Skocz do zawartości

Rdza na grzałkach


lewatywa8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po prawie 9 miesiącach przerwy w zacieraniu( rozbudowa remont itd) wracam do browarzenia. W między czasie poprzerabiałem kotły dokupiłem sprzętu do kegowania itp. Do rzeczy, pojawił się problem, na zakupionych grzałkach ze stali ko z firmy eleg pojawiła się po 1 godz rdza. Na początku pomyślałem że to elektroliza poprzez silnik mieszadła. Wyczyściłem grzałki, wylałem rdzawą wodę , zdjąłem pokrywę wraz z silnikiem i zacząłem grzać wodę od 15 stopni do 70. Rdza ponownie pojawiła się. Nalot pojawia się w miejscu przykręcenia grzałki do kotła, na tym kołnierzu który zapiera się o ściankę kotła a na drugą stronę przechodzi gwint aby dokręcić grzałkę. Czym to może być spowodowane? Źle firma zrobiła grzałkę? Obecnie oczyszczone wsadziłem do pojemnika z wodą , poczekam czy bez grzania nalot się pojawi. Czy może pomiędzy grzałkami zachodzi elektroliza? Jedna byłaby katodą druga anodą? Mam w domu antox , może spróbować je wytrawić w tym miejscu? Choć w tym miejscu świeci się mosiądz, nie znam techniki produkcji grzałki ale na mosiądzu rdza to raczej niemożliwe, mam też pastę do polerowania stali ko . Zrobię zdjęcie i wyślę do firmy eleg z zapytaniem co się dzieje.Jak ktoś ma pomysł skąd może być rdza to proszę o pomoc. Na poprzednich grzałkach z firmy eliko nie było takich atrakcji jak rdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę osób z forum ma grzałki z tej firmy i nie narzeka na rdzę, rurka z której jest wykonana grzałka wygląda jak stal ko.Spróbuje wypolerować to miejsce pasta do stali ko. Czy jest możliwe że zachodzi tu ta elektroliza? i rdzewieje ten punkt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam grzałki tej firmy, do końca nie jestem przekonany że końcówki są z tego samego materiału :| , miałem w niektórych miejscach nalot niebieskawy, zeskrobałem go, zobaczymy po następnym gotowaniu.

Edytowane przez michwo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili leżą w misce z wodą od około 3 godzin, nalot pokazał się na części gwintowanej, jedno co to wiem że odpadają cuda jak elektroliza, zmieniłem wodę oczyściłem gwint z resztek taśmy teflonowej, zobaczę teraz gdzie wyjdzie nalot. Być może gwint rdzewieje. Otwory w kotle mam lekko przegięte na boki, chodzi o to że może nie ma szczelności pomiędzy grzałką a ścianką kotła od wewnątrz , woda dochodziła do gwintu, nalot się pojawiał i wypływał na kołnierz mocowania grzałki. Cuda jakieś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam mieć wątpliwości,czy zamawiać u nich te grzałki......Skąd może być rdza ,skoro rurka jest ze stali chromowo-niklowej a końcówka z mosiądzu?A może zachodzi jakaś reakcja tak jak w instalacjach centralnego ogrzewania z rurkami miedzianymi i grzejnikami z alu-?Gdyby i grzałka i końcówka z kołnierzem była z nierdzewki może nie było by problemu?Może wypowiedzą się właściciele grzałek wewnętrznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest uziemiony, grzałki również rdzewiały leżąc w naczyniu z wodą. Wczoraj je wytrawiałem i nie jest to ta sama stal co rurka z której są wykonane. Antox podczas trawienia robi się czarny jak na zwykłej stali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sprawdzę, wczoraj wytrawiłem to, i wypolerowałem na błysk. Po pierwszym polerowaniu bez trawienia już było lepiej, tzn. robił się nalot ale mały. Pepo też ma takie grzałki i tez tworzył mu się nalot. Po kilku gotowaniach zniknęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pierwszym razem jak zalałem kocioł to nie grzały mi grzałki(awaria sterownika). Zostawiłem kocioł z wodą do następnego dnia. Nazajutrz nie zaglądałem do środka, zagrzałem wodę. Po wyjęciu mieszadła itd. woda była żółta a na kołnierzu spory nalot rdzy to mało powiedziane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tych grzałkach jak nie są dobrze uziemione jest lekkie przebicie. Mi probówka się zapalała gdy były włączone, a garnek nieuziemiony.

wydaje mi się,że uziemienie jest jako ew ochrona przed przebiciem,skoro próbówka świeci,to znaczy,że faza się pojawiła na garnku więc grzałka ma jakieś przebicie,sprawdź voltomierzem garnek-zero jakie sie pojawia napięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trawieniu i polerowaniu nalot pojawił się ale mniejszy. Pan Jerzy z firmy eleg kazał odesłać grzałki w celu wymiany śruby . Także jak komuś nie pasuje jego śruba to niech pisze lub dzwoni do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam pytanie skąd na grzałce wziela się rdza. Zamocowałem grzałkę w garnku 50l nierdzewnym stalgast i zagotowałem na próbę 25 l wody zeby sprawdzić jak to wszystko chodzi i po wszystkim widzę ze na grzałce zrobiła się rdza nie duża ale jest. grzałka którą kupiłem.

http://olx.pl/oferta/grzalka-4000w-2x2000w-keg-obudowa-wtyczki-gumowe-destylator-bimber-CID628-ID9jiiH.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czym to wytrawić. Kupiłem grzałki i też mi zardzewiały, sprzedający powiedział, że przy wyginaniu grzałki są wyżarzane przez co mają zielony kolor. Po wytrawieniu mają kolor stali nierdzewnej i już nie rdzewieją.

post-4201-0-73010800-1449513059_thumb.jpg

post-4201-0-44085800-1449513065_thumb.jpg

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.