Skocz do zawartości

Ocean India Pale Ale


mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich piwowarów domowych.

 

Noszę się z zamiarem uwarzenia mojej drugiej warki z procesem zacierania. Zakupiłem już potrzebne składniki, jednak na początku chciałbym się skonsultować z bardziej doświadczonymi kolegami/koleżankami. Jest to pomysł na India Pale Ale, chmielone chmielami z USA, Nowej Zelandii oraz Australii - stąd nazwa Ocean :).

Poniżej zamieszczam moją autorską recepturę.

 

5,00 kg Pale Ale (5,5 EBC)

0,30 kg Melanoidin (Weyermann) (70,0 EBC)

0,30 kg Carapils (3,9 EBC)

 

50,00 g Galaxy - Boil 60,0 min

20,00 g Pacifica - Boil 15,0 min

30,00 g Pacifica - Boil 5,0 min

 

50,00 g Amarillo Gold - Dry Hop 7 - 10 Days Hop

 

Zacieranie:

67 - 60min

 

drożdże: Fermentis #S-04

 

Co o tym sądzicie?

Edytowane przez czarnalapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten melanoidowy, albo przynajmniej zmniejsz go o połowę - jak dla mnie w takiej ilości daje dziwne/nieprzyjemne posmaki, które układają się dopiero po dłuższym czasie - co spowoduje, że zanim piwo będzie dobre, ucieknie Ci cały aromat egzotycznych chmieli.

Daj więcej pale, albo zastąp jakimś jasnym karmelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że Amarillo generalnie zabije aromatem Pacifica.

Nie wiem na ile znasz chmiel Pacifica, ale z moich doświadczeń wynika że jego aromat jest dość subtelny w porównaniu z tym co oferują te najbardziej znane amerykańskie chmiele.

 

Robiłem piwo Pacifica + Amarillo i wyszło bardzo dobre, ale ostatnio zrobiłem Pale Ale gdzie aromat buduje 100g Pacifica (+50g Pacific Jade na goryczkę) i efekt "oceaniczy" jest nieporównanie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że Amarillo generalnie zabije aromatem Pacifica.

Nie wiem na ile znasz chmiel Pacifica, ale z moich doświadczeń wynika że jego aromat jest dość subtelny w porównaniu z tym co oferują te najbardziej znane amerykańskie chmiele.

 

Robiłem piwo Pacifica + Amarillo i wyszło bardzo dobre, ale ostatnio zrobiłem Pale Ale gdzie aromat buduje 100g Pacifica (+50g Pacific Jade na goryczkę) i efekt "oceaniczy" jest nieporównanie lepszy.

 

Z pewnością masz rację, nie wziąłem tego pod uwagę podczas doboru chmielu. Na pewno wynika to z braku doświadczenia. Powiedzmy, że będzie to warka testowa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melanoidowego 0,5 to jak dla mnie też za dużo. Daj 0,2 ;)

widzę, że nie tylko ja mam z nim złe doświadczenia, daję go czasami do lagerów, w ale całkowicie z niego zrezygnowałem. Obecnie wolę zrobić dekokcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym doradził dodawanie chmielu co 5-10', tak jak Scooby radzi.

 

Co do "dawkowania" chmielu sugerowałem się innymi postami, tudzież recepturami. W większości przypadków jest tak, że na goryczkę chmiel dodawany jest na samym początku gotowania, natomiast na smak/aromat tak mniej więcej od połowy gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te chmiele które wymieniłeś to chmiele, generalnie aromatyczne. Żal by mi było takich chmieli na goryczkę. Na goryczkę daj np. magnum. Jest tańszy, a te daj w większych ilościach na aromat. i Drożdże proponuję us-05, a nie s-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te chmiele które wymieniłeś to chmiele, generalnie aromatyczne. Żal by mi było takich chmieli na goryczkę. Na goryczkę daj np. magnum. Jest tańszy, a te daj w większych ilościach na aromat. i Drożdże proponuję us-05, a nie s-04.

 

Gdybym użył Magnum na goryczkę, wówczas musiałbym zmienić nazwę piwka:). A tak na poważnie, to chmiele już mam zakupione, co do drożdży, chciałbym potestować z S-04. Co sądzicie o przedziałach czasowych chmielenia? St. Anger proponuje chmielić co 5 - 10 minut. Większa część receptur jakie przejrzałem, przewiduje mniej więcej takie chmielenie jak w mojej recepturze, a nawet, zamiast w połowie, dają drugą dawkę chmielu na 10 min. przed końcem gotowania.

Edytowane przez czarnalapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

St. Anger proponuje chmielić co 5 - 10 minut.

oczywiście, tak się robi, ale może nie kombinuj na początek, bo może się okazać, że coś pomieszasz. Poza tym nie wiadomo, jaki sposób chmielenia będzie Ci najbardziej pasował, dla tego warto zacząć od czegoś prostszego. Ja swoje pierwsze piwa (jakieś 8 warek) chmieliłem tylko na 60' 15' i 5' dopiero później zacząłem zmieniać schemat chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak własnie celowałem w IBU ok. 70. Nie wiem czy nie za dużo. Aczkolwiek mój ulubiony styl to Imperial IPA (Torpedo, Hardcore IPA), czyli piwka dosyć mocno chmielone. Może pozostanę przy tych 45 g na początku :). Jak teraz według was wygląda chmielenie i zacieranie?

Wyjdzie coś z tego ? :)

Edytowane przez mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te piwa Ci pasują, to twoje chmielenie powinno być OK, tylko pamiętaj, że masz mniejszą gęstość 14-15blg (torpedo 17blg ,harcore 20blg), co spowoduje, przesunięcie odczuć w stronę chmielu/goryczki.

Zrób, jak napisałeś, na pewno wypijesz, najwyżej trochę poleży w piwnicy, aż goryczka złagodnieje z czasem. Póki nie spróbujesz nie przekonasz się o efektach. Nic nie zmieniaj i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj po raz pierwszy zdegustowałem wraz z dziewczyną naszego Terminatora (IPA). Aromat głównie owoców tropikalnych; mango, melon, morela, brzoskwinia, dopiero na drugim planie cytrusy. Lekko wyczuwalny alkohol, ale nie drażniący. Piana OK, drobno pęcherzykowa. Co do goryczki, jak dla mnie GENIALNA. BS wyliczył ją na poziomie 67, myślę, że jest ok 80 :). W sumie z aromatu i smaku bardziej piwko bym dopasował do stylu Belgian India Pale Ale. Chętnych na degustację zapraszam 21.07 do ZUP'y we Wrocławiu.

 

 

IMAG0988

Edytowane przez mathew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.