejnie zauważyłem). Zleję do petainera znad drożdzy, wstawię do piwnicy i zostawię do jesieni.
-
Czy to jest biofilm czy to może być tłuszcz? Po fermentacji porteru bałtyckiego pojawiły mi sie takie piękne bąble na piwie BLG 5,3 ABV 7%, brzeczka była zaszczepiona gęstwą 1,5 tygodniową (bochemska rapsoda). Pytanie o tłuszcz stąd, że ok 1,5 kg słodu wędzonego było przechowywane w opakowaniu po kawie przez jakiś rok i jak sypałem do mielenia to pewnie razem z resztkami kawy. Blog Oskalibera z wpisami na temat zakażeń sobie przyswoiłem i dalej nie wiem co to. Piwo smakuje normalnie, żadnych dziwnych zapachów też nie rozpoznaję.
-
Poczytaj ten temat, jest w nim też link do wiki z zagadnieniem jakości piany. Mi sie jakośc piany pogorszyła, jak zacząłem napowietrzać mikserem, gdzieś w jakimś starym temacie też ktoś pisal o "niszczeniu" w ten sposób białek odpowiedzialnych za trwałość piany.
-
Witam Zamierzam kupić używany reduktor do butli CO2 piwa, jak na zdjęciu, a ponieważ nie mam doświadczenia z takim sprzętem proszę o poradę jak poniżej. Jak na oko ocenić stan tego reduktora tzn. bez podłączania do butli, na co zwrócić uwagę? Z góry dzięki za wszystkie uwagi.
-
Co do rozmiarów oczek to sie nie zgodzę, że nie mają znaczenia. Pierwsze moje podejście do BIAB to była firana upięta na garnku i miała dosyć spore oczka a że mielę słody na mąkę to cześć tego się przecisneła. Oczywiście potem to i tak osiadło w czasie fermentacji i piwo było klarowne ale staram się na ten etap nie wrzucać niepotrzebnych rzeczy. Z kolei za małe oczka utrudnią odciekanie z wora.
-
Wytrzymałośc worków zależy pewnie w znacznej mierze ile słodu sie pakuje i jak bardzo sie je tarmosi. Zazwyczaj robię do 6kg, raz zrobiłem 7,5 kg i wtedy miałem strach podnosić. Worek 1 40X45 Sprawował się nieźle, nic za bardzo się nie rozchodziło ale przygrzałem go przez byt silne podgrzewanie, do tego sznurki do ściagania lubiły się chować. Worek 2 Pasy bardzo fajne, jeżeli chodzi o podnoszenie i podczepiania do karabińczyka ale faktycznie szwy na tasmach się rozchodzą i słód gdzieś tam włazi w złożony materiał. Do tego ma stożkowate dno i kiepsko się układał w garnku. Worek 3 40X47 Zaszalałem i mam nadzieję, że ten będzie jakościowo lepszy. Pierwsza warka w nim za dwa dni więc sie okaże. Komentarz po dwóch warkach: Worek najmocniejszy z tych co miałem do tej pory, wygodny w używaniu. "Oczka" siatki ma 210 mikronów i znaczna część mąki z mielenia słodu przechodzi do fermentora przy moim sposobie przelewania, czyli do ostatniej kropli. Mam wrażenie, że z tego powodu w Alcie czuje jakieś cierpkie/ziarniste posmaki, dlatego do tego worka będę mielił grubiej. Skoro już o workach to anglojezyczne fora twierdzą, że najlepsze są worki o wielkość "oczek" 150-200 mikronów. Nie targam wora zbyt mocno, do wyciskania używam takich termoodpornych rękawic Termoodporne rękawice
-
Właśnie fermentuje mi lekka APA na 2 paczkach US-05 rozsypanych bezpośrednio na brzeczkę, zadane w 15 st. C i do pudła styropianowego. W 3 dniu od zadania miałem już ponad 17 st. C, mierzone termometrem przyklejonym do fermentora, wiec wewnątrz mogło być z 18st. C. W chwili obecnej pudło stoi w piwnicy w której jest ok 14 st. C. Tak jak pisali inni, latem dobrym rozwiązaniem są kveiki. Pod tym linkiem Voss kveik optimum fermentation temperature, możesz sobie poczytać jak temperatura fermentacji wpływa na odbiór piwa robionego na Vossach. Pseudo Munich Helles, którego zrobiłem na Vossach w 30 st. C, nie przypominał Helles zrobionego na drożdżach lagerowych ale też był smaczny i co najważniejsze zrobiony w ekspresowym tempie.
-
Z kwiatów czarnego bzu robiłem kiedyś wino. Baldachy kwiatów zalewało się wrzątkiem, dodawało sok z cytryn i to po dodaniu cukru był nastaw. Nie pamiętam już ilości tych kwiatów ale wyszło to strasznie intensywne/esencjonalne/odurzające aczkolwiek nie było niesmaczne, Paniom smakowało. Przy zastosowaniu kwiatów po pierwsze musisz uważać na ilość tego surowca, żeby nie przedobrzyć. Po drugie raz mi to wino nie wyszło bo jakaś pleśń zaczęła się ekspresowo rozwijać, więc jeżeli używasz kwiatów to musisz przemyśleć jak ten materiał pozbawić niechcianego życia.
-
Pod linkiem Brew for Ukraine można znaleźć więcej przepisów browaru Pravda dostosowanych do domowego warzenia. Sama akcja również ciekawa i warta wsparcia.
-
Ja przed cold crashem wypycham cześć atmosfery z fermentora tj. wyciągam rurkę i naciskam wieko. Potem kładę na wieko 2 butelki z zamrożoną woda i dopiero z powrotem montuję rurkę. Od kiedy tak robię to nie zaciąga mi płynu z bulgotki.
-
Wylewam. Z gara przelewam do fermentora przez worek filtracyjny (takie coś, sklep przypadkowy). Przy 6 kg słodów, z czego 5kg to pilzneński, zostaje mi ok 2 kg uwodnionych osadów bo dość intensywnym odciekaniu/odciskaniu. Z tych osadów jak odciekną grawitacyjnie po 24h zostało mi ok 0,7kg gęstego, wilgotnego błota. Warzę BIAB. Poczytaj sobie na Brülosophy jak wypadło porównanie piw z resztkami i bez, może jednak nie warto wylewać.
-
Zachowania konsumentów przy zakupie piwa
CERNUNNOS odpowiedział(a) na Martina Kriwanczova temat w Hyde Park
@Martina Kriwanczova Zakładając, że ten post to nie żart to sugeruję najpierw zrobić korektę automatycznego tłumaczenia. Pytanie 8: Ile zloty jesteś w stanie zapłacić za 1 litr specjalnego kraftowe piwa w butelce dla zwierząt domowych? Myślę, że bym musiał zapytać się mojego kota jakie piwa kraftowe lubi i czy da rade wychłeptać cały litr, ewentualnie czy woli w puszcze. -
Fermentacja piwa i wina w jednym pomieszczeniu (piwnicy)
CERNUNNOS odpowiedział(a) na Szagi temat w Piaskownica piwowarska
Ja warzę w pomieszczeniu w którym na stole stoją czasami 3 butle fermentującego wina i jak do tej pory nie udało mi się zrobić lambicu Jedyne co robię to przed warzeniem nakładam na rurki fermentacyjne od wina kawałki ręcznika kuchennego, tak na wszelki wypadek, i wietrzę wcześniej pomieszczenie. Moim zdaniem dużo "groźniejsze" niż samo fermentujące wino są muszki owocówki, których akurat latem zawsze mam pełno przy produkcji wina. -
BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż
CERNUNNOS odpowiedział(a) na scooby_brew temat w Artykuły i opracowania
@Adamiko W tej cenie zostaje chyba tylko Aliexpress a tam to najlepiej kupić z 2 od razu, ja np. jeden przygrzałem na moim cienkim garnku. W tym roku sprawiłem sobie taki: https://pl.aliexpress.com/item/4000392450610.html Jest trochę droższy od takich co miałem poprzednio ale ma te wygodne "uszy", które można zaczepić o karabińczyk i podciągnąć do odcieknięcia/wyciśnięcia. Przy czym uwaga dno akurat tego worka nie jest płaskie tylko stożkowe. -
@Adamiko Młynek mam taki z BIOWINu, https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-stolowy-srutownik-na-1kg-slodu-408500-6152897227 Znajdziesz może gdzieś taniej, tylko nie wierz w to 30 kg słodu w godzinę no chyba, że na największej szczelinie albo z wiertarką. Na Ali też szukałem młynka ale nie znalazłem z darmową przesyłką i dlatego nie kalkulowało się tam kupować.
-
Do takiego garnka 30-40l należy doliczyć jeszcze sensowne źródło ciepła, chyba, że @Adamiko już coś ma. Taborety gazowe 8kW z wężem i reduktorem to cena od 100 PLN i to za takie skręcane, najprostsze. Co do garnka to BROWMATOR ma garnek 40 l kat2 - cena 145 PLN - taki właśnie mam i przy wydajności ok 80% warze ok 25 litrów piwa, BLG ok 12, przy 5-6 kg słodu. https://browamator.pl/garnek-emaliowany-poj-40-litry-przykrywka-gat,3,5,3844 Sam warzę BIAB i przy dużym garnku koniecznie potrzebujesz chłodnicy, żeby zaoszczędzić na czasie. Sam początkowo chłodziłem w wanience z wodą plus butelki z zamrożoną wodą i to była męczarnia. Po przejściu na BIAB szybko też kupiłem najtańszy młynek, żeby jak najdrobniej mielić słody, ok 100 PLN, chociaż można robić też na słodach zmielonych już przez sklepy. Plusy przejścia na zaciernie już Ci wypisano. Minusy widzę dwa tj. zdecydowanie wydłużenie czasu całości procesu i więcej bałaganu.
-
Cześć Zacznij właśnie od szukania na forum. Poniżej link do zapisków forumowego eksperta w warzeniu z ekstraktów.
-
BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż
CERNUNNOS odpowiedział(a) na scooby_brew temat w Artykuły i opracowania
Do BIAB śrutuję jak najdrobniej, prawie na mąkę, wydajność wychodzi mi ok 80% liczone według arkusza Polskie Proste Piwne Porachunki. Na forach amerykańskich, gdzie BIAB jest bardzo popularny, również radzą jak najdrobniej. W załączeniu filmik jak wygląda słód po moim mieleniu. VID_20201101_172019.mp4