Skocz do zawartości

Wyjdzie z tego English IPA?


Warmiński MISIEK

Rekomendowane odpowiedzi

Słody:

pale ale Weyermann - 5,0 kg

wiedeński Weyermann - 0,5 kg

pszeniczny jasny Weyermann - 0,5 kg

Caraaroma Weyermann - 0,3 kg

Carahell - 0,3 kg

 

CHMIELE:

EKG (granulat 6%) - 50 g

Styrian Golding (granulat 4,8%) - 50g

magnum (granulat 13%) - 30g

 

 

Drożdże

US-05 (niestety na sucharkach. Planuję dać 2 paczki)

 

Dodatki

mech irlandzki 4g

 

ZACIERANIE:

Woda do zasypu 21l

52°C 15 min

68°C 60 min

76°C 10 min

 

wysładzanie wodą ok. 76°C 5 + 5 + 5 = 15l

 

GOTOWANIE:

70 minut

 

Chmielenie

30g magnum - 60min

20g EKG - 25 min

20g Styrian - 25 min

15g EKG - 5 min

15g Styrian - 5 min

15g EKG - podczas chłodzenia (ok 80°C )

15g Styrian - podczas chłodzenia (ok 80°C )

 

z kalkulatora wyszło ok 50 IBU celuję w ok. 16 - 17 blg

 

Fermentacja 16°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno nie dawałbym wiedeńskiego oraz caraaroma one jakoś do IPA mi nie pasują. Carahell, jeśli już nie masz innego karmelowego to ok, bo i tak będzie go niewiele. Co do chmieli nie znam ich zbytnio, chociaż czas dodawania wydaje mi się zużywający niepotrzebnie chmiel a nieprzynoszący efekty. Ja na goryczkę ładuje na 60 min później smak 20 i aromat 0 minut. Zacieranie na pewno odpuściłbym przerwę białkową 52°C wydaje mi się nie potrzebna przy obecnych słodach. Wydaje mi się troszkę ogólnie mało słodów jak na 16 Plato i warce wielkości około 30 litrów.

To moje zdanie a piwko twoje więc najważniejsza jest dobra zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie max 30 litrów pójdzie do gotowania, gdzie ostatnio prawie 5 mi odparowało (fakt, że przez 90 min.). Ostatnio z 4,2 kg do fermentacji poszło 24l o 12,5 blg. 5 razy sprawdzałem spławik na wodzie. Co do wiedeńskiego, to chciałem jakoś zrównoważyć goryczkę i dodać trochę słodyczy. Caraaroma, żeby zmieścić się w barwie. Przy pszenicznym słodzie nie potrzebna jest przerwa białkowa? Jak nie, to nawet lepiej.

Co do ilości drożdży, to kalkulatorek wyliczył 1,5 paczki. W 16°C z jednej paczki dadzą radę przejeść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp ok (wersja angielska powinna być trochę karmelowa), drożdże to ja dałbym S-04 i zatarł zdecydowanie bardziej wytrawnie ale jak nie masz to US-05 też ok z tym zacieraniem i koniecznie jakieś chmiele na zimno.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwę białkową robić dla tego zasypu?

czy bardzie wytrawnie będzie:

52°C 15 min

62°C 50 min

72°C 20 min

76°C 10 min

 

Chmieli za wiele niestety nie mam, więc może lepiej będzie zmienić chmielenie na:

30g magnum - 60min

20g EKG - 20 min

20g Styrian - 20 min

15g EKG - 10 min

15g Styrian - 10 min

15g EKG - na zimno

15g Styrian - na zimno

Na zimno w simie 30g nie będzie za mało? I ile dni chmielić na zimno? 3 dni wystarczą w temperaturze 16°C

Edytowane przez Warmiński MISIEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwę białkową robić dla tego zasypu?

Ja nie robię białkowej ale niektórzy robią, nie wiem czy ma aż tak duży wpływ.

Na zimno w simie 30g nie będzie za mało? I ile dni chmielić na zimno? 3 dni wystarczą w temperaturze 16°C

30g będzie w sam raz, English IPA nie jest ekstremalnie chmielowe, 3 dni ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i wszystko już mam rozjaśnione. No prawie wszystko. Co z ilością drożdży? Mam tylko suche US-05 dać 2 paczki? Zakładając wydajność z 1 warki program wylicza 26l 16 blg. Wydaje mi się sporo jak na jedną paczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pszeniczny jest zbędny. Możesz go zastąpić pale ale i przy takim układzie niepotrzebna przerwa białkowa.

Przerwa 62stC może być krótsza, np.30min.

Chmielenia na zimno nie przedłuż więcej jak 7 dni.

Spróbuj korzystać z dostępnych w plikowni kalkulatorów IBU do wyliczeń.

 

edit: 1 paczka uwodnionych drożdży powinna starczyć.

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i wszystko już mam rozjaśnione. No prawie wszystko. Co z ilością drożdży? Mam tylko suche US-05 dać 2 paczki? Zakładając wydajność z 1 warki program wylicza 26l 16 blg. Wydaje mi się sporo jak na jedną paczkę.

Uważam że na ilości drożdży się nie powinno oszczędzać ale chyba zrobiłbym mniejszą ilość (20l) i dałbym jedną ;) Jak nie oszczędzasz to daj dwie, jak oszczędzasz to na jednej też będzie dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pszeniczny jest zbędny. Możesz go zastąpić pale ale i przy takim układzie niepotrzebna przerwa białkowa.

Przerwa 62stC może być krótsza, np.30min.

Chmielenia na zimno nie przedłuż więcej jak 7 dni.

Spróbuj korzystać z dostępnych w plikowni kalkulatorów IBU do wyliczeń.

 

edit: 1 paczka uwodnionych drożdży powinna starczyć.

 

Pszenice właśnie po to się daje by poprawić piane i faktycznie często troszkę pomaga. Wprowadza białka budujące solidność piany. Przerwa białkowa jest po to by dodać do brzeczki w odpowiedniej formie azot budulec dla drożdży. Jednak przy tej jakości słodów jakie są teraz nie jest to konieczne. Wystarczy poczytać trochę "Wiki" i wszystko jasne.

 

Przerwę białkową robić dla tego zasypu?

czy bardzie wytrawnie będzie:

52°C 15 min

62°C 50 min

72°C 20 min

76°C 10 min

 

Chmieli za wiele niestety nie mam, więc może lepiej będzie zmienić chmielenie na:

30g magnum - 60min

20g EKG - 20 min

20g Styrian - 20 min

15g EKG - 10 min

15g Styrian - 10 min

15g EKG - na zimno

15g Styrian - na zimno

Na zimno w simie 30g nie będzie za mało? I ile dni chmielić na zimno? 3 dni wystarczą w temperaturze 16°C

 

Z tego co pisałeś to wolisz słodsze piwo więc rezygnuj z przerwy białkowej 52 C, 62 C jeśli chcesz robić to maks 20 min a 72 C około 40 min. Podgrzew czyli 76 C lub 78 C byle nie przekraczać 80 C zrób i od razu filtruj i wysładzaj. Co do chmieli to nie znam tych odmian ale nie widzę sensu dawać w 20 i 10 minucie po dwie odmiany. Daj np w 20 minucie z 25 g jednego. 10 minute zamienił bym na 0 lub 5 jeśli chcesz i też 25g jednego a na cichą potrzeba więcej niż 30 g a więc zaoszczędzony chmiel dosypiesz. Podobno 3 dni wystarczają choć ja daje np jedną odmianę na 5 dni drugą na 4 i efekt jest wystarczający. Oczywiście nie musisz się sugerować tylko proponuję :)

Edytowane przez bromaniack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pszenica - p. białkowa się przyda . Jedna paczka zdecydowanie powinna wystarczyć , te drożdże są bardzo aktywne . Przy tej temperaturze może później zaczną i skończą ale powinny dofermentować do 3 blg spokojnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady. Nad chmieleniem jeszcze pomyślę. Zmniejszę chyba na 5 min po 5g i wtedy 40 będzie na zimno. Co do drożdży, to będę miał świeżutką gęstwę S-04, więc problem się rozwiązał. US-05 zostawię na jakiegoś innego i słabszego ejla :D

Dopiero zauważyłem, że w recepturach jest English IPA kolegi kantor. W jakim celu zostały dodane 2g US-05 w czwartym dniu fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu zostały dodane 2g US-05 w czwartym dniu fermentacji?

Żeby zwytrawnić piwo, chciałem otrzymać profil estrowy S-04 z odfermentowaniem US-05. Oczywiście najlepiej byłoby zastosować drożdże płynne dające i odpowiedni profil i odfermentowanie ale używałem co miałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie bym zatarł po prostu na mocno wytrawnie, S-04 są bardzo podatne na schemat zacierania.

Chciałem dodać drożdże w momencie w którym będzie jeszcze trochę cukrów fermentowalnych w brzeczce, zresztą jakbym teraz robił blenda to zadał bym oba szczepy na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile w takim razie należało by dać gęstwy S-04, a ile sucharków US-05? Czy takie mieszanie Różnych szczepów, gęstwy i suchych ma sens? Z gęstwy S-04 będzie sporo i dobrze rozruszanych. US-05 dojdą w ogóle do głosu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenice właśnie po to się daje by poprawić piane i faktycznie często troszkę pomaga. Wprowadza białka budujące solidność piany. Przerwa białkowa jest po to by dodać do brzeczki w odpowiedniej formie azot budulec dla drożdży. Jednak przy tej jakości słodów jakie są teraz nie jest to konieczne. Wystarczy poczytać trochę "Wiki" i wszystko jasne.

 

No to ten pszeniczny jak często i jak "troszkę" pomaga Twoim zdaniem? Potrzebne mu 0,2 czy kilo w tym jego zestawie z 0,5kg wiedeńskiego?

Bo w "wiki" chłopak tego nie doczyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile w takim razie należało by dać gęstwy S-04, a ile sucharków US-05? Czy takie mieszanie Różnych szczepów, gęstwy i suchych ma sens? Z gęstwy S-04 będzie sporo i dobrze rozruszanych. US-05 dojdą w ogóle do głosu?

Możesz dać jak ja dałem, ilość gęstwy według kalkulatora i z 2g US-05, chociaż ja obecnie dałbym same S-04 + zatarł wytrawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać jak ja dałem, ilość gęstwy według kalkulatora i z 2g US-05, chociaż ja obecnie dałbym same S-04 + zatarł wytrawnie.

Nie bardzo wiem na ile wytrawnie dofermentują S-04, ale nie chciałbym uzyskać całkiem wytrawnego piwa. Chociaż lekka słodycz by się przydała (przynajmniej jak dla mnie). Z BJCP "Pomimo istotnego charakteru chmielowego typowe dla tych piw jest dostateczny słodowy smak, treściwość i kompleksowość by wesprzeć chmielowe smaki zapewniające balans." Czy to nie będzie kłóciło się z zacieraniem np. 60 min w 62°C? A może S-04 i tak zostawią trochę słodyczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy S-04 możesz zacierać wytrawniej np. 45-60' w 62°C-65°C, piwo powinno być w miarę treściwe bo jest sporo karmelowego.

Jak chcesz konkretniejszej porady to zrób tak:

65°C - 50'

72°C - 20'

78°C - mash out

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taką odpowiedź to ja rozumiem :D

Dopiero zaczynam i tylko teoretycznie wiem co jaki słód powinien wnosić. Zrobię tak jak piszesz i już nie będę mieszał przy tej recepturze. Dam gęstwę S-04 i zobaczymy co wyjdzie.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.