Skocz do zawartości

Brasserie Lodzermensch


Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja :

 

Piwa na saccharomyces:

 

-Unibroue tripel (#37) zostal rozlany w sobote 17.08. Zszedl z niespelna 20 blg do 1,5 blg co razem z surowcem do refermentacji da mu ok. 10 %. Po raz kolejny nie mam problemu z odfermentowaniem, w zasadzie zeszlo chyba nawet troche za nisko, idealnie byloby blizej 2. Przy poprzedniej okazji pisalem, ze szczep Unibroue podobny jest bardzo do Chimay ale patrzac jak piwo sie uklada (#35 blond) nie jest to jednak do konca prawda – w Chimay ta owocowosc jest bananowa co dla mnie stalo sie juz dosc nuzace, Unibroue jest szczepem nieco mniej intensywnym a bardziej zlozonym i zbalansowanym.

 

- De Dolle Witbier (#38) – nie pasuja mi te drozdze (WY 3942), daly mi mocne fenole (mimo fermentacji w niskiej temperaturze) i to fenole przechodzace z gozdzika w lekki bandaz. Nieudane piwo.

 

Piwa na brettanomyces:

 

- Sztuczka (#40) zeszla w fermentacji glownej do 2 blg i zostala przelana do balona (wczoraj – 18.08) a nastepnie zadalem tygodniowym starter brett brux ok 300 ml. Starter wystartowal w ciagu kilku godzin, najpierw lekko sie spienil a potem szybko zbudowal bialawa blone z jednym duzym pecherzem

 

-Mija ok 2 miesiacach fermentacji Brett Trois Pale Ale (#36) , piwo jest gotowe do rozlewu ale troche z tym zwlekam z powodu braku osobnego fermentora do rozlewu. Szczep trois rowniez okazal sie szczepem klasycznie budujacym blone na powierzchni mimo ze wygladal bardzo ‘normalnie’ (jak saccharomyces).

 

Podobnie jak przy brett brux blona jest bialawa z regularnymi pecherzami/bankami. Niestety zdjecie nie jest najlepszej jakosci bo nie wynosilem baniaka na sesje z miejsca gdzie fermentuje (jest tam ciemno), nie chcac jej naruszyc/napowietrzac piwa.

 

2ahtuo4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uzupelniam zalegle zapiski warki z ostatniego weekendu, ostatnio caly czas w rozjazdach, nie ma jak warzyc bedac w domu 1 dzien w tygodniu. Mialem juz nic nie robic na tych drozdzach ale nie mialem czasu rozlac 41 i zebrac drozdzy wiec z braku laku jeszcze jeden, chyba ostatni w tym roku, witbier zeby zobaczyc czy bardzo mocne fenole przechodzace w bandaz to moj blad w sztuce w poprzedniej warce czy powtarzalny efekt.

 

Tyle obowiazkow, teraz przyjemnosc ;) Udalo mi sie z kolei nabyc 2 szczepy firmy Yeast Bay – jest to projekt Nicka Impellitteri, ktory przy wspolpracy z White Labs wypuszcza oryginalne, niedostepne nigdzie indziej szczepy, glownie bretty i blendy z bakteriami ale takze kilka saccharomyces m.in. vermont ale czyli tzw ‘conan’, ktorym, jak zauwazylem,ekscytuje sie polowa piwowarow domowych w USA i gremialnie odhodowuje z butelek. Finalnie zdecydowalem sie na zakup saccharomyces wallonian saison (prawdopodobnie wyizolowany z fantome saison) oraz blendu brettanomyces z beersel (nie mialem czasu poszukac co to jest, wybieralem miedzy beerselem a innym blendem – lochristi, ktory daje ponoc w aromatach glownie truskawke ale jest powolny). Zdecydowalem sie na beersel bo w jedynych publicznie dostepnych testach porownawczych osoby, ktora fermentowala rownoczesnie dwoma, korzystniej w opisach wypadl beersel.

Jesli uda sie wygospodorowac w najblizsza sobote kilka godzin to bede warzyl na wallonian saison.

 

Z saisona powinienem byc w stanie wygospodarowac troche gestwy w najblizszych tygodniach / miesiacach – jeszcze nie wiem jak mi sie ulozy warzenie i kiedy bede mial 'wolna' gestwe - na pewno bede ja mial mimo planow maksymalnej eksploatacji tych drozdzy– gestwa dla jakiejs osoby bawiacej sie regularnie w belgijskie piwa celem porownania z doswiadczeniami z dostepnymi szeroko plynnymi whitelabs/wyeast.

 

Tak wygladaja fiolki, widac nawet po 'layoucie' z kim producent wspolpracuje:

 

2u97ul5.jpg

 

Warka #42 - De Dolle Witbier v.2

 

Warzone: 23.08.2014

 

Skład na 14L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 1,3 kg

Płatki owsiane błyskawiczne – 0,3 kg

Psznenica - 1,2 kg

+ 250 g marmolady pomaranczowej

 

Zacieranie:

 

45 min 62`

20 min 72`

Do fermentora trafiło : ok 11 L 12 blg

 

Chmiele:

Sybilla szyszka 12g - 60`

+

5g kolendra, skorka z dwoch cytryn

 

szacowane IBU: ok 15

 

zadane gestwa po #38

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedzony saison (#30) nie jest nawet minimalnie wedzony za to az kipi owocowoscia. W zasypie dalem 25 % wedzonego pszenicznego i nie ma go nawet sladu, akordu,grama...piwo nieudane –bo dodatkowo musialem pomylic sie odmierzajac surowiec do refermentacji i piwo jest mocno niedogazowane co pasuje do saisona jak piesc do nosa.

 

Popijajac calkiem przyjemne #35 (Unibroue Blond) i duzo mniej przyjemne #38 (De Dolle Witbier v.1) warze dzis gryzetke, ktora zaszczepie po wystudzeniu domniemanym szczepem pozyskanym z blendu Fantome (Yeast Bay Wallonian Farmhouse). Mam nadzieje, ze drozdze maja sie dobrze, przezyly podroz i nie sprawia mi psikusa.

 

Drozdze dedykowane do saisonow zwykle schodza bardzo nisko, zakladam finalnie ok. 0,5 blg co z refermentacja powinno dac ok 4 % alk i lekkie, stolowe piwo.

 

Warka #43 – Grisette (Fantome)

 

Warzone: 30.08.2014

 

Skład na 12L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 1,2 kg

Płatki jeczmienne błyskawiczne – 0,4 kg

Platki zytnie – 0,1 kg

Slod monachijski – 0,1 kg

 

Zacieranie:

 

45 min 62`

15 min 72` -> wygrzew 781

Do fermentora trafiło : ok 11L blg poczatkowe pomiedzy 8,5 a 9

 

Chmiele:

Sybilla szyszka 10g - 60`

 

szacowane IBU: ok 14

 

zadane fiolka Yeast Bay Farmhouse Ale bez startera

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i nieszczescie w browarze – trzecia infekcja, niestety na najgorszym mozliwym etapie czyli pierwszym piwie na nowych drozdzach. Nie mialem nawet szansy zobaczyc efektu – Infekcje zlapalo piwo na szczepie Urthel (Saccharolicious Pixie). Jesli kiedykolwiek bedziecie widzieli butelke flagowego piwa tego browaru – Hop It – to bardzo polecam. Piwo ma deklarowane ok 10% alk i 80 IBU – co w kontekscie latwo pijalnego i zbalansowanego piwa (gorycz jest stonowana) brzmi az niewiarygodnie. O fakcie infekcji dowiedzialem sie dopiero przygotowujac wszystko do rozlewu -pozyskana gestwe mialem zadac prosto do nowej brzeczki gotowanej kilka godzin wczesniej.

 

 

To zupelnie niewesola historia gdy poswiecisz ilesc czasu na dezynfekcje butelek, sprzetu wszystkiego innego lacznie z soba ;) , rozkladasz caly ten majdan po czym otwierasz wieko wiadra i dostajesz w nos nokautujacy cios Kiszonej Kapusty.

Niechlubna lista infekcji powiekszyla sie zatem do trzech przy czym pierwsza (3 warka bodaj) byla powodem braku wiedzy/doswiadczenia i wlasciwych procedur w zakresie rezimu sanitarnego , druga (cos kolo 20stej) zwiazana z dolaniem niesterylizowanego syropu klonowego prosto do fermentora no i wlasnie teraz trzecia. Szukam przyczyn, piwo stalo 3 tyg zamkniete z mikrouchylem, zawiniete dodatkowo naokolo folia aluminiowa co jest moim standardem (uzywam foli lub gazy jalowej) – moze starter, moze pech.

 

Ogolnie piwo, ktore robilem tego dnia cale bylo pechowe, gotowanie musialem przerwac i nagle wyjsc, potem po powrocie znow je pogotowalem, wrzucilem chmiel i filtrowalem. Drozdze zadalem dopiero po ok 10 godzinach, i to stara gestwe De Dolle sprzed miesiaca – poltora. Tylko to mialem w lodowce a szkoda bylo zmarnowac. Mialo byc mocniej nachmielone piwo na szczepie Urthel, skonczylo sie na piwie z przeszkodami na podstarzalej gestwie De Dolle.

 

Warka #44 – De Dolle IPA

 

Warzone: 06.09.2014

 

Skład na 14L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 3 kg

Płatki owsiane błyskawiczne – 0,3 kg

cara ruby – 0,25 kg

Slod monachijski – 0,1 kg

 

Zacieranie:

 

45 min 62-60`

20 min 72`

Do fermentora trafiło : ok 11,5L blg poczatkowe pomiedzy 15,5. Osiagnalem wysoka wydajnosc wg brewtarget ok 80 % , celowalem w 14,5-15

 

Chmiele:

Motueka szyszka 5g – 60`

Motueka szyszka 25g – hop stand przy filtracji

Nelson Sauvin 15 g – hop stand przy filtracji

Kohatu 10g – hop stand przy filtracji

 

Szacowane IBU : 40

 

zadane gestwa (5tygodniowa ok 100ml) po #38 – ruszylo po kilku godzinach

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 43 trafila na cicha (przelane: 13.09.2014) w celu zebrania gestwy, piwo zeszlo z ok 9 blg do mniej wiecej 0,5 - 1 blg, finalnie spodziewam sie pol blg - typowe dla glebokiego odfermentowania drozdzy dedykowanych do saisonow. Na drozdze mam troche planow o ile beda zdrowe: pierwszy na liscie jest prosty, stolowy saison chmielony sorachi ace (bede tez prawdopodobnie lekko chmielil na zimno - 5-10g)

 

Warka #45 – Saison (Fantome)

 

Warzone: 13.09.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 2,4 kg

Platki zytnie – 0,25 kg

Cara ruby – 0,1 kg

 

Zacieranie:

 

45 min 63-61`

15 min 67` -> wygrzew 78

 

Zakladane blg wg brewtarget - 11,5

 

Do fermentora trafiło : ok 11,5 L blg poczatkowe 11 , wydajnosc wg bt : 68%

 

Chmiele:

Sybilla szyszka 5g - 60`

Sorachi Ace szyszka 20g - hop stand`

 

szacowane IBU: ok 21

 

zadane gestwa YB Wallonian Farmhouse po #43

Użytkownik Lodzermensch edytował ten post 30 sierpień 2014 - 19:52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzis pracowity dzien w browarze. Aktualizacja :

 

Piwa na saccharomyces:

 

-Unibroue BAPA (#37) zostal dzis wreszcie rozlany po 2 miesiacach. Piwo stalo nad drozdzami 2 miesiace ale aromatow smierci, zniszczenia i sodomy nie stwierdzono. Piwo zeszlo do ok 3, 3,5 blg blg z poczatkowych 15stu czyli nie odfermentowalo specjalne gleboko. Tydzien temu sypnalem na zimno 5 g szyszki Kohatu i 5 g szyszki Amarillo. Planowane nagazowanie 2,6 vol co2

 

- De Dolle Witbier v.2 (#42) – poszedl dzis w butelki, zszedl do 2 blg, Planowane nagazowanie 2,8 vol co2

 

- Grisette na Yeast Bay Wallonian (#43) – poszlo dzis w butelki , z 9 do ok 0,5 – 1 blg, planowane nagazowanie 2,9 vol co2. O drozdzach na razie nie chce sie wypowiadac, poczekam do pierwszej degustacji

 

Piwa na brettanomyces:

 

- Sztuczka (#40) na razie nie pobieralem zadnej probki, brak blony na powierzchni , piwo zadane brett brux startowanym na 0,2ml brzeczki 18.08.2014. Pierwsza probke pobiore za miesiac.

 

- Brett Trois Pale Ale (#36) – jutro pojdzie w butelki, dzis juz nie dalem rady.

 

- Saison na WLP670 (#34) – wzialem dzis probke, pierwszy raz po 3 miesiacach fermentacji, najsmieszniejsze jest to ze tak zaaferowalem sie wachaniem, ze zapomnialem zrobic pomiar blg :D A to piwo pachnie i smakuje wysmienicie, na razie brak w nim nut spontanicznych (tak sobie spolszczam angielski ‘funky’) za to czuc swiezy, slodki sok ananasowy. Kwasnosc na razie w tle i dosc umiarkowana, dobrze uklada sie na jezyku po przelknieciu. Bede musial chyba rozlac to piwo lada chwila.

 

Plany:

 

Po rozlewie Brett Pale Ale, ktory planuje ostatecznie i nieodwolalnie jutro, warzyc bede Brett IPA na Columbusie, Mosaic i Nelsonie. Oczywiscie dalsza eksploatacja Yeast Bay Wallonian Farmhouse,na ktorych na razie mam jeszcze tylko lekkiego saisona, planuje sparowac je z brettami w 2 wariantach. Oprocz tego w browarze pojawia sie kolejne szczepy Yeast Bay: Northeastern Abbey, Belgian Dry Ale i Saison Blend.

 

A tu jeszcze fotka Unibroue Blond Ale (#35), smaczne, relatywnie lekkie belgijskie piwo:

 

1zlxaxi.jpg

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znow nie udalo mi sie rozlac Brett Pale Ale, Bog mi swiadkiem zrobie to najpozniej w piatek! :D Wobec powyzszego warze dzis Imperialnego Saisona na Yeast Bay Wallonian Farmhouse, mocniej chmielonego. Chmiele szyszka Sorachi Ace majaca dawac stricte cytrynowe posmaki, do tego Wai Iti o profilu rowniez zblizonym do cytryny. Razem chce otrzymac cos w desen lekkie Saison IPA nachmielone scisle na cytrynowe nuty do poziomu 40IBU.

 

Warka #46 – Imperial Saison (Fantome)

 

Warzone: 30.09.2014

 

Skład na 13L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 3 kg

Platki owsiane – 0,4 kg

Slod monachijski – 0,6 kg

Miod - 0,15 kg

 

Zacieranie:

 

30 min 63-61`->podgrzanie do 65 15min->podgrzanie do 70` 15 min

 

 

Zakladane blg wg brewtarget - 17

 

Do fermentora trafiło : 10L 17blg, wydajnosc wg bt 70%

 

Chmiele:

 

Wai-iti szyszka 5g - 60`

Wai-iti szyszka 30g – hop stand`

Sorachi Ace szyszka 30g - hop stand`

 

+garsc rodzynek,kilka ziarenek pieprzu

 

szacowane IBU: ok 40

 

zadane gestwa YB Wallonian Farmhouse po #43

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowujac sie do rozlewu pale ale na brettach zdecydowalem sie pobrac jeszcze jedna probke. Piwo warzylem dokladnie 29.06.2014 i ruszylo bardzo szybko. Minely wlasnie 3 miesiace fermentacji. Od poczatku moja koncepcja bylo niskie nachmielenie tak aby miec szanse miec mozliwosc czystej oceny szczepu. Co zatem stalo sie z tym piwem przez te 3 miesiace?

 

Po pierwsze: brett trois zbudowal pokazna blone, budowa rozpoczela sie mniej wiecej w 5-6 tygodniu fermentacji, poczatkowo byly to snieznobiale pecherze, najpierw pojedyczne , potem przeksztalcajace sie w jednolity, cienki ‘plaszcz’ na powierzchni piwa az do stadium obecnego okolo 0,5 centymetrowej, dosc jednolitej i kremowej konsystencji. Niestety warunki w jakich trzymam balon nie pozwalaja mi na zrobienie nawet solidnego zdjecia (brak bezposredniego oswietlenia).

 

Po drugie: profil piwa. Na poczatku byl on mocno owocowy, fermentacja przebiegala burzliwie i z duza produkcja przyjemnych estrow, poczatkowo rowniez takie bylo raczej rowniez to piwo – nie byla to owocowa bomba, ale dosc umiarkowany, owocowy posmak z nutka czegos...czegos...czegos co pozwalalo powiedziec ‘cos jest z tym piwem, inni szatani sa tam czynni’. Obecnie po 3 miesiacach nuta spontaniczna jest juz wyczuwalna. Nie jest dominujaca, nie przytlacza, ale stanowi istotny element kompozycji, owocowosc jest juz delikatna. Kwasnosc - lekka, nawet bardzo lekka, na finiszu.

 

Po trzecie: piwo jest wrecz krystalicznie przejrzyste, zrobilem zdjecie tego co pobralem. Krotko mowiac wydaje sie byc, ze w warunkach skonczonej fermentacji dzikie drozdze, a przynajmniej brett trois, tez potrafi bardzo dobrze flokulowac. Metnosc piwa czesto utozsamiana z dzikimi drozdzami jest byc moze po czesci spowodowana aktywnoscia drozdzy zwiazana z fermentacja. Infekcje maja to do siebie, ze dzikie drozdze dostaja pule cukrow do skonsumowania wobec tego pracuja w najlepsze i utrzymuja sie w plynie. Ale w warunkach 100%fermentacji, ktora zostala juz zakonczona, nie widza powodu zeby po prostu sobie nie spoczac ;)

Fotka:

 

jr90ko.jpg

 

 

Po czwarte – wydaje mi sie, ze rozlew piwa musi byc przeprowadzany z uzyciem ponczochy ( na etapie zlania piwa do wiadra do rozlewu). Przy transferze plynu przez rurke zaciagaja sie bowiem kawaleczki kozucha co przynajmniej dla mnie jest niezbyt apetyczne. Wspomniane kawaleczki widac nawet na powyzszym, dosc lichym zdjeciu.

 

Po piate: zwiazane nieco ze wstepem – opierajac sie na probce – czy uznalbym takie piwo za ulubione? Chyba nie. Wydaje mi sie, ze kompozycja jest duzo przyjemniejsza jesli towarzyszy jej odwazniejsze chmielenie. Moj zasyp byl prosty jak drut, chmiele jak juz mowilem rowniez bardzo oszczedne. Grajac solo te drozdze z pewnoscia mnie nie porwaly, to nie jest kandydat do teatru jednego aktora. Ale do konkretnej i pelnej oceny wroce juz gdy piwo rozleje/nagazuje.

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, niestety nie pilem - ale tak jak mowilem, wolalem zrobic piwo raczej na czysto, zeby zobaczyc co konkretnie potrafia dac te konkretnie drozdze. Teraz zamierzam zrobic wlasnie IPA z uzyciem gestwy - tylko frasuje mnie jak pobrac gestwe bez calego dobrodziestwa inwentarza w postaci kozucha. Z uzyciem fermentora stozkowego byloby to proste, przy normalnym balonie chyba nie da sie do konca tego uniknac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za oba pomysly, tak wlasnie zrobie , zdezynfekuje sobie lape i najpierw usune takim nieduzym sitkiem kozuch z powierzchni. Przeleje i tak z ponczocha zeby uniknac jakichkolwiek drobinek ale sama gestwa zostanie juz w miare czysta.

 

jeszcze raz dzieki za pomysly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozlalem dzis wreszcie warke #36 Brett Pale Ale, za rada kolegow blone zebralem z grubsza nieduzym sitkiem, potem piwo filtrowalem jeszcze za pomoca ponczochy. Wrzucam jeszcze fotke blony jaka brett trois wyprodukowal w ciagu tych 3 miesiecy. W sumie widzialem juz ich kilka i ta jest raczej cienka tyle ze opatrzona licznymi bablami

 

fbkswz.jpg

 

W browarze pojawily sie kolejne szczepy Yeast Bay – Northeastern Abbey , pozyskany prawdopodobnie z Ommegang – amerykanskiego browaru produkujacego wylacznie piwa belgijskie, Dry Belgian Ale – czyli modyfikacja szczepu z Duvla wykorzystywana w innym amerykanskim browarze Bruery oraz Saison Blend – blend dwoch szczepow saisonowych, o pochodzeniu ktorych niewiele wiadomo.

Na pierwszy ogien poszly Belgian Dry Ale o ktorym producent pisze (przekladam z ang):

 

Dry Belgian Ale to pojedynczy szczep Saccharomyces pozyskany z wyjatkowego mocnego golden ale. Proil piwa jest zlozony z jablkiem, gruszka, lekkimi cytrusami z delikatnymi nutami pieprzno-przyprawowymi. Odferemntowanie tego szczepu waha sie od 85 do 100% w zaleznosci od sposbu zacierania i zasypu.

 

Drozdze jak zwykle rozruszam na malym piwie, nie mialem wczoraj dostepu do brewtarget wiec wzialem po prostu 2 kilo pilznenskiego, troche platkow oswianych i zatarlem. Wyszlo w sumie cos kolo 10,5-11blg.

 

Warka # 47 Bruery mikro Blond Ale

 

Warzone: 03.10.2014

 

Skład na 12L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pilzneński – 2 kg

Platki owsiane – 0,15 kg

 

Zacieranie:

40 min 63-60 -> 20 min 67` -> wygrzew

 

Do fermentora trafiło : 10L kolo 11blg

 

Chmiele:

Sybilla szyszka 10g - 60`

 

szacowane IBU: nieznane

 

zadane fiolka Belgian Dry Ale

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozlewie testowego ejla na bretach zebralem gestwe i zabralem sie od razu do warzenia IPA.

Mialem problemy ze startem fermentacji , ogolnie gestwe zadalem poznym wieczorem w sobote a fermentacja ruszyla dopiero po ok. 48 godzinach – w poniedzialek. Mam nadzieje, ze nie skonczy sie tak jak w przypadku podobnego laga przy Brett C, kiedy fermentacja szybko po prostu stanela mimo wizualnego startu.

Tym razem nie napowietrzalem zbyt specjalnie brzeczki – przelalem ja po prostu dosc swobodnie z plastykowego wiadra gdzie stygla do szklanego sloja przeznaczonego na fermentacje. Byc moze to wlasnie warunki semi-anaerobowe spowodowaly powolny start drozdzy. Aktualnie sytuacja w fermentorze wygalda tak:

 

Warka #48 – Brett IPA (Trois)

 

Warzone: 04.10.2014

 

Skład na 14L:

 

Surowce fermentowalne:

 

Słód pale ale – 3 kg

Pszenica nieslodowana – 0,8 kg

Cara clair – 0,1 kg

Zakwaszajacy - 0,1 kg

Briess Caramel 10L – 0,15kg

 

Zacieranie:

 

55 min 65-61`->wygrzew do 78`

 

 

Do fermentora trafiło : 11L 16blg

 

Chmiele:

 

Columbus szyszka 5g - 60`

Nelson Sauvin szyszka 25g – hop stand`

Mosaic szyszka 25g - hop stand`

 

szacowane IBU: ok 40

 

zadane gestwa Brett Trois, ok 300-400ml w pelni rzadkiego plynu

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie juz to pisalem przy Wallonian Farmhouse ale powtorze - bo rzecz dotyczy wszystkich drozdzy Yeast Bay, ktore udalo mi sie kupic.

 

Podziele sie gestwa z zainteresowanymi piwowarami,tak aby wiecej osob niz tylko ja miala mozliwosc ich testow.Sloiczek Wallonian Farmhouse powedrowal juz do amapa i czekam z niecierpliwoscia na jego uzycie/efekty. Kolejny sloiczek tego szczepu bede mial do oddania okolo 17-18 pazdziernika czyli w sumie zaraz.

Oprocz tego w najblizszych tygodniach bede mial na pewno do oddania Dry Belgian Ale, na ktorym wlasnie zaczalem warzyc - piewszy zbior planuje na 1 listopada. Potem w listopadzie/grudniu kolejne.

Saison blend - pierwszy zbior planuje na koniec listopada.

Northeastern abbey koniec grudnia.

 

Zainteresowanych piwowarow prosze o wiadomosc, preferowany sposob wysylki : paczkomat.

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowosci w browarze pojawila sie tez glowica do kapsli 29mm i butelki szampanskie - wzorem kolegi szisziego. Wieksza czesc produkcji zwiazana z fermentacja na drozdzach brettanomyces bedzie szla wlasnie w butelki szampanskie - jest to podyktowane glownie wzgledami bezpieczenstwa i checia spokojnego lezakowania tego rodzaju piw w dlugich okresach czasu. Pierwsze piwo na wlp670 trafi do tych butelek w sobote.

 

Jestem po pierwszej degustacji gryzetki na wallonian farmhouse i moim zdaniem nie jest to fantome tylko dobrze znane juz mi blaugies - sprzedawane rowniez przez wyeast jako 3726 farmhouse. Domniemania dot famtome, powtorzone kilka razy na homebrewtalk nie sa moim zdaniem sluszne - to piwo pachnie jak grisette, ktore fermentowalem 3726. Tak wiec akurat dla tego szczepu czar nieco prysl bo liczylem na cos czego jeszcze nie mialem, chyba ze w niskich temperaturach te szczepy daja podobne rezultaty i to ja nie mam racji.

 

Fermentowalem je w 21 stopniach i choc lubie profil tego piwa nawet gdy jest fermentowane na samej dolnej granicy szczepu to jednak widac, ze w takiej temperaturze nie ma szans rozwiniac skrzydel - smak jest wytrawny, mocno pieprzny podbity lekkim siarkowodorem pochodzacym pewnie z nieco niskiej temperatury. Brak zupelnie estrowej owocowosci, brak bardziej zlozonego przyprawowego charakteru. Nadal bardzo mi smakuje - wytrawny, pieprzny charakter lekkiego piwa o blg poczatkowym 8,5 - 9 tworzy daje przyjemna kompozycje na piwo codzienno-stolowe o charakterze zblizonym nieco do pilsa.Jednak jest to troche tak jak wysylanie Usaina Bolta na miting lekkoatletyczny "Pozegnanie wakacji" w Stalowej Woli. Pobiec pobiegnie, fermentowac przefermentuje - ale czuje ze stac ten szczep na wiele wiecej a ja nie daje tego zrobic przez zbyt niska temeprature. Nastepne piwo bede fermentowal hybrydowo z udzialem brettanomyces i postaram sie ferementacje przeprowadzic w ok 25-26 stopniach.

 

16789l1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.