GrubyDzoló
Members-
Postów
22 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Nowości
Receptury medalowe
Profile
Forum
Galeria
Pliki
Blogi
Wydarzenia
Sklep
Collections
Giełda
Mapa piwowarów
Treść opublikowana przez GrubyDzoló
-
Czy przy wyrobie piwa można wytworzyć metanol?
GrubyDzoló odpowiedział(a) na GrubyDzoló temat w Piaskownica piwowarska
Mierzyłem przez tydzień temperaturę w piwnicy. Waha się między 10-12. Przeważnie 12. Myślę ,że powinno być dobrze. -
Czy przy wyrobie piwa można wytworzyć metanol?
GrubyDzoló odpowiedział(a) na GrubyDzoló temat w Piaskownica piwowarska
Dzięki za odpowiedź. Po prostu wolę się upewnić i czy jest to w ogóle możliwe. Nie chciałbym zostać ślepy. Nie chcę też robić osobnego wątku to zapytam tutaj. Mam zamiar uwarzyć to piwo https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Oktoberfest-Marcowe-15-BLG-zestaw-ze-slodow/126 . Fermentacja ma przechodzić w około 12C. Ale chodzi mi głównie o rehydracje. Napisane jest w około 21-25C. Potem mam, schłodzić ten rozczyn do tych 12, czy nie schładzać i zadać do brzeczki o temperaturze około 20C? Podejrzewam ,że raczej trzeba będzie schłodzić, i brzeczkę i drożdże do tych 12C. Dobrze myślę? Nie chcę zabić drożdży zbyt niską temperaturą . Do tej pory warzyłem piwa które fermentowały w około 20C, więc tego problemu nie było. -
Czy przy wyrobie piwa można wytworzyć metanol?
GrubyDzoló opublikował(a) temat w Piaskownica piwowarska
Mam takie pytanie. Czy jeżeli zrobimy coś nie tak przy warzeniu piwa, to możemy wytworzyć metanol?(chodzi o ten trujący alkohol). Zrobiłem w życiu 3 warki z czego jedną kompletnie zepsułem. Jako ,że jest kwarantanna i mam czas, to naszła mnie ochota zrobić piwo. Tak się właśnie zastanawiam jak to jest z tym metanolem. -
Tak rzeczywiście jest total imm. Dzięki przyjaciele za pomoc. Cenne rady tu dostałem.
-
Dobra dzięki za informacje. Co do procentów to ile to piwo będzie ich miało 3%? Teoretycznie powinno być około 4,5% ale jak wiemy coś poszło nie tak. Teraz planuje zrobić witbiera. Jakieś porady co do fermentacji? Słyszałem ,że przy tym piwie najlepiej przeprowadzać tylko burzliwą.
-
działały sobie mimo wszystko, przestały gdzieś tak tydzień przed butelkowaniem. Czyli jeśli dobrze rozumiem to ten termometr powinienem wkładać cały do wody tak? Oglądałem wiele filmików i tak wszyscy wkładali tylko końcówke. Piwo też nie będzie miało zbytnio % tak?
-
Na słodko czyli zbyt wysoka czy zbyt niska temperatura zacierania? Jeśli chodzi o twoje pytania to tak. Termometr taki https://browamator.pl/termometr-uniwersalny-20-do-110-c,3,21,1359 Składniki te tylko razy 2 bo nie na 10 lecz 20 litrów https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256 Drożdze Fermentis Safale S-04 Właśnie z zacieraniem był problem. Przy zanurzeniu 1/3 termometra było 64-65C a przy niemal całym nawet do 73C. Nie wiem jak ten termometr ma działać i kiedy wskazuje dobry wynik. Domyślam się ,że temperatura była zbyt wysoka. Temperatura fermentacji tak jak w opisie burzliwa w około 17C a cicha w 10-7C Drożdze zadane w 23C.
-
Cześć mam niewielki problem z moją drugą warką. Mianowicie chodzi o milk stouta. Fermentowałem go przez tydzień na burzliwej potem przelałem prawie miesiąc na cichą. Chodzi o to ,że butelkowałem go wczoraj. Przy okazji zmierzyłem BLG. Wynosiło aż 7. Po burzliwej było 9 blg. Dlaczego aż tyle? To przez laktoze? Chyba jedyna możliwość którą widzę. Laktozy dałem pół kilo na 20 litrów. Na koniec wyszło 18 litrów. Drugi problem zauważyłem przy zacieraniu. Mianowicie chodzi o termometr. Przeważnie wkładam go gdzieś do 1/3 do wody. Jednak gdy prawie go zanurzyłem powiedzmy do 4/5 podbiło temperature na nim o 8C. Ile powinno się w końcu zanurzać ten termometr, bo zgłupłem od tego xd. Pozdrawiam.
-
Jutro rozlewam, jeśli BLG się nie zmieni. Macie jakiś kalkulator który obliczy ile cukru dać do refermentacji? Ten od Kopyra nie działa. Dzięki wam tak wogóle za wszystkie odpowiedzi. Wiem ,że niektóre moje pytania były śmieszne.
-
Jednak temperatura jest dobra 19-21C ma brzeczka, tyle ile jest napisane w instrukcji. Wystarcza raz za czas skręcać kaloryfery.
-
No widzisz czyli kolejny mój błąd. Na instrukcji jest napisane 7 dni burzliwej,14 dni cichej. Zmierzyłem BLG tylko raz w trakcie przelewania już na cichą. Mimo wszystko 2 dni temu bulgotanie zwolniło a dziś w nocy i rano już praktycznie nie bulgotało. Teraz bulgocze bardzo rzadko, chyba tak jak powinno. Myśle ,że podczas cichej to BLG spadnie. Jeżeli nie to dodam mniej cukru do butelkowania. Do ilu powinno spaść to BLG?
-
Cześć znów wszystkim po tygodniu przelałem można powiedzieć już piwo, na cichą fermentacje. Zmierzyłem blg i wyniosło ono 4. Spadło z 13,5. Oczywiście próbke spróbowałrm i muszę powiedzieć. Mślałem ,że będzie gorsze. Już czuć wyraźną goryczkę i słodowość. Piwo narazie jest dosyć słodkie no ale 4blg. Myślicie ,że wszystko w porządku? To blg spadnie przez 2 tygodnie cichej? Nie czuć estrów, rozpuszczalnika ani nic takiego. Jedyny minus to w zapachu troszkę ubogie ale jeszcze będe chmielić 40 g. Take pytanie mam bo mam tylko jeden termometr taki przyklejany na fermentor. Teraz piwo jest w drugim fermentorze i nie zabardzo jest jak mierzyć. Czy ten termomentr na pustym wiaderku będzie dużo naciągał temperature, bo chciałbym z niego sczytywać? najwyżej będe utrzymywał w pokoju około 20 stopni a na drugą warke już dokupię drugi.
-
Właśnie też nie wiem jak to jest ze sztucznym światłem. Fermentor z browamatora, tak przymętnia widok więc jakiś 100% przeźroczysty nie jest. Co do temperatury fermentacji to tak jest napisane w instrukcji aby fermentować w temperaturzeod 19-21 stopni.
-
Fermentacja się rozpoczęła i bulgocze aż miło. temperatura fermentującej brzeczki to 20 stopni, więc jest tyle ile powinno być na nowozelandzkie IPA. Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Czy fermentor powinienem trzymać w zacienionym miejscu.? W tej chwili jest u mnie w pokoju i wieczorem zawsze świeci się tu światło, w sensie żarówka :D.
-
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
GrubyDzoló odpowiedział(a) na coder temat w Wsparcie piwowarskie
Nie chciałem dużej czekać, bałem się że taki czas zaszkodzi brzeczce bez drożdży. Co do chłodzenia to włożyłem garnek z brzeczką do większego garnka dzięki czemu powstał taki pierścień wolnego miejsca o szerokości 2-3 cm. Do niego wylewałem zimną wodę a on chłodził ścianki garnka z brzeczką . Po jakiejś godzinie ze 100 stopni zostało 40. Mogłem jeszcze wylać i wlać zimną wodę ze 2 razy,wtedy by było raczej dobrze wszystko. -
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
GrubyDzoló odpowiedział(a) na coder temat w Wsparcie piwowarskie
Dobra dzięki postanowiłem fermentować z rurką. Przepraszam za takie niejasne tłumaczenie problemu. Wszystko poszło prawie tak jak chciałem, oprócz chłodzenia brzeczki. Udało mi się ją schłodzić do 37 stopni i zacząłem przelewać do fermentora myśląc ,że te 10 C wytraci przy przelewaniu. Okazało się ,że straciła tylko 1 stopnień. o 3 nad ranem skończyłem i zamknąłem fermentor z brzeczką o temperturze 35C postanowiłem poczekać i dodać drożdze rano gdy brzeczka się ochłodzi. Około 10:00 dałem drożdze w temperaturze brzeczki 27C. Teraz jest 23C. Mam nadzieje ,że nie doszło do jakiegoś zakażenia i nie będzie problemu z tym p[óźnym dodaniem drożdzy. Narazie nic szczególnego się nie dzieje. Na przyszłoś już będe wiedział, człowiek się uczy na błędach. -
OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !
GrubyDzoló odpowiedział(a) na coder temat w Wsparcie piwowarskie
Część potrzebuje pomocy jak przeprowadzić burzliwą fermentację. Za 20min skończę gotowanie i nwm jak przygotować fermentor. Chodzi o to że napotkałem się aby nie domykać pokrywki i nie dawać ten plastikowej na górę co pokazuje że bulgocze. Ponieważ i tak by wywaliło. Czy mogę dać ta rurkę i nie zatykać jej od góry ? Czy jak to zrobić. Dzięki sorki za błędy i chaos mojego pytania. -
Witam znów ja i znów pojawily się kłopoty. Wszystko co potrzebne już przyszło. Jednak dziś jak na złość zachorowałem. Czy może to przeszkadzać w warzeniu piwa i zwiększyć szanse na zakażenie (objawy to tylko spory ból gardła i katar bez kaszlu i kichania) Drugi problem to 25l garnek. Wystarczy na zestaw 20 litrowy? Brzeczki będzie pewnie około 23L. Został jeszcze jeden problem a mianowicie temperatura w pokoju. Mam w nim od 20-25C. Po skręceniu kaloryferów miałbym pewnie około 20C przez dzień. Pomysłałem ,żeby dać fermentor z piwem do garnka w którym będe gotował brzeczke i nalać do niego zimnej wody i raz za czas wymieniać. Średnica garnka nie jest dużo większa , ale wiem ,że pomysł może być głupi. Chyba ,że te 24C nie będą większym problemem i nie będzie miał jakiegoś mega złego wpływu na piwo. oprócz estrów.
-
Jak myślicie którą IPE zabrać napewno musi być 20L i chcę żebym uzyskał smak zbliżony do szeryfa z gościszewa ( wiem ,że napewno nie będzie aż tak dobre, chodzi mi poprostu o podobieństwo w smaku, taka egzotyczna multiwitamina tylko może z mniejszą goryczką jednak.) Po kupieniu drożdzy i chmielu ile mogę je trzymać aby się nie zepsuły (nie chciałbym mrozić chmielu. Jedynie lodówka). Sorki ,wiem ,że pytania są pewnie głupie i za pewien czas będe się z nich śmiał. To raczej wszystko co chce wiedzieć, podczas warzenia będe pytał jeśli czegoś nie będe wiedział. Aha jeszcze jedno ten zestaw superstart zawiera wszystko co będzie mi potrzebne? Oprócz termometra, wężyka silikonowego i wskaźnika do sodu gdy będe zacierał tak? Tu link do wszystkich dostęnych India Pale Ale. https://browamator.pl/produkty,2?search=IPA
-
Dobra dzięki wielkie, na wszelki wypadek dokupię jakieś chmiele do IPY i drożdze jakby za pierwszym razem te nie zastartowały. Jest jakiś przyrząd do pomiaru IBU w piwie? Co do filtracji to będe musiał się w nią zagłębić bo nie ogarniam tego do końca szczególnie przy użyciu "Sraczwężyka" ale to sobie ogarnę na spokojnie. Na przesyłkę z browamatora podobno się długo czeka więc mam czas.
-
Jasne z dokładnością stopni przy zacieraniu nie będzie problemów, termometr kosztuje 10 zł :D. Co do wysłodków to co to jest? Chodzi o brzeczkę przy filtrowaniu którą mierzył Kopyra? Gdzie mówił ,że filtrujemy do 2 blg i koniec. Nie mam niestety takiej maszynki do mierzenia jak kopyr, a pewnie trochę kosztuje. Co do chmieli zamówić jeszcze jakieś czy starczą te z zestawu?
-
Cześć od jakiegoś roku zacząłem się interesować światem piwowarskim. Jak narazie tylko kupowałem i degustowałem, ale teraz wzięło mnie na warzenie. Szczególnie gdy dowiedziałem się ,źe można zrobić piwo takie jak w kraftowych browarach w domowym zaciszu. Postawiłem na IPA. Pierwsze zamówienie napewno z browamatora gdyż najbardziej podoba mi się tamten zestaw. Do tego chciałbym kupić to https://browamator.pl/ba-english-ipa-angielska-ipa-14-zestaw-na-20,3,37,955 . I właśnie teraz pytanie czy w tym zestawie jest wszystko co jest potrzebne do uwarzenia IPY, czy może dokupić jakieś fajne chmiele albo drożdze? Wiem ,że pierwsze piwo z zacieraniem to ciężka sprawa dla kogoś kto nigdy nie warzył, ale postanowiłem się rzucić nad głeboką brzeczkę. Jeśli będe robil zgodnie z z wskazówkami to powinno wyjść co nie ? :D. Brakuje mi jeszzcze czegoś? oczywiście dokupię jeszcze wkład filtracyjny i pewnie przyda się też 3 fermentor. Jak macie jakieś specjalne uwagi co jeszcze dokupić i na co uważać to proszę o pomoc :D. Dzięki i pozdrawiam