Skocz do zawartości

Witam :)


kubisiemce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu przesiaduje na forach o piwowarstwie i coraz bardziej mnie to wciąga.

Jak już zainwestuje w jakiś podstawowy sprzęt to zamierzam zacząć produkcję swojego pierwszego piwa.

 

Im więcej czytam tym bardziej się przekonuje do szybkiego rozpoczęcia zacierania.

Chciałbym na początek zrobić szybkie pszeniczne z brewkita WES 12litrów a zaraz potem użyć zestawu surowców z BA na 20litrów na pilznera i sam zacierać.

Mam nadzieje że to dobry pomysł i piwko wyjdzie przednie :)

Rozglądam się po znajomych za dużym garnkiem, bo to podstawa.

 

Pszeniczne z WES spróbuje 12 litrów w 3 butelkach po wodzie 5l, a Pilsnera w fermentatorze.

 

Jestem z Siemianowic Śląskich.

Jak tylko gotówka pozwoli zabieram się za zakup oprzyrządowania.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kolego.

 

Ogólnie piwa dolnej fermentacji są cięższe do zrobienia niż górnej. Reżimy temperaturowe, dłuższa fermentacja, lagerowanie. O wiele łatwiej jest zaczynać od górniaków. Co też proponuję, na początek zacierania.

 

FAH będzie idealny na letnie upały: http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy kolegę ze Śląska. Co do garnka, wiem, że to dziwne miejsce, by się za nim porozglądać, ale spróbuj na złomie. Ja tam kupiłem swój pierwszy gar zacierny i wciąż go używam do zacierania i grzeję w nim wodę na wysładzanie. Co prawda kiedy go kupowałem nie był w idealnym stanie, musieliśmy go umyć, przeczyścić kretem, ale zapłaciliśmy za niego... 5zł.

 

Druga sprawa, jakbyś miał jakieś pytania problemy, chciałbyś z kimś pogadać w cztery oczy to zapraszam na co miesięczne spotkania piwowarów domowych. Jakby co, tu masz linka.

 

No i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może być problem z utrzymaniem temperatury, by nie zepsuć lodówki i to lagerowanie. Szczerze to się trochę podjarałem tymi zestawami z BA, że są to już odmierzone wraz z instrukcją i ten pilsner mi wpadł w oko, przystępna cena.

Czyli drożdże z górnej, 7dni fermentacji i butelkowanie nie wchodzą w grę jak w innych by dostać dobre jasne piwo?

Przepis, który dał Biniu wydaje się w miarę moich możliwości, żeby dobrać składniki samemu :) jeden słód, 2 chmiele, drożdże i do roboty. A i cenowo na początek wyjdzie może i lepiej :)

Pisze tam o cichej, a nic o burzliwej fermentacji. Znaczy że tylko cicha bo coś mi nie gra? Czy po burzliwej sfiltrować i odstawić fermentator w chłodne miejsce dodając znowu chmielu?

I brzeczka pisze 30litrów a wody tylko 20 się dodaje, co z różnicą? kiedy dodać i ile finalnie zostanie piwa?

Co do spotkań postaram się kiedyś wpaść.

Edytowane przez kubisiemce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.