-
Postów
37 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Nowości
Receptury medalowe
Profile
Forum
Galeria
Pliki
Blogi
Wydarzenia
Sklep
Collections
Giełda
Mapa piwowarów
Treść opublikowana przez carlsten
-
No cześć, są są
-
Odgrzewam. Widuje ktoś jakieś krajowe piwa w tych butelkach jeszcze?
-
Sklepy Suwałki i okolice
carlsten odpowiedział(a) na wicher__91 temat w Sklepy dla piwowarów domowych
Możesz w OBI kupić jakieś drożdże, czasem chmiel i ekstrakty. Poza tym raczej żadnych słodów nie kupisz. -
Ja jestem mega zadowolony z uzyskanego przeze mnie efektu. Ten słód żytni wędzony ma super intensywny zapach, ale z kolei weyermann jest bardzo delikatny, że się tak wyrażę. Całość przełożyła się na aromat wędzonej, świeżej szynki. Ogniska i oscypka brak. Ta pełnia zależy tez chyba od BLG, u mnie przy ~11,5BLG wyszło to bardzo sensownie. Można zacierać tylko na wytrawnie, wywalając całkowicie karmel. Aha, ja fermentowałem us-05, bo taką gęstwę akurat miałem.
-
Ja uwarzyłem coś takiego: -2,1kg monachijski typ I -1kg wędzony weyermann -1kg żytni wędzony -0,26kg bursztynowy -0,1kg karmelowy jasny -0,055kg czekoladowy jasny(właściwie dla korekty barwy) Zacierane 30' w 63st i 40' w 72st. Piwo dzięki słodowi żytniemu wyszło znacznie gęstsze niż wynikałoby to z ekstraktu(11,5 przy 23L), wyczuwalne coś w okolicach 14BLG. Chmielić na aromat wg mnie nie ma sensu. Moje zrobiło furorę wśród znajomych, chociaż wiem, że receptura nie najlepsza
-
Dzięki za rady. A więc soki popasteryzuje. Użyję jednak zwykłego ryżu, mam z nim już doświadczenie a i koszt 4x niższy. Co do chmielenia, to boje się za niskiej goryczki, żeby nie wyszło mdłe. Jednak zastosuję się do uwagi i dodam chmielu tylko na goryczkę. To że się ukwasi, to dobrze Lubie kwaśne piwa, póki co na drożdże płynne nie mogę sobie pozwolić, więc i brety odpadają. Z kwasem mlekowym nie miałem wgl styczności, więc póki co też go ominę. Czyli dodać około 2L owoców/soków na 5L piwa. Dzięki wszystkim za rady.
-
Witam, planuję uwarzyć warkę jasnego ALE. Docelowo mam zamiar przefermentowaną brzeczkę podzielić na 4 części. Do trzech części mam zamiar dodać odpowiednio: owoce czarnej porzeczki, wiśnie i sok jabłkowy. Czwarta część zostanie "niewzbogacona". Pytań mam kilka. Otóż każda mini warka będzie miała ok 5L, ile owoców dodać(soku), żeby miało to sens. Jak dodawać? Czy bezpośrednio rozmrożone(mam z własnego zbioru), czy zagotować? Jakiego efektu można się spodziewać, czy piwo lekko skwaśnieje, czy będzie słodsze? Jak długo trzymać na cichej? Podstawą ma być taki zasyp: -3,7kg Pilzneński/Pale Ale -1kg ryż kleikowany -0,1kg cukier biały chmielenie SH Iunga: 60' - 12g 20' - 30g 5' - 30g Do tego us-05, trochę mchu irlandzkiego i gipsu. Całość celowana w ok. 11,5BLG, 40IBU. Wszelkie sugestie mile widziane.
-
Przyjmę gęstwę dolnej fermentacji(do pilsa). Warszawa, tak w dniach 15-18.12.2014.
-
Alepiwo - promocje i nowości.
carlsten odpowiedział(a) na quraqus temat w Sklepy dla piwowarów domowych
Mnie z kolei, granulaty polskich chmieli z tegorocznego zbioru. -
Byłem bardzo zachęcony pochlebnymi opiniami na temat Iungi, bo negatywnych raczej nie widziałem, jeśli już to sporadycznie. Jednak po butelce Hop Sasa załamałem się. Goryczka była mocno zalegająca, nieprzyjemna, bardzo ziemista, o nawet najmniejszej nutce cytrusów nie było mowy. Szczerze mówiąc to było najgorsze IPA jakie do tej pory piłem. Możliwe, że taka warka, możliwe, że źle przechowywane piwko było przed zakupem. Natomiast wyczytałem że Sybilla d*py nie urywa, ale jest solidnym chmielem, co się zazwyczaj potwierdzało w wypitych przeze mnie piwach.
-
Zastanawiam się, czy nie dodać 1kg pale ale i wyjdzie lekka IPA z tego. Wtedy troszkę karmelu można dodać. Piwo ma być jasne i dobrze pijalne.
-
Pszeniczny ma mi pienistość podnieść(placebo?). Co do sybilli na aromat to rozumie, że do innego piwka? Z Iungą nie mam dobrych wspomnień. Piłem na niej raz "Hop Sasa". Goryczka była tragiczna, strasznie ściągająca i potwornie zalegająca. Miałem na tym chmielu robić Żytnią IPA(której receptura do oceny pojawi się w najbliższym czasie), ale z racji przykrych doznań, zmieniłem plan i prawdopodobnie będzie SH Sybilla.
-
Mam w planach zamówić sporą ilość sybilli i mi troszkę zostanie wolnej, a nie chcę kupować niczego na goryczkę specjalnie.
-
Będzie kilka piwek, ale nieco inne style. A tu chciałbym solidnie nachmielić, jednak nie wiem czy aby nie przegnę, bo to jednak nie AIPA. Przejrzałem sporo receptur, w większości schemat polega na chmieleniu na goryczkę i na aromat, pomija się chmielenie na smak, na czym mi jednak pośrednio zależy. Do wiosny planuję 5 różnych warek, do tej pory mam na koncie 6, które udały się bardziej lub mniej. Dlatego wolę się radzić kogoś, kto bardziej się na tym zna niż ja.
-
Witam ponownie. Układam kilka receptur na najbliższy cykl warzeń. Do oceny chciałbym przedstawić recepturę na kolejną APA. Co myślicie? Mam sporo pomysłów na chmielenie i zmieniam koncepcję co chwila. Słody Pale ale 4kg Pszeniczny 0,5kg Cara-pils 0,25kg Chmiele Sybilla-40g-60min Cascade-30g-15min Cascade-30g-1min Chinook-30g-1min Cascade-30g-na zimno Chinook-30g-na zimno Drożdże Safale S-05 Inne dodatki Mech irlandzki Ekstrakt: ~12blg IBU celowane będzie mniej więcej w 35-40IBU, 20-21litrów
-
Spokojnie, ilość chmielu dostosuję jak już go bd miał w rękach znając zawartość alfa kwasów oraz gdy zdecyduję się już na konkretną odmianę. Większy problem tkwi w zasypie. Pierwsze moje ciemne piwo. Osobiście nie jestem przekonany do "spalenizny" i paloności w piwie, dlatego też chciałbym ograniczyć to do absolutnego minimum, ale nie rezygnować całkowicie z tego. Krótko mówiąc ma to być piwo raczej deserowe.
-
Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Receptur cała moc. Jednak niektóre się od siebie znacząco różnią. Mniej więcej ułożyłem jakąś recepturkę, oceńcie. Słody Pale ale 3kg Płatki owsiane 0,4kg Czekoladowy 1200 Strzegom 0,2kg Palony jęczmień 0,2kg Carafa I 0,2kg Chmiele Iunga- 10g - 60 minut Saaz- 10g - 15 minut laktoza - 0,5kg - 15 minut Drożdże Safale S-05 lub Mangrove Jack's - US West Coast M44 (prawdopodobnie gęstwa) Inne dodatki laktoza - 0,5kg(+2BLG) Mech irlandzki(?) Zacieranie 68° - 70 minut Mashout Ekstrakt: 12/14blg IBU celowane będzie mniej więcej w 20-25IBU, 17 litrów Jeśli chodzi o chmielenie to zobaczę co i ile mi zostanie, bd miał Iungę, Saaz, Magnum i jakieś amerykańce. Używając czekoladowego ze strzegomia lepiej wybrać 400 czy 1200?
-
Witam, planuję w najbliższej przyszłości uwarzyć milk stouta. Do tej pory warzyłem same jasne ale. Pomóżcie stworzyć jakiś sensowny zasyp. Warka eksperymentalna, więc zasyp niech będzie na 15L i ~12BLG. Chciałbym też, żeby gdzieś w tle były wyczuwalne jakieś czekoladowe nutki, nutka chmielu. Jeszcze nie wiem jakiej(jakich) odmian użyję. Intensywnej paloności wolałbym uniknąć Do zasypu podstawą jak rozumiem może być zwykły Pale Ale? Laktoza rzecz jasna. Czy 0,5kg nie bd za dużo? Co proponujecie?
-
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
carlsten odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Dokładnie, drożdze to us-05, zrobiłem na tych drożdżach wszystkie swoje warki, ale pierwszy raz coś takiego mi się przydażyło. Schłodzić do jakiej temperatury? Obecnie ma 18stopni. -
Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony
carlsten odpowiedział(a) na gawo74 temat w Piaskownica piwowarska
Witam mam taki problem, jakiś czas temu uwarzyłem APA. Od początku mi coś się nie zgadzało bo drożdże(gęstwa) jak na moje doświadczenia, potrzebowały dużo czasu żeby wstać i fermentować. Piana też była dość dziwna. Dziś mija 3,5 tyg od czasu wlania brzeczki do fermentora(nie zlewałem na cichą). I na górze utrzymują się takie oto "zbitki". Dodałem do gotowanie ok. 7g mchu irlandzkiego(wiem, że to nie od tego ale może?). Czy to tragiczne zakarzenie dyskwalifikujące picie? Czy jest sens to butelkować? Dodam tylko, że piwa nie próbowałem pić, pachnie ładnie. -
Da się zamówić słód drobniej ześrutowany(nie mam dostępu do śrutownika).?
-
Ok postaram się gęściej zacierać. Jak do tej pory, podstawowy słód był z Bruntala, a dodatki ze strzegomia. Zastosuję się do waszych rad przy najbliższej możliwej okazji i dam znać jak efekty. Dzięki wszystkim!
-
Czyli wysładzanie jest kluczem do rozwiązania problemu?
-
Do tej pory wysładzałem mając zawór w kraniku otwarty na full. Teraz robiłem to ustawiając minimalny przepływ na zaworze. Zajęło mi to ostatnio koło 30-45min(jak rozumiem ograniczyć przepływ mam do absolutnego minimum). Termometr mam taki http://twojbrowar.pl/prestashop/1215-large_default/termometr-piwowarski-20-do-110c.jpg , nie jestem pewien jego dokładności, staram się mierzyć nim zawsze w tym samym miejscu i głębokości. Balingometr pierwszy stłukłem, drugi mam inny i sytuacja jest ta sama. Mierzę nim podczas wysładzania, czy brzeczka nie spada poniżej 2BLG, oraz na koniec wrzucam go do gara, żeby sprawdzić ogół. Ostatni pomiar robię w fermentorze z wystudzoną brzeczką i po dolaniu wody. Dla czystej wody pokazuje 0. Nie mierzę pozostałych wysłodzin. Nigdy na to nie wpadłem, sądziłem, że płynące 2BLG zamyka sprawę. Słód kupuję zawsze śrutowany, nie mam pojęcia jaka jest jego grubość, ciężko mi się odnieść. Producenci różni, do tej pory podstawowym używanym przeze mnie był pilzneński z Bruntala, do ostatniego piwa poszło dużo monachijskiego ze strzegomia. Pozostałe to Litovel, Ireks i Weyermann. Co do warzenia, to na początku było różnie, zacząłem od gotowej receptury na "Full Aroma Hops", ostatnie piwo - słody wsypane do ~52stopni, podgrzewane do 68 na 30min, podgrzanie do 72 na 45min i mashout.