Skocz do zawartości

Browar na hołdzie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich piwowarów. Z racji, że 100m od mojego domu znajduje się siedziba kopalni postanowiłem swój minibrowar (mam nadzieję, że będzie więcej niż 1 warka ;) ) browarem na hołdzie. Pomysł warzenia własnego piwa miał swój początek gdy wchodząc do sklepu miałem problem wybrać piwo, które mogę wypić ze smakiem. Z powodu braku sklepów specjalistycznych postanowiłem uwarzyć sobie własnego piwa i je wypić. Poczytałem sporo "internetów" i na początek, inspirując się pewnym filmem na youtube, zamówiłem zestaw Coopers IPA, suchy ekstrakt słodowy i chmiel lubelski aby z niego zrobić tzw. hop tea.

 

1# warka

Coopers IPA

1kg suchego ekstraktu jasnego

Chmiel lubelski 10g gotowany 10'

Data zaczęcia fermentacji: 24.05.2013

Data rozlewu: 1.06.2013

BLG początkowe ~11BLG

BLG końcowe ~1,5BLG

Pierwsza warka nie obyła się bez problemów, na początku wszystko szło gładko, rozpuściłem w gorącej wodzie ekstrakt słodowy, dodałem herbatkę chmielową, na tym etapie nie było żadnych problemów. Gdy wlałem wszystko do fermentora i czekałem na ostygnięcie brzeczki do temperatury w której mógłbym zadać drożdże, zobaczyłem nieszczelność kranika, a dokładniej przy kraniku. Na szybko partyzanckim sposobem udało się tą nieszczelność uszczelnić i piwo spokojnie bez problemów fermentowało 8 dni. Gdy po 6 dniach i po 8 dniach wskaźnik blg wynosił około 1,5 postanowiłem zlać piwo do butelek. Zlewanie i kapslowanie przebiegło pomyślnie, jako surowiec do refermentacji użyłem glukozy. Wsumie wyszły 34 butelki 0,5l i 14 bączków 0,33. Dzisiaj po tygodniu refermentacji już nie wytrzymałem i musiałem spróbować piwka :smilies: Jestem miło zaskoczony, całkiem przyjemne, mocno goryczkowe piwo, na pewno lepsze niż wszystkie dostępne w marketach. Za 3 tygodnie myślę, że będzie jeszcze lepsze i rozdam znajomym i rodzinie do oceny i degustacji.

KKGNNT0.jpg

 

Zaprojektowałem również obrazek na etykietę, jednak nie mam kompletnie pomysłu jak nazwać piwo. Jakieś propozycje? Myślałem o czymś w stylu latających szyszek, ale brzmi to trochę komicznie :)

 

L3SkLNN.jpg

 

Drugą warkę chciałbym zrobić już z zacieraniem, jednak jestem kompletnym laikiem w tych sprawach i mam dwie lewe ręce. Jakie w miarę proste i tanie piwo polecacie zrobić najpierw, tak żeby nie było szkoda gdy się zepsuje? ;)

Edytowane przez midq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.