Skocz do zawartości

HERMS - koszty budowy


andrzej.b

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem jest, bo juz raz zaliczylem zbicie mlota tak ze pofalowalo mi falszywe dno :) Ewentualnie musisz miec mozliwosc ustawienia bardzo wolnego przeplywu na pompie (ja mam pompe sterowana PWM'em i nawet wtedy ciezko jest ustawic tak wolny przeplyw). Dodatkowo takie mieszanie powoduje zapewne lepszy rozklad temperatury w samym mlocie - jedna rzecz to dobra temperatura zacieru plynnego, ale fajnie jakby reszta tez miala w miare stala.

 

Wiem ze sa tacy co recyrkuluja bez mieszania i nie rozwalaja juz takiego zloza przed filtracja - wtedy maja dosc zbite zloze, pewnie mega klarowna brzeczke, ale nie wiem czy wydajnosc jest tez wysoka. Dla mnie jednak lepsze wymieszanie calosci podczas zacierania powinno skutkowac lepsza wydajnoscia. Po zacieraniu wyjmujesz mieszadlo (albo nawet zostawiasz je w kadzi, w sumie nie przeszkadza) i czekasz na ulozenie tak jak standardowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzbogaciłem się ostatnio o hop spidera,

Cześć... Znasz parametry siatki Twojego filtra?

Na ebayu widziałem podobne z siatki o oczku 300 mikronów.

Do odfiltrowania szyszek z pewnością wystarczy, a do granulatu też się nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że żeby to przyzwoicie działało potrzebny jest przepływ w okolicach 4-5l/min w trakcie zacierania. Ja w swojej instalacji mam 15m rurki miedzianej

12mm (czyli podobnie jak na the electric brewery) i pompka od pralki wyciąga tylko 2,5l/min. Stąd moje pytanie odnośnie pompek bo poszukuję zamiennika. Niestety z tego co wyczytałem na forach australijskich

te pompki Kaixin mają podobny problem z przepychaniem cieczy przez wymienik. Przepływ powyżej 6,5l/min powoduje przeważnie zbijanie się słodu i jeśli nie masz pancernego fałszywego dna wszystko się może

powyginać.

 

Uwaga odnośnie mojego hermsa. Nie do końca jest tak różowo. Podczas ostatniej warki zacieranej w dwóch temperaturach miałem problem z przejściem z 62 do 72 stopni w odpowiednim czasie. Przy małym przepływie brzeczka długo się nagrzewała, przy większym przepływie zatykało fałszywe dno. Zachowanie to można zaobserwować po wskazaniach płynowskazu. Zwiększając zbytnio przepływ spada poziom w płynowskazie. Dławienie przepływu powoduje wzrost poziomu w płynowskazie. Zacieranie nie do końca było kontrolowane i odpowiadało założeniom. Może to także zasługa zbyt drobnego tym razem śrutowania prawie na mąkę. Na przyszłość jednak będę unikał zacieranie poniżej 63oC, jak również śrutował trochę "grubiej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przy hermsie śrutujesz grubiej, też miałem te problemy na początku. Nie wpływa to na wydajność procesu.

Po pierwszych problemach z cyrkulacją zacząłem zdecydowanie grubiej śrutować. W efekcie mam przepływ 6L/min bez problemu, jednak wydajność spadła mi do poziomu 67%.

We wcześniejszym zestawie (mieszadło i filtracja grawitacyjna) osiągałem 74%.

Z pewnością problemy wynikają u mnie z tego, że śrutuję na porkercie, ale nie byłbym taki przekonany, że grubsze śrutowanie nie wpływa w hermsie na wydajność :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Jestem zielony w HERMS przeglądam schematy i nie mogę pojąć do czego np. na schemacie:

https://vwohya.blu.livefilestore.com/y1mYsiBRfdn7TnKBHLkjgSgydsMdB97Q4KClf3-fELWjM9pcuJowrJK-TXI0tInvoDcoKJUIreOhvYOzlqM_75ZuIp0hYgq0VrnK8I-DvSd315O70_3BBkWmtk5rz6AvMmy7QdmGDJwboM6RMyPb2AM5g/HERMS%20design%202%5B8%5D.jpg

 

Jest ta wężownica? Grzałka podgrzewa wodę i w wężownicy i w garze. Przelewam ją do LT do zacierania tak? dlaczego nie ma czegoś aby utrzymać stałą temperaturę w LT do zacierania? Może ktoś po krótce wyjaśnić zasadę działania na tym schemacie. Będę wdzięcny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.