Witam,
to mój pierwszy post na tym forum - ale od razu wielkie podziękowania dla forumowiczów, bo wiedza którą do tej pory tu zdobyłem jest nie do przecenienia.
Właśnie zabieram się za pierwszą moją warkę z zacieraniem (do tej pory popełniłem 3 z ekstraktów). Na debiut wybrałem A'la Grodziskie z BA i tutaj mam trzy pytania dot. kolejno procesu zacierania, filtracji i chmielenia:
1. Zacieranie: Z instrukcji wynika, że powinienem wykonać w trakcie zacierania aż 4 postoje: 37'; 50'; 70'; 75 kolejno dolewając po 2-3 L gorącej wody. I tutaj pytanie: Czy dobrze rozumiem, że gorąca woda którą dolewam, może być cieplejsza niż zacier? Tzn. po pierwszym postoju, kiedy zacier ma temp. 37 mogę dolać 2 L wody o temp.75' aby podnieść jej temp do 50'?
2. Filtracja: Mam kadź filtracyjną z BA z nawierconymi otworami w dnie. Czy zabierając się za filtrację powinienem wlać do wiadra ok. 3 L gorącej wody na "podbicie" aby wypełniło przestrzeń pomiędzy kadzią filtracyjną a wiadrem i po ułożeniu się młóta zacząć spuszczanie przedniej brzeczki (razem z podbiciem, które tam ciągle jest) czy może wystarczy przelać kadź filtracyjną 3 litrami gorącej wody, spuścić ją z wiadra i dopiero wtedy zacząć nakładać zacier? Pytam, bo we wszelkich instrukcjach nie jest to jasno napisane, a wiem, że jak prawidłowo nie wykonam podbicia, to mi będzie się sączyć przez całą noc...
3. Chmielenie Grodzisza - W instrukcji BA jest napisane, żeby wykorzystać 50g granulatu lubelskiego, a gdzieś spotkałem się z opinią, że zawartość alfa kwasów w Lubelskim poszła w górę ostatnimi laty i kilka osób wspomniało, że po dodaniu 50g granulatu do grodziskiego musiało piwo wylać do kanału. To ile w końcu powinienem dodać aby nie przesadzić?
Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Krystian