-
Postów
190 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
3
Ostatnia wygrana ogoun w dniu 28 Października 2019
Użytkownicy przyznają ogoun punkty reputacji!
Piwowarstwo
-
Nazwa browaru
HEX
-
Rok założenia
2018
-
Miasto
Białystok
Kontakt
-
Imię
Michał
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia ogoun
-
amator lagera zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Fermentum Mobile - FM53 Kveik
-
Krzywonos Jerzy zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Syfon automatyczny, a zaburzenia przepływu
-
tabacznik zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Fermentum Mobile - FM53 Kveik
-
nogmot zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Stara gęstwa - starter
-
Starter to nie, ale na upartego możesz spróbować rewitalizacji opisanej przez Daniela w tym poście pod zdjęciami https://www.piwo.org/forums/topic/26029-drozdze-w-kolbie/?do=findComment&comment=474765 Mi po takim zabiegu 150 ml gęstwy wyłaziło z litrowego słoika. Tylko czy warto ryzykować infekcję skoro śmierdzi kiszonką?
-
18-19.04.2020 - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych (12 - 14.06.2020)
ogoun odpowiedział(a) na zielu temat w Konkursy 2020
Być może opłaciliście w pierwotnym terminie w marcu/kwietniu, te piwa mają obecnie mylący symbol X w polu "Opłacone".- 74 odpowiedzi
-
Ad.1. 17 litrów będzie w sam raz. W 17,5 l warzyłem warki 10-11l i było idealnie. Ad.2. Wężyk z oplotu do wiadra 15l się sprawdza. Jak schowasz do szafy, to nie będzie gryzło Warto zamiast zwykłego styropianu rozważyć polistyren ekstrudowany xps. Nie kruszy się, a przy 5 cm grubości skrzynia jest mało obsługowa tzn. wystarczy 1 wymiana butelki na dobę. Można nawet przemyśleć 3 cm jak Ci bardzo zależy na minimalizacji wymiarów. Ta torba zaś trochę cienka jest, trudno będzie zapanować nad wahaniami temperatury.
-
mjr92 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Zatarłem pierwszą Warkę (pytanie o wydajność)
-
Zatarłem pierwszą Warkę (pytanie o wydajność)
ogoun odpowiedział(a) na mjr92 temat w Piaskownica piwowarska
Podpisuję się pod @x1d Na początku nie przejmuj się wydajnością, skup się na opanowaniu samego procesu (kolejność czynności, temperatury itp.) oraz poprawności fermentacji i dopasowaniu jej do konkretnych drożdży. Przy pierwszych warkach wydajność może Ci dość mocno skakać, a z czasem ustabilizuje się na przewidywalnym poziomie. Jeśli już stabilna wydajność będzie bardzo niska, wówczas możesz się zastanawiać jak ją poprawić. -
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Zatarłem pierwszą Warkę (pytanie o wydajność)
-
Browar domowy HEX - Rye IPA #2 - Bazyliszek
ogoun skomentował(a) ogoun grafika w Browary domowe - galerie piwowarów
-
Irlandzkie Czerwone Ale z Esencji Smaku - piwo dla żony?
ogoun odpowiedział(a) na Rolnik Sam w Dolinie temat w Piaskownica piwowarska
Szkockie ale light/heavy- proste, lekkie, slodowo-karmelowe, goryczka minimalna, bo i ilość chmielu symboliczna. -
Zawory, złączki, nakrętki, podkładki itp...
ogoun odpowiedział(a) na Mars_2000 temat w Piaskownica piwowarska
Chyba niekoniecznie tylko silikonowe. Są też inne tworzywa o dobrych, a nawet lepszych od silikonu parametrach chemicznych np. Viton i EPDM, które ponadto mają dobre właściwości mechaniczne. -
Powinno być ok, przy przeciętnym odparowaniu gotować będziesz 12-14 litrów, więc się zmieści, tylko nie przegap momentu zagotowania bo może kipieć i ostrożnie z wrzucaniem pierwszej partii chmielu, żeby szum nie uciekł z gara.
-
Alternatywa laski wanilii - cukier waniliowy?
ogoun odpowiedział(a) na diask temat w Piaskownica piwowarska
Ale tak po prostu ją wrzuciłeś do piwa? Robiłem swego czasu zgodnie z opisem, który ktoś z Peruna podał na reddicie, czyli 2 laski (z marketu, bodajże Konatyi) na 16 litrów przecięte wzdłuż, macerowane w rumie i dodane na cichą na 2 tygodnie. Wanilia w aromacie jest ewidentna, nie pierwszoplanowa, ale jednoznacznie wyczuwalna nawet teraz po ponad roku w piwnicy. -
Połówki są spoko z wielu względów: łatwiej zmieścić na kuchence, ale też można zrobić cold crash w większości lodówek. Ponadto można częściej warzyć bo piwo nie zalega, a nawet jak wyjdzie niewypał, to mniejszy żal wylewać 10l niż 20l. Tylko weź pod uwagę, że w 12l garze zrobisz max 8-9l piwa bez rozcieńczania. Na 10l warki potrzebujesz garnek min 14-15l, bo zakładając odparowanie 15%/h i 0,5-1,0 litra strat, będziesz chciał gotować 13-14l. Ja używam 17,5l bo akurat w markecie były Tadary po taniości i sprawdza się super. W kwestii zaś wiaderek do fermentacji, to 15l zarówno z Castoramy jak i Leroya są z PP zatwierdzonego do kontaktu z żywnością i również się sprawdzają, bo po zalaniu 10-12l zostaje nieco miejsca na czapę drożdżową.
-
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Pierwsza warka garnek
-
Te drożdże dość ładnie osiadają przy cold crashu, nie wiem czy tu mech coś zmieni. Jak chcesz super klarowne, możesz rozważyć żelatynę.
-
kokesz43 zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Fermentum Mobile - FM53 Kveik
-
Igorrodz zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Graff - doświadczenia, receptury
-
pigmej zareagował(a) na album galerii: Browar Domowy HEX - etykiety
-
Browar Domowy HEX - etykiety
ogoun dodane obrazy do album galerii w Browary domowe - galerie piwowarów
-
ogoun zareagował(a) na grafikę: black lebovsky.jpg
-
A tego RISa czym fermentowałeś? Jeśli fermentowałeś drożdżami o niższym odfermentowaniu niż te US-05, które chcesz dodać i one Ci ruszą z butelkach choćby i 0,5°Blg to narobisz granatów. Ja bym nic nie dawał, powinno się nagazować z czasem, RISa i tak nie będziesz raczej spijał 2 tygodnie od rozlewu.
-
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.
-
warka #28 - American Amber Ale (Chochołek) 12°Blg 12 Blg / 4,7% ABV / 34 IBU warzenie: 26.01.2020 rozlew: 13.02.2020 Korekta pH: 2 ml kwasu mlekowego do zacieru + 1,5 ml do wysładzania Zasyp (10 litrów): Viking - pale ale 0,35 kg Viking - wiedeński 1,20 kg Viking - żytni 0,30 kg Viking - karmelowy jasny 0,15 kg Fawcett - red crystal 0,10 kg Kupiec - płatki owsiane 0,15 kg Zacieranie: 70-68°C - 60 min infuzja na lenia 78°C - 5 min mashout + garść łuski ryżowej Gotowanie: 60 min 50 min - 30g Challenger 0 min - 10g Mosaic, 10g Citra, 10g Columbus + hop stand 15 min 79-73°C Fermentacja: drożdże - FM54 Gorączka kalifornijska (resztki gęstwy po #26) gęstość nastawna - 12°Blg 10 litrów (po drobnej korekcie wodą z filtra) 08.02 (13 dni) - 3,4°Blg (odfermenotwanie 72,5%) - bez zlewania na cichą: 20g Mosaic Rozlew: 13.02.2020 (18 dni) - w butelki rozlane 9 litrów z dodatkiem 34g cukru trzcinowego Uwagi: Mocno naciągany styl. Tak naprawdę, to po prostu chciałem wyczyścić zamrażarkę z chmielu i zużyć pozostałości większości słodów. To ostatnie moje piwo w tym sezonie. Z powodu istotnych, wyczekiwanych zmian w moim życiu Browar Domowy HEX zawiesza działalność. Na pewno kiedyś wrócę do warzenia, może nawet z pomocnikiem. Trochę badylem dało przy rozlewie, może stary chmiel, a może przejdzie. 12.03.2020 (28 dni od rozlewu) - etykiety się odbarwiły w piwnicy, ale piwko zaskakująco udane.
-
ogoun zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Blanc 1664
-
Tomek Wro zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Fermentacja po 6 dniach ???
-
Stanowczo za długo, zwykle uwadnia się suchary na ok 15 minut przed zadaniem, czyli dopiero gdy brzeczka kończy się chłodzić. W tym czasie większość drożdży padła z głodu, więc potrzebowały czasu aby się namnożyć i zapewne stąd taki nadzwyczaj długi lag. Ale bez paniki, jeśli nie zalęgło się w tym czasie coś innego i drożdże podjęły fermentację, to jeszcze będzie z tego piwo, choć o niekoniecznie czystym profilu.