Jump to content

franko

Members
 • Posts

  16
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by franko

 1. Cześć, przeczytałem wiele wątków na temat filtracji po chmieleniu na zimno i doszedłem do wnioski, że dla mnie najlepszym wyborem będzie zastosowanie długiej skarpety filtracyjnej na wylocie wężyka. Wiem, że sporo osób poleca filtrację przez zwykłe rajstopy, ale nie chce mi się bawić z kilkukrotnym myciem i zastanawianiem się czy już jest zdatna do użytku, stąd mój pomysł padł na skarpetę filtracyjną. Znalazłem na znanym polski serwisie aukcyjnym następujący produkt: https://allegro.pl/oferta/worek-skarpeta-filtracyjna-model-100mic-10252128023 Czy używał już ktoś czegoś podobnego, albo może zna inne miejsce gdzie znajduje się lepszy produkt? Pozdrawiam
 2. Dziękuję wszystkim za pomoc. Garnek został domyty.
 3. Właśnie na dni pojawiły mi się dziwne bąble w miejscu gdzie grzała indukcja. Jakieś pomysły na domycie tego? Zwykły płyn do mycia naczyń i ciepła woda nie pomagają.
 4. Pytam bo gdzieś spotkałem się z opiniami, że porysowany garnek emaliowany to już jest problem z bakteriami które mogą się tam dostać. Ten jest ze stali nierdzewnej chyba wiec zakładam, że powinno być lepiej niż w garnku emaliowanym, ale chciałem się upewnić i spytać bardziej doświadczonych osób.
 5. Cześć, niestety jakiś czas temu zauważyłem, że mój prawie nowy garnek został porysowany. Prawdopodobnie stało się to od chłodnicy, która jest wiązana miedzianym drutem. Czy uważacie, że te rysy mogą spowodować jakieś zakażenie brzeczki? Garnek jest dopiero po 3 warkach. Pozdrawiam
 6. W takim razie czekamy na recenzję nowego garnka. Z mojej strony najbardziej interesuje mnie poprawność działania termometru gdyż w innym temacie pojawił się niepochlebny komentarz na jego temat.
 7. Podczepię się do tematu bo też szukam czegoś dobrego pod indukcję. Czytałem, że dużo osób poleca głownie garnki Stalgast oraz AMBITION VITALUX. Ale rzeczywiście ten garnek z oferty PIWOSZARNIA wygląda bardzo profesjonalnie i cena niższa razem z osprzętem od dwóch wcześniej wymienionych. Przy przeglądaniu oferty sklepu PIWOSZARNIA natknąłem się na jeszcze bardzie rozbudowany garnek razem z chłodnicą? http://piwoszarnia.pl/garnek-warzelny-herms-obs-35l-p-1517.html. Cena o 220 zł większa, ale zestaw razem z chłodnicą. Czy używał ktoś tego zestawu? Czy lepiej zainwestować w zwykłą chłodnicę z Browamatora za 167 zł?
 8. Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj o kalibracji mojego balingometru. Chciałem przeprowadzić kalibrację, aby wiedzieć czy mój balingometr działa prawidłowo. Jest to balingometr, który dołączany jest do zestawu Super Start z Browamatora. Widnieje na nim marka Alla France. Z instrukcji wynika, że jest on wykalibrowany dla temperatury 60 stopni F (15,6 stopni Celsjusza). Próba wody z kranu o temp ok. 15,6 stopni C wynosiła ok. 0 stopni BLG, może minimalnie więcej. Natomiast dla roztworu z cukrem (20g cukru, 180g wody) wynik wynosił 11,5 stopni BLG czyli aż o 1,5 stopnia za dużo. Pomyślałem, że może z wodą jest coś nie tak, więc użyłem wody destylowanej, ale wynik był ten sam. Dla czystej wody ok. 0 stopni BLG, dla roztworu cukru (20g cukru, 180g wody) 11,5 stopni BLG. Pomyślałem, że może moja waga źle mierzy, ale kupiłem specjalny odważnik o wadze 1kg i waga pokazywała dokładnie 1000g. Ktoś ma jakieś pomysły gdzie może być błąd?
 9. Raczej bardzie nagazowane. Ale nie chce przesadzić bo to moja pierwsza warka i nie chcę wyprodukować granatów
 10. Czy moglibyście mi pomóc z określeniem poziomu nasycenia dla mojego Brew-kitu? Wiem, że jest to rodzaj Ale, ale nie mogę znaleźć więcej informacji na ten temat.
 11. Niestety zauważyłem, że coś jest nie tak dopiero jak zmierzyłem BLG brzeczki która zamiast 10,5 wynosiła 9,5. Zastanawia mnie tylko czemu na stronie Browamatora podawane są informacje wprowadzające w błąd. Myślę, że dokładna informacja o ilości cukru potrzebna jest zwłaszcza dla początkujących piwowarów. Co do temperatury fermentacji to pierwsze kilka dni miałem 22 stopni Celsjusza teraz mam 21.
 12. Cześć, ponad tydzień temu zacząłem warzyć moją pierwszą warkę piwa (25.11.2019). Kupiłem zestaw startowy z Browamatora oraz Brew-kit Coopers Innkeeper's Daughter Sparkling Ale. Prawdopodobnie popełniłem jeden błąd, ale mam nadzieje, że nie będzie skutkował on tak bardzo na jakość piwa. Chciałbym żebyście wyłapali moje ewentualne błędy oraz dodali swoje uwagi abym na przyszłość lepiej się przygotował. Składniki które użyłem do robienia piwa: - Brew-kit Coopers Innkeeper's Daughter Sparkling Ale 1.7 kg - Drożdże z zestawu od Coopersa 7g - 1 kg BA brew-kit PLUS - woda źródlana Ustronianka 1. Dokładne wymycie wszystkiego oraz dezynfekcja 2. Wymieszanie ok. 2L zimnej wody z 1 kg BA brew-kit PLUS I tu chyba nastąpił mój błąd. Na stronie Browamatora była informacja, że na 23 litry piwa potrzebuje 1 kg BA brew-kit PLUS. Natomiast na stronie Coopersa widnieje informacja, że potrzeba 1.5kg Coopers Light Dry Malt. Czyli prawdopodobnie dałem o 0,5 kg cukru za mało. 3. Powolne gotowanie oraz dodanie ekstraktu z puszki Coopers Innkeeper's Daughter Sparkling Ale 1.7 kg 4. Zagotowanie wszystkiego do 100 stopni Celsjusza oraz gotowanie przez 10 minut 5. Po zagotowaniu do fermentora wlałem 5 L wody z lodówki (ok 1,4 stopni Celsjusza), następnie dolałem do tego gorącej brzeczki, po czym dolałem wody zimnej wody z lodówki do 23 L. Temperatura wody wynosiła wtedy ok 18,5 stopni Celsjusza 6. Uwodnienie drożdży w 32 stopniach Celsjusza, odczekanie 20 min, schłodzenie drożdży do ok. 22 stopni poprzez dodanie ok. 100 albo 200 ml schłodzonej brzeczki 7. Sprawdzenie BLG brzeczki o temp. 20 stopni Celsjusza. Wynosiło 9,5 BLG 8. Dodanie drożdży do brzeczki. 9. Zamknięcie fermentora i odstawienie do pokoju w którym temperatura wynosi ok 20 stopni Celsjusza Zrobiłem też szybki test fermentacji. Po 4 dniach próbka ta wynosiła 1 BLG Jutro chcę przelać na cichą. Wiem, że sporo osób odradza robienie tego dla Brew-kitu, ale chciałbym przećwiczyć to przed ewentualną kolejna warką którą chcę już zrobić z ekstraktów z częściowym zacieraniem. Poradzicie mi czy błąd którego dokonałem dodając mniej ilość cukru będzie skutkował czymś poważniejszym niż tylko mniejszą ilością alkoholu? Z góry dzięki za pomoc.
 13. Cześć, przed uwarzeniem mojej pierwszej warki zdążyłem przeszukać to forum wzdłuż i wszerz. Znalazłem tu ogromna ilość informacji która pozwoliła mi zacząć przygodę z moim własnym piwem. Chciałbym na wstępnie wszystkim podziękować za nieświadome rady. Mam nadzieję coraz więcej się uczyć dzięki temu forum, aby moje piwo było coraz lepsze. Jestem świeżo po zlaniu do fermentora mojego pierwszego Brewkitu i chciałbym się w niedługim czasie podzielić moimi spostrzeżeniami i zapytać o kilka rad na przyszłość. Pozdrawiam, Piotr
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.