Skocz do zawartości

bajker

Members
  • Postów

    72
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez bajker

  1. 24 minuty temu, burymichu napisał:

    Pewnie taki system działa nieźle, ale jakoś nie przemawia do mnie koncepcja blokowania sobie garnka 33 l. na czas fermantacji. No, chyba że masz dużą kolekcję garnków ;)

     

    Pozdrawiam.

    Ja zanim zbudowałem komorę ze styropianu, tez kilka warek jechałem na tym patencie z grzałkami, jako zbiornik na wodę służyła mi kastra z marketu budowlanego za kilkanaście złociszy :)

  2. Kiedyś interesowałem się tym tematem, dzwoniłem do tej firmy i grzałkę mikanitową o wysokości 30cm na gar o śr. 45 cm, moc - 4KW, jednofazową, wycenili na 800 netto i ok. 2 tygodnie oczekiwania(choć czytałem że w każdej firmie ten czas jest przekraczany)

  3. Witam
    Jako że zostałem "poproszony" przez moją lepszą połowę o zaprzestanie warzenia w kuchni a mogę się wyprowadzić z warzeniem do pomieszczenia w którym mógłbym to robić bez problemowo, jedynie z ograniczeniem do używania otwartego ognia, postanowiłem przejść na grzanie elektryczne.
    Kadź zacierną mam zamiar zbudować na bazie kega 50l z grzałkami kupionymi od Sprawka, posiadam już wszystkie "klamoty" potrzebne do budowy, teraz tylko spawacz i do dzieła :)

    Na kadź warzelną kupiłem garnek 71l (Edenberg) i chciałbym w nim zainstalować grzałkę 3 X 2KW , coś jak na tym zdjęciu od użytkownika Lewatywa8(tu akurat jest podwójna), każdy element grzejny na oddzielną fazę z wyłącznikami aby po doprowadzeniu brzeczki do wrzenia gotować tylko na jednej z nich.
    lewatywa.thumb.jpg.bbfd68eeff9a2aa59e01d5b7abbd4bcb.jpg

    Moje pytania są takie:
    czy ta grzałka się nadaje do tego celu ?
    czy da radę z z 50-60 litrami ?
    czy nie będzie przypalać brzeczki ?
    Mile widziane jakieś sugestie co do zastosowania innych rozwiązań(elektrycznych)

  4. Dnia 23.11.2017 o 17:13, Ordi93 napisał:

    Oni coś z rysowaniem fermentrów od środka mają :P zawsze gdy zamawiałem jakiś zestaw z surowców a do tego wiadro to wpychali ten karton na siłe do środka i sie rysowały od tego ścianki ;/

    Miałem tak samo, przy kolejnych zamówieniach zwracałem na to uwagę i pakowne rzeczy były zabezpieczone tak że nie kaleczyły fermentorów :)

  5. Dnia 24.11.2017 o 00:13, grizzly napisał:

    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Każda podpowiedź w temacie mile widziana.:)

    Tuta też masz trochę na temat tego garnka.

    Sam wczoraj kupiłem taki na kadź warzelną o pojemności 71l, dzisiaj powinien dotrzeć cena 253 zł.... czarny piątek :)
    Posiadam dwa garnki firmy Tadar 36l i 50l, porównam je z Edenbergiem pod względem jakości wykonania i czy warto zapłacić za inny dwa lub trzy razy drożej.

  6. 2 godziny temu, mateos napisał:

    Mój sraczwęzyk ma staż pracy z 4 razy dłuższy i nadal niezawodny przy wysładzaniu pszenicy i żyta :naughty:.

    Mój też pewnie by miał taki staż i też mnie nie zawodził, ale pewnego dnia zginął bez wieści i do dziś się nie odnalazł.

    Jako że takie rzeczy dzieją się  zawsze w trakcie zacierania/warzenia a Piwoszarnie mam praktycznie pod nosem, więc bardzo szybko wszedłem, drogą kupna w stan posiadania nowego filtratora  ;-)

     

  7. Dnia 9.11.2017 o 23:29, Singer napisał:

    kupowałeś już tam coś? Bo jeśli tak to czy kupiłbyś mi to a ja przesłał bym ci kasę z góry po kursie jaki ustalimy? 

    Tak kupowałem, nawet reklamowałem bo brakowało jednej rzeczy w paczce i o dziwo po wysłaniu zdjęcia z zawartością paczki majfrend dał mi do wyboru dwie opcje, zwrot kasy lub wysyłka brakującej części, wybrałem drugą opcję i po miesiącu zakupy były już w komplecie :)
    Co do drugiej części Twojego pytania, to muszę niestety odmówić, kiedyś ze znajomym zrobiłem zakupy na podobnych zasadach i nie dość że WER naliczył mi cło(albo inne opłaty) to jeszcze okazało się że jedna z rzeczy była uszkodzona i pojawiły się problemy... po pierwsze cena po opłatach nie była już tak atrakcyjna i gorsze do rozstrzygnięcia, do kogo należy ten... niedziałający licznik rowerowy ;)

  8. 17 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

    OK decyzja padła na klasyczną metodę jako że aż tak często nie warzę nawet dodatkowa godzinka mi nie robi dużej różnicy.

    Tylko teraz nie wiem jak to zrobić, będę miał mieszadło ale czy lepiej jest filtrować od razu w garze, zlać do fermentora, wyczyścić gar i przelać do gotowania, czy lepiej filtrować w fermentorze zlewając całość z gara do fermentora?

     

    W sumie w czasie jak przemyje gar po zacieraniu przy drugiej opcji złoże mi się ułoży i będę mógł od razu rozpocząć filtrację?

    Jak myślicie? Do filtrowania kupuje taką sprężynkę http://piwoszarnia.pl/filtrator-do-piwa-typu-owalny-p-864.html

    Ja posiadam taką http://piwoszarnia.pl/filtrator-do-piwa-typu-cztery-ramiona-p-865.html 
    Od dwóch lat jej używam, pomagał w wysładzaniu pszenicy i żyta i szło bez problemów, ja jestem bardzo zadowolony... polecam.

  9.  

     

    Przymierzam się do wymiany wężyka z oplotu na coś lepiej filtrującego i natrafiłem na ciekawa ofertę w sklepie piwoszarnia.pl tak wiec pytanie czy używał ktoś może autorskich filtratorów z tego sklepu i miałby ochotę podzielić się wrażeniami?akurat mam gwint 3/4 w garze wiec pasował by idealnie któryś z ich oferty

    Aktualnie filtruje na wężyku z oplotu 150 cm, filtruje nieźle ale myślę ze można by trochę przyspieszyć ten  proces zwłaszcza przy większych zasypach. Zapewne wężyk zostaje trochę zgnieciony pod ciężarem młóta i przez to tempo nie jest powalające przy warkach 30 litrowych

    Ja używam tego, wcześniej używałem filtratora z oplotu 50cm i jak na razie jestem bardzo zadowolony ze zmiany..... wymuszonej, bo stary filtrator przepadł bez wieści :( (rozpatruję powołanie, domowej komisji śledczej ;) )

     

     

    Dzięki za info:)a testowałeś może na jakiejś większej ilości żyta/pszenicy?

     

    Ciężko to nazwać testowaniem, moja pierwsza w życiu l warka żytniej IPA (30l z homebrewing.pl), poszła bez większych problemów... co prawda, porównując czas filtracji żyta do zwykłego zasypu to..... jednak była masakra ;)

    Mam już kilka warek na tym filtratorze za sobą i jestem z niego bardzo zadowolony.

     

  10. Przymierzam się do wymiany wężyka z oplotu na coś lepiej filtrującego i natrafiłem na ciekawa ofertę w sklepie piwoszarnia.pl tak wiec pytanie czy używał ktoś może autorskich filtratorów z tego sklepu i miałby ochotę podzielić się wrażeniami?akurat mam gwint 3/4 w garze wiec pasował by idealnie któryś z ich oferty

    Aktualnie filtruje na wężyku z oplotu 150 cm, filtruje nieźle ale myślę ze można by trochę przyspieszyć ten  proces zwłaszcza przy większych zasypach. Zapewne wężyk zostaje trochę zgnieciony pod ciężarem młóta i przez to tempo nie jest powalające przy warkach 30 litrowych

    Ja używam tego, wcześniej używałem filtratora z oplotu 50cm i jak na razie jestem bardzo zadowolony ze zmiany..... wymuszonej, bo stary filtrator przepadł bez wieści :( (rozpatruję powołanie, domowej komisji śledczej ;) )

     

  11. ja to i tak leje 6 ml i wylewam w kibel po wszystkim. Mam jeszcze z 250 ml które pewnie na ponad rok mi starczy.

    Ja też jakoś mam opory przed kilkukrotnym używaniem roztworu StarSanu, nabyłem ok. litrowe opakowanie, daję 10ml na 5l... przez rok zużyłem 100ml(do tego desprej i piro).... to jeszcze mi trochę posłuży :)

  12. ja kupiłem 5 litrów destylowanej dałem star san i uwaga mętne ;)

    Sorki że tak póxno odpowiadam, ale gdybyś nadal szukał wody destylowanej(sprawdzona, super jakość) to w Zgierzu gość sprzedaje i to w niezłej cenie 0,3 PLN za litr + opakowanie(można podjechać ze swoim).

    Sprawdzone, Star San po pół roku klarowny i pieni się jak szalony :D 

    woda destylowana

  13. Te kosztują ponad  100 zł ale wrzuce tu linki, podpowiedzcie, który z tych najlepszy ;)

    Oferty z allegro, bo nie wiem gdzie szukac :P

    http://allegro.pl/refraktometr-0-40-brix-cukromierz-balingometr-i5856352492.html

    http://allegro.pl/refraktometr-0-32-brix-cukromierz-profesjonalny-i5970489357.html

    http://allegro.pl/refraktometr-cukromierz-balingometr-0-32-brix-atc-i6298087438.html

     

    W ogóle, sądzicie, że bardziej przydatne skale to Blg (Brix) i Alkohol czy Brix  i SG ?

    Ja wziąłbym ten najtańszy, w działaniu pewnie nie ma między nimi różnicy a na dodatek ma sztywne pudełko do przechowywania.

    Nie spotkałem się z ta skalą do alkoholu, ale to raczej nie przydatne bo niby skąd w trakcie zacierania będziesz wiedział do jakiej wartości odfermentuje Ci piwo a żeby obliczyć zawartość alkoholu musisz mieć tę wartość.

     

    Edit. Tutaj masz pewnie ten sam, ale poniżej 80 PLN, problem jest tylko taki, że zobaczysz go pewnie dopiero za... miesiąc :(

    https://pl.aliexpress.com/item/0-32-ATC-Handheld-Honey-Sugar-Brix-Refractometer-Saccharometer-Measuring-Tool-Professional-Refractometers-Measurement/32507431221.html?spm=2114.13010208.99999999.274.cCsN92&detailNewVersion=&categoryId=15370708

  14. Witam zima za pasem, w piwnicy temperatury do dolniaków, ale przez całą zimę nie chcę warzyć dolniaków, poszukałem poczytałem i się zastanawiam nad sposobem podgrzewania piwa w trakcie fermentacji za pomocą wyżej wspomnianej grzałki akwariowej.

     

    I zastanawiam się nad zapakowaniem fermentora do kotła zaciernego (jest większy i szerszy od fermentorów) dzięki czemu powstanie coś w stylu płaszcza grzewczego i do niego wrzucić grzałkę akwariową. 

     

    A drugim pomysłem jest bezpośrednie wrzucenie owej grzałki do fermentora (są różne modele)ale tutaj nasuwa się pytanie czy można użyć bezpośrednio w piwie Wiem że naraża to na niebezpieczeństwo zakażenia ale po dobrym wysterylizowaniu nie będzie problemu.

    Ale po za tym czy to może mieć zły wpływ na drożdże lub samo piwo. Co wy o tym sądzicie.

    Kiedyś też wpadłem na taki pomysł, tylko zamiast kadzi użyłem tego

    https://www.leroymerlin.pl/narzedzia-budowlane/betoniarki-taczki-kastry-worki/wiadra-kubly-i-kastry-budowlane/kastra-okragla-

    patrol,p354767,l709.html

     

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.