-
Postów
19 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
Osiągnięcia rust
-
rust zmienił(a) swoje zdjęcie profilowe
-
Hej. Pytanie - kiedy chmielić w moim przypadku? Prowadziłem fermentację w fermentorze - 2 tygodnie na gęstwie FM55 w 21-23 stopniach, raczej zrobiły już swoją robotę. W międzyczasie przyszedł keg, kupiłem butlę i zaczynam zabawę z wyszynkiem i fermentacją ciśnieniową. Chcę chmielić na zimno oraz nagazować co2 dlatego zastanawiam się nad takimi rozwiązaniami: 1. Najpierw tydzień klarowania i chmielenia na zimno pod ciśnieniem (no właśnie jakim?), ale z odłączoną butlą. Potem tydzień z podłączoną aby nagazować. 2. Od początku 0.83 bara w 8 stopniach na tydzień i jednocześnie gazować i leżakować, a chmiel dać na ostatnie 2 dni. Musiałbym odgazować, dodać chmiel znowu napełniać, wyjąć, znowu napełnić... 3. Od razu chmiel w worku, butla na 0.83 bara, nagazowywanie + chmielenie na zimno jednocześnie i tutaj po prostu na bieżąco sprawdzałbym jak zmienia się aromat i smak, bo ale na to potrzeba tygodnia, a wydaje mi się, że to za długo na trzymanie chmielu. Chmiel rzucam w dużym worku nylonowym. Jak to widzicie? Jak to rozegrać? Inna sprawa, że z tego co czytam to daje się go znacznie mniej. Planowałem 200g, ale w pod ciśnieniem chcę to zmniejszyć do 100g. Słusznie?
-
Spotkał się ktoś z dwoma uszczelkami na ball locku? Bo ja pierwszy raz, a szybkozłaczki (co prawda chińskie) wchodzą mega ciezko.
-
Tutaj masz to o czym piszesz: https://www.nalewaki-do-piwa.pl/uslugi/ustawianie-cisnienia/ Wężyk do gazu minimum 1,5 m.
-
Pytanie na które nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi - o ile takowa jest. Jak długo powinna trwać refermentacja w kegu? Mówię o refermentacji naturalnej z użyciem glukozy. Natknąłem się na informację, że tydzień wystarczy, czyli znacznie krócej niż przy butelkowaniu. Prawda to? Jakie macie z tym doświadczenia?
-
rust zareagował(a) na odpowiedź w temacie: FERMZILLA 27L GEN2
-
Pokaż tego chińczyka! Albo daj proszę znać co taki zestaw zawiera, zakładam że pod fermzillę będzie to samo. Idealnie byłoby to w jednej paczce z ali zamówić
-
Tak wszystko kupuję na Ali linki poglądowo
-
Siema. Uzbrajam Fermzillę w zestaw do fermentacji pod ciśnieniem. Czy coś pominąłem, albo coś polecacie dodać? 1. Butla z CO2 - jaką pojemność polecacie, żeby nie zawalała dużo miejsca, ale też starczyła na kilka warek? Rozważam 5 do 8l. 2. Zestaw ciśnieniowy do butelkowania - https://marxam.pl/akcesoria-fermzilla-zestaw-cisnieniowy,c553,p5169,pl.html 3. BlowTie / Duotigiht - czy to są zamienne urządzenia? Jeśli tak to które lepsze? https://www.bahnik.cz/mereni/hradici-ventil-blowtie-sada-ball-lock/ https://marxam.pl/akcesoria-regulator-cisnienia-duotight,c553,p5173,pl.html 4. Grubsza uszczelka pokrywy - z tego co wyczytałem te standardowe nie trzymają ciśnienia - https://marxam.pl/akcesoria-fermzilla-uszczelka-pokrywy,c553,p5177,pl.html 5. Złączki do piwa/ gazu - https://marxam.pl/fermzilla-fermentory-stozkowe,cp533,pl.html 6. Beergun - co polecacie do rozlewu w butelki, albo po prostu do nalewania bezpośrednio z Fermzilli? Pomijam na razie rzeczy typu kegi, lodówki itp zostawiam to na next level.
-
rust zareagował(a) na odpowiedź w temacie: GĘSTWA - Zadawanie do brzeczki bez robienia startera. Można ?
-
Prośba o poradę. Mam na fermentacji stouta, które postanowiłem w części przerobić na piwko świąteczne. Chcę dodać aromaty piernikowe, pytanie czy i jak to zrobić na tym etapie? Z tego co czytam to dodaje się przyprawy lub dodatki na etapie warzenia. Ja to mam już za sobą, ale może coś na cichą? Jak myślicie? Może zrobić oddzielnie jakiś ekstrakt z przypraw, albo dodatków i dolać na kilka ostatnich dni? A może jakieś gotowe ekstrakty/ syropy odpowiednio rozwodnione? Macie jakieś przemyślenia? Docelowo chcę na to przeznaczyć max 10L. Edit: A może kawa piernikowa?
-
rust zareagował(a) na odpowiedź w temacie: Ilość ubytku wody podczas warzenia
-
rust zareagował(a) na odpowiedź w temacie: tłumaczenie z BYO na temat chmielenia na zimno
-
rust zareagował(a) na odpowiedź w temacie: tłumaczenie z BYO na temat chmielenia na zimno
-
No dobra, nieco mnie to wszystko na kierowało i mam plan w głowie. Dzięki serdeczne za pomoc!
-
No to dokładnie tak jak u mnie o ile zaraz się nie ociepli znacznie... więc opcja jak najbardziej do rozważenia. I co na ile dni ostatnich podnosisz temperaturę? Potem na cichą wraca do 18 rozumiem?
-
Dobra poczekam do 10 dnia na pierwszą próbkę, potem kolejne dwa dni dla potwierdzanie, to jeszcze tydzień poleżą. A gdyby podnosić to o ile? Możliwości mam na 5, jeśli przyniosę je z piwnicy - nie za dużo?
-
No wiesz, zazwyczaj jest jednak nieco wyższa, szczególnie na starcie. Mimo wszystko nadal w normie. Ale mówisz, że jeszcze tydzień? Myślałem, żeby zacząć od 8 dnia mierzyć jak odfermentowało. Drożdże us05, dałem paczuszkę 12,5g rozpuszczoną odpowiednio w wodzie. BLG docelowo powinno być 12, natomiast miałem 11,5 nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ, natomiast co istotne zacieranie przeciągnąłem do 90 min, bo próba jodowa wychodziła pozytywnie (ciemny brąz) - uznałem, że próbnik stary i może nie wychodzić.... Z 12L na zacieraniu, i 17L wysładzaniu, wyszło mi 19L warki.
-
Mam taki temat: 6 dzień fermentacji pale ale: - w pomieszczeniu stała temeratura 18 stopni, więc w środku jakieś 20, czyli powinno być w normie. - na początku bulkało bardzo mocno, start był niezły, dziś jedynie jak docisnę wieko - w zasadzie zero piany - zapach drożdżowy, czuć alkohol, ale w zasadzie nic poza tym, zero aromatów - jeszcze za wcześnie? zapach mnie niepokoi i nie wiem czy to jakaś infekcja w związku z tym, że nie ma też już piany - piwo dość mętne - generalne spokojnie fermentowało, szczelnie zakryte, odkryłem dopiero pierwszy raze wczoraj, żeby zobaczyć co tam się dziej - mierzyć już odfermentowanie, czy poczekać jeszcze ze 2-3 dni? są jakieś powody do niepokoju? plan jest taki, żeby potem dochmielić na zimno, więc będę zlewał na cichą
-
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
rust odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
No tak, "czasem 7, czasem 2" ? ta definicja to raczej taki ogół, a jak wchodzimy w szczegół danego gatunku to w zasadzie ma się to nijak do rzeczywistości -
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
rust odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Może nie potrzebę, ale chcę sprawdzić jak to działa w praktyce. To moja pierwsza warka, którą fermentuję sam w domu (wcześniej tylko gotowanie), a jak wiadomo zajęcia praktyczne zawsze są lepsze niż sama teoria ? Poza tym zastanawiam się, czy nad zrobienie z tego APA i dorzucić coś na zimno, ale to postanowię jak zobaczę jak wyszło to co teraz się fermentuję. Z obliczeń na brewersfriend wychodzi mi jakieś 42 IBU, ale nie wiem czy dobrze ustawiam Hop Utilization Multiplier - podobno w warunkach domowych traci się około 30%? Wtedy w kalkulatorze ustawia się 70%? Na razie poszło: Pale Ale 3,2kg, Monacha 0,6kg i Caramel Light 0,2kg 30g Phoenix od początku i 40g Progress na ostatnie 10 min. BLG miało być 12, ale miałem 11 przed fermentacja. Wyszło mi z tego 18L to jest receptura Pale Ale z twójbrowar.pl Co do tego polecacie na zimno żeby osiągnąć cytrusową świeżość?