Skocz do zawartości

Wznowiona fermentacja


Zbynek80

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko zrobiłem dwa tygodnie temu dwie wareczki Belgian Pale Ale 13°Blg i Brown Ale 11°Blg

Pracowały intensywnie przez dwa dni po czym zaczęły zwalniać, aż jedna BA stanęła zupełnie. Po tygodniu zakręciłem fermentorami i praca znów przyspieszyła szczególnie na BA, dwa dni intensywniej i później zaczęły zwalniać aż bulknęło sobie raz na jakiś czas. Wczoraj w jednej BPA fermentacja znów przyspieszyła, bulgotało dość często co jakieś 2-3 min, dziś rano patrzę a tam bulgocze 2 razy na minutę dolałem wody do rurki miało większy opór to zabulgotało co minutę , teraz znów troszkę zwolniło. Czy takie przyspieszenie po dwóch tygodniach to normalne ? Pracowało na początku mocno, po zakręceniu fermentorem tydzień temu i teraz znów? Czy to może jakaś zła oznaka ? Fermentów nie otwierałem od początku, chciałem nawet wczoraj pomierzyć blg ale skoro pracuje to poco. Jedyne co się zmieniło to od dwóch dni temp w pokoju wzrosła z 22* na 23* mogło to mieć jakiś wpływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tutaj wróżką nie jest, bez pomiaru Blg niczego nie wywnioskujemy. Ale z reguły 2 tygodnie dla warek 11-12Blg powinno być ok. To że zabulga po wymieszaniu nic nie musi oznaczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak zajrzałem do fermentatorów i pobrałem próbki BPA 2°Blg, BA 3°Blg oba nagazowane ale BPA znacznie bardziej więc może był to już uwalniający się CO2. Sprawdziłem również Blg na wodzie w 20°C (piwo zresztą też) i miarka zaniża mi o jeden stopień. Nie wiem tylko czy ona będzie tak oszukiwać przy zerowym cukrze a przy jakiejś ilości już wskaże bardziej poprawnie, bo jeśli oszukuje na całej skali to miałem brzeczkę nastawną BPA 14°Blg teraz 3, BA 12°Blg->4 , Piwa od nastawienie różniły 24h 1.BPA - 2. BA

Infekcji na pewno nie ma, brzeczka ładnie wygląda, piwo smakuje jak rozgazowane wczorajsze piwo.

Edytowane przez Zbynek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.