Witam,
Należę do grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej wczesne średniowiecze (Wikingowie)
Natknąłem się na informacje o pozostałościach po piwie na ściankach garnuszka z pochówku dziewczyny z Egtbved w Danii.
Nawet pewien browar należący do grupy Carlsberg przy współpracy z Duńskim muzeum odtworzył ten napitek.
Również chciał bym domowymi sposobami odtworzyć ten trunek i poczęstować swoich towarzyszy z drużyny.
W internecie znalazłem następującą stronę: https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/view/205110/egtved-brew-1-0 na której są wymienione składniki
znalazłem też na innym forum taki oto przepis:
moje tłumaczenie:
Jeśli chodzi o piwowarstwo to jestem nowicjuszem (będzie to moje pierwsze piwo). Jednak widzę tu kilka nieścisłości, w składzie przepisu pisze o suchym słodzie pszenicznym natomiast w samej instrukcji już jest mowa o ekstrakcie, mogę użyć takiego ekstraktu płynnego z puszki? Było by to dla mnie o wiele prostsze, jeśli tak to ile go dać? Tego drugiego słodu (german rauch, peat smoked) nie chce używać bo podejrzewam że nie jest on historyczny (oba przepisy raczej są inspirowane piwem z egtved niż próbą jego rekonstrukcji). Nie uważacie że jak na taki litraż jest za dużo miodu i żurawiny? Boję się że wyjdzie mi z tego wino 20%. 2g woskownicy to z kolei nie za mało? W porównaniu z 56g wrzosu itp. to aromat woskownicy może się całkowicie zgubić.
Przepisy te raczej traktuję jako poradę niż sztywny przepis, ja chciał bym to zrobić z następujących składników (jestem pewien że one były w oryginalnym trunku):
Pszenica (ekstrakt), miód, żurawina, woskownica, i może trochę wrzosu.
Jak wy to widzicie, możecie mi poradzić co do proporcji i technologii warzenia? (obejrzałem kilka filmików na youtube więc mniej więcej wiem jak wyglądają etapy warzenia piwa)
Skol!