Skocz do zawartości

International Homebrewing Project


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz trzeci organizuje się International Homebrewing Project

 

Chodzi o uwarzenie piwa wg podanej receptury i opisanie wyniku na swoim blogu/stronie na FB/innym miejscu publikacji. W tym roku będzie to historyczny mild, wg XIX-wiecznej szkockiej receptury (a więc pewnie X lub XX ale).

 

Dokładny terminarz na podlinkowanej stronie:

  • do 31 stycznie - głosowanie
  • 3 lutego - publikacja receptury
  • ostatni weekend lutego - warzenie
  • piątek 13 kwietnia - publikacja notatki z degustacji

Zapraszam do zabawy.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, gdybym jeszcze prowadził blog/stronę na FB/inne miejsce publikacji ;)

 

natomiast fajnie będzie spróbować uwarzyć coś takiego :)

Edytowane przez wassyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowana została receptura -> http://www.fuggled.net/2012/02/international-homebrew-project-recipe.html

 

Poniżej tekst oryginalny i moje tłumaczenie. Przypominam, to piwo to jest mild. :D

 

 

 

When many people think about mild these days, they think low gravity, dark session beer, and admittedly this particular iteration of the tradition is something I love to brew and drink myself. It was, though, not ever thus. The origins of the term "mild" refer to beer that was sent out into trade before it had a chance to become old, thus the flavour was "mild" rather than the raciness you would get with older beers. "Mild" did not refer to the strength of a beer, which is just as well, because I think this recipe is going to mess with people's heads on a couple of levels; on what constitutes mild and what defines "Scottish" ales.

 

This recipe, kindly provided by Kristen England, comes from the Younger's brewery in Alloa, and was brewed in 1853.

 

Firstly then the grain bill:

100% English Pale ale malt

There we go, that was simple wasn't it, the kicker though is that the target Original Gravity is 1.114, or almost 27º Plato.

 

For the hopping you are looking at:

65 IBU of Goldings for 90 mins

26 IBU of Fuggles for 20 minutes

Dry hop with 1.25oz of Fuggles (assuming a 5 gallon batch)

As far as fermentation goes, use the Windsor strain or Wyeast's 1318 London Ale III, as we are looking for this beast to attenuate down to about 1.046, giving our 91 IBU monster an ABV of 9.1%.

 

Now for some more technical details. The mash should be done at a ratio of 0.95 quarts per pound of malt, or 1.98 litres per kilo, for 120 minutes at 150ºF/65.6ºC. The boil should last 90 minutes.

 

Here are Kristen's tasting notes:

 

"Big, thick and rich. Biscuits, sweetened Vienna bread dough. Green tea, hay and marmelade. Ripping tannins and thoroughly bitter. The finish lasts forever and keeps from being sweet by the bitterness. What a bloody nice dram!"

 

Obecnie mild kojarzy się z ciemnym, sesyjnym piwem o niskim ekstrakcie i właśnie w tej postaci jest tak bardzo lubianym. Ale nie zawsze był taki. Pochodzenie określenia "mild" ("łagodny") wywodzi się od praktyki sprzedaży tego piwa zanim się zestarzało, dlatego jego smak był "łagodny", w odróżnieniu od ostrego smaku piw przeznaczonych do długiego leżakowania. Określenie "mild" nie odnosiło się do mocy piwa, co również będzie pewnym zaskoczeniem, bo piwo to postawi pod znakiem zapytania nasze pojęcie o tym czym jest mild i co decyduje o tym, czy piwo jest "szkockim ale".

 

Recepturę opracował Kristen England na podstawie dziennika browaru Wiliama Yougera w Alloa. Piwo wg tej receptury uwarzono w 1853 roku.

 

Zasyp: 100% angielski słód pale

 

Proste, prawda? Ale haczyk jest gdzie indziej - docelowy ekstrakt początkowy to 1.114 SG, czyli prawie 27°Blg!

 

Chmielenie:

65 IBU Goldings na 90'

26 IBU Fuggles na 20'

chmielenie na zimno 1.25oz Fuggles na 5 US Gal/18.93L (czyli ok. 1.5oz/42g na 20L)

 

Do fermentacji drożdże Windsor lub Wyeast London Ale III, ponieważ zależy nam na niezbyt wysokim odfermentowaniu, do ok. 11-11.5°Blg ekstraktu końcowego, co i tak da temu potworowi ok. 9% alkoholu przy goryczce na poziomie 91 IBU.

 

A teraz parę szczegółów technicznych. Zacieranie na gęsto, woda:słód 1.98:1, 120' w temp. 65.6°C. Gotowanie przez 90'.

 

I to, jak wg Kristen Englanda piwo to powinno smakować:

 

"Wielkie, ciężkie i bogate. Herbatniki, słodki wiedeński chleb. Zielona herbata, siano i marmolada. Ostre taniny i potężna goryczka. Nieskończenie długi finisz, bez cienia słodkości dzięki ogromnej goryczce."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt żeby nie były żarłoczne, mają skończyć na ok. 11°Blg.

 

No i żeby miały "angielski charakter", więc raczej S-33 odpadają z tych mało chętnych do jedzenia.

 

S-04 bardzo głęboko nie zejdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowce wszystkie mam, warzenie wpisane w kalendarz wiec w niedziele mild na tapecie :)

 

Jeden dodatkowy pomysl mi przyszedl do glowy. Mild ma skonczyc przy 27Blg, jak wyglada temat z cienkuszem?

Czy sa jakies kalkulatory, ktorych moglbym uzyc aby policzyc ile ewentualnie moge go uzyskac przy okreslonym docelowym Blg?

Czy tez musze wysladzac tak dlugo uznam ze wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz całkowity ekstrakt jaki powinieneś uzyskać, przy zadanej wydajności i zasypie. Odejmujesz od tego ekstrakt otrzymany w pierwszej warce i otrzymujesz ekstrakt jaki powinien zostać w cieńkuszu. Ilość cieńkusza sama wyjdzie jeśli będziesz wysładzał do zwyczajowego poziomu. Kiedyś się w to bawiłem, nie wiele się pomyliłem. Ale myślę że to zbędne, po prostu wysładzasz do momentu aż wysłodki nie mają mniej jak.... u mnie to było 3 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild uwarzony. Akcja rozpoczeta dzisiaj o 11 skonczona okolo polnocy.

Od poczatku szlo jak po grudzie :/

Podczas ostatnich 5 warek wydajnosc mialem na poziomie 65% i wg. takiej liczylem recepture.

Niestety w fermentatorach znalazlo sie jedynie 20l - 24Blg + 23l cienkusza 9Blg.

Gdzie sie podzialy 3l i 3Blg nie mam pojecia ...

Biorac pod uwage troche problemow podczas warzenia i filtracji i tak jakos to poszlo.

Predko nie zamierzam tego powtarzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładny terminarz na podlinkowanej stronie:

  • do 31 stycznie - głosowanie
  • 3 lutego - publikacja receptury
  • ostatni weekend lutego - warzenie
  • piątek 13 kwietnia - publikacja notatki z degustacji

Mild uwarzony. Akcja rozpoczeta dzisiaj o 11 skonczona okolo polnocy.

Od poczatku szlo jak po grudzie :/

Podczas ostatnich 5 warek wydajnosc mialem na poziomie 65% i wg. takiej liczylem recepture.

Niestety w fermentatorach znalazlo sie jedynie 20l - 24Blg + 23l cienkusza 9Blg.

Gdzie sie podzialy 3l i 3Blg nie mam pojecia ...

Biorac pod uwage troche problemow podczas warzenia i filtracji i tak jakos to poszlo.

Predko nie zamierzam tego powtarzac.

to już był ostatni tydzień lutego???? kurcze, nie zdążyłem... :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild uwarzony. Akcja rozpoczeta dzisiaj o 11 skonczona okolo polnocy.

Od poczatku szlo jak po grudzie :/

Podczas ostatnich 5 warek wydajnosc mialem na poziomie 65% i wg. takiej liczylem recepture.

Niestety w fermentatorach znalazlo sie jedynie 20l - 24Blg + 23l cienkusza 9Blg.

Gdzie sie podzialy 3l i 3Blg nie mam pojecia ...

Biorac pod uwage troche problemow podczas warzenia i filtracji i tak jakos to poszlo.

Predko nie zamierzam tego powtarzac.

 

Następna akcja pt. IHP za rok. ;) W styczniu będzie głosowanie na piwo do uwarzenia.

 

No i oczywiście bardzo jestem ciekaw efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Zbliża się kolejna edycja IHP -> http://www.fuggled.net/2013/01/international-homebrew-project.html

 

Tym razem tematem przewodnim jest Burton Ale. Na stronie jest ankieta, w której można zagłosować na konkretną odmianę: szkocka, oryginalna z Burton on Trent, amerykańska z początku XX wieku, dwie późniejsze brytyjskie z okresu przed I i przed II wś oraz według oryginalnej receptury z I połowy XIXw, ale po modyfikacji do współczesnych surowców.

 

Na stronie http://www.fuggled.net/p/ihp-2013.html jest szczegółowy plan z datami jak będzie przebiegać w tym roku IHP:

  • do 25 stycznia głosowanie w ankiecie
  • 28 stycznia publikacja receptury
  • 23 lub 24 lutego dzień warzelny
  • 26 kwietnia publikacja wyników

Zapraszam do zabawy. :)

 

(Zmieniłem temat wątku, żeby nie tworzyć nowego na tegoroczną edycję)

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Receptura i wskazówki do warzenia -> http://www.fuggled.net/2013/01/international-homebrew-project-recipe.html

 

Wybrane zostało oryginalne brytyjskie Burton Ale (Truman No.4, warzone w Phillips Brewery w Burton) w wersji z rku 1877:

 

OG: 1.079 (19°Blg)

FG: 1.024 (6°Blg)

alkohol: ~7.3% obj

SRM: 6 (złoty do miedzianego)

IBU: 125

 

Zasyp: 100% słód pale

Chmielenie: 83 IBU z Cluster na 90', 42 IBU Goldings na 30'

Drożdże: Wyeast 1028 London Ale/WLP013 London Ale (szczep Worthington White Shield)

 

Chyba się skuszę, choć drożdże wyjątkowo mi nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.