Jump to content

kantor

Members
 • Posts

  2761
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by kantor

 1. Może raczej kwestia percepcji estrów w tej temperaturze.
 2. Każdy związek jest trujący w odpowiedniej dawce Aldehyd benzoesowy ma LD50 1300 mg/kg (jakieś dwa razy niższa niż chlorek sodu), a próg wyczuwalności 1 mg/l, raczej go w dawce toksycznej tam nie będzie.
 3. Robiłem kiedyś ala koncerniaka, dość pozytywny odbiór w pewnych kręgach był 100% pilzneński (albo pilzneński + 20% monacha), chmiel tylko na goryczkę, do 20IBU (np z 15g Marynki), US-05 w dolnych zakresach temperatur. edit: 2 tygodnie fermentacji + 3-5 leżakowania.
 4. Czekać, fermentacja jeszcze pewnie trwa. 7 tygodni na Brettach, to byłyby szybka fermentacja. Zacieranie nie masz jakoś bardzo wysokie, zwykłe drożdże na pewno by niżej zeszły w tym schemacie. Temp ok jak na Bretty, oczywiście w wyższej będzie szybciej, ja spokojnie i w niższych fermentowałem. A jaką ilość drożdży zadałeś?
 5. Patrząc ogólne, piwa komercyjne trochę jednak wyżej, głównie z powodu, że jednak zazwyczaj nie mają dużych wad technicznych (np. infekcyjnych). Pewnie z powodu, że zawodowi piwowarzy mają zazwyczaj jednak sporo większe doświadczenie (zarówno w ilości warek w roku, jak i samego stażu) niż domowi. Jednak nie jest tak, że kraft jest rzadko wadliwy, czy domowi nie potrafią zrobić piwa bardzo dobrego technicznie (i to zazwyczaj na sporo gorszym sprzęcie). Ponadto, z własnego doświadczenia, na KPD kalibracje wykonuje się zazwyczaj komercyjnymi piwami, zazwyczaj jakimiś uznanymi przedstawicielami stylu, a ja jeszcze nie spotkałem się z kategorią w której sędziowałem, żeby piwo kalibracyjne było najlepsze, a nierzadko zdarzało się, że takie piwo kalibracyjne, jakby było w konkursie, to nie miało by szans na finał Piwa słabe, dobre i wybitne można spotkać po obu stronach.
 6. Dzięki i za wczorajsze spotkanie Chyba mnie na OPPP prawie dwa lata nie było. Ludzi sporo, piw jeszcze więcej, cały przekrój stylów, od Grodzisza, przez APY, IPY, Portery, belgię, dziką belgię, Koźlaki, piwa z wiśniami, kawą, po Braggoty, Barrel Aged i wymrażane Portery, większość piw na naprawdę przyzwoitym poziomie A mi najbardziej podeszło Lambico-Saison, APA na Sabro, EisPorter, Ris z beczki i Koźlak z suską, spoko też były Rice IPA, Braggot, Blonde, Flandersik i Grodzisz. To do następnego, może szybciej niż ostatnio
 7. Trochę za szybko zlałeś, jak już zlałeś to co najmniej tydzień bym trzymał, i podniósł bym temperaturę, tak do 20°C co najmniej.
 8. Organizatorem nie jestem, nie tworzyłem też opisu stylu ale postaram się pomóc Wprost z opisu stylu wynika, że estry powinny być na poziomie "od średnio niskiego do średnio wysokiego" oraz jedynym wymienionym obowiązkowym deskryptorem estrowym jest banan, co sugeruje, że zgodne ze stylem jest banan na poziomie od średnio niskiego do średnio wysokiego oraz aromaty cytrusowe, ananasowe lub świeżych śliwek od braku do poziomu niższego niż banan. W smaku identycznie. Czyli jak styl będzie sędziowany zgodnie z opisem (a raczej będzie ) lekkie cechy bananowe to za mało.
 9. Temp ok, ja wymrażałem w zamrażalniku kiedyś czyli pewnie koło -16-18°C. Aż się częściowo zamrozi nie pamiętam ale chyba kilka godzin u mnie to trwało. W fermentorze jest jeszcze sporo miejsca, raczej na pewno nie rozsadzi. U mnie nagazował się normalnie, może z 2-3 tygodnie dłużej niż standardowy mocniejszy lager ale bez problemu. Ja lód wyrzuciłem ale w sumie można spróbować to butelkować, chociaż pewnie będzie bez szału
 10. Aldehyd jest wadą (zazwyczaj przynajmniej częściowo) redukującą się, jak nie poprawia się z czasem, to może jest co innego?
 11. No bez gotowania to loteria (sam tak przez jakieś 60 warek robiłem, bo ciśnienie osmotyczne itp. ) może być wszystko ok ale może wejść infekcja i to tak zazwyczaj gdzieś po 2-4 tygodniach No i wymień plastiki na nowe, szkoda czasu i pieniędzy na kolejną zainfekowaną warkę Na ekstraktach zawsze będzie ciemniej niż ze słodu, to wynika z procesu ich produkcji (zatężanie brzeczki).
 12. Moje porady 1. Sam nadwęglan to wg za mało (a zwłaszcza wygotowywanie), coś konkretniejszego (ACE, NaOH itp) warto by dorzucić i zrobić dwustopniową dezynfekcję, zwłaszcza fermentora. 2. Nie otwierać fermentora w trakcie fermentacji, możesz zrobić FFT i porównać bezpośrednio przy rozlewie, zresztą na stabilnych drożdżach (np. US-05), w normalnej kondycji i właściwym temperaturowym profilu fermentacji (bez spadków temp.) to po dwóch tygodniach, raczej na pewno już jest po fermentacji. 3. Po dwóch infekcjach wg mnie cały plastik mający kontakt z fazą zimną do wymiany (fermentory, węże itp.) 4. Do dogrzania dokup grzałkę nurkową, rozwiąże sprawę. 5. No i, bo to niejednoznacznienie z opisu, wodę z cukrem trzeba pogotować, a nie tylko zalać wrzątkiem. Co do miejsca początku infekcji, to oczywiście może być przy rozlewie, ale równie dobrze to wychodzi coś złapanego przy starcie fermentacji.
 13. US-05 to podobno szczep Chico z browaru Sierra Nevada, a on podobno ma pochodzenie koelschowe, zresztą US-05 mają podobny profil estrowy jak drożdże do Koelsha - jabłko, gruszka. Za bardzo nie wiem jakie "amerykańskie" posmaczki dają Ogólnie też, jak na US-05 masz wyraźny profil estrowy, to poza temperaturą, może ilość zadawanych drożdży ich kondycje, czy napowietrzenie brzeczki warto skorygować. A co do pytania, w niższej temp dadzą oczywiście czystszy profil (ale też do pewnej granicy). Oczywiście inne szczepy jak np. coś do Koelsha czy Nottinghamy też będą ok, ja po prostu kiedyś zrobiłem pseudo koncerniaka (15 IBU itp) na US-05 i piwo miało pozytywny odzew
 14. Ja polecę US-05, 14°C otoczenia to super temperatura dla nich. Co do efektów, to coś w stylu koncernowego lagera bez problemu zrobisz (bo one często są dość estrowe) ale taki porządny lager to raczej w tej temp nie wyjdzie
 15. Jw, z tego tylko Wyeast 3278 , bo potrzebujesz mieszankę z bakteriami kwasu mlekowego, reszta to same Bretty.
 16. Ja też obstawiam DMS (albo któraś pochodna DMSu), przy wyższych stężeniach też spokojnie jest wyczuwalny w smaku. Może jakaś wyjątkowo słaba partia słodu albo infekcyjny. Starsan nie pachnie warzywnie, raczej by zakwasił piwo jakby co (jakaś cytrynka by wyszła itp.).
 17. A w tych dwóch pozostałych nie powinieneś użyć kropek zamiast przecinków (bo wynik jest w formacie z kropką)? BS dla Twoich parametrów podaje mi 108g glukozy, czyli zgodnie z pierwszym kalkulatorem. edit Jednak nie, przy kropkach też dają ten sam wynik, muszą być różne algorytmy wyliczające ilość cukru.
 18. To brzeczka będzie dobra, np. z receptury powyżej
 19. W sensie, że fekalny (indole) czy kanalizacyjny (siarka)? Z mojego doświadczenia z dodania owoców do wadliwego piwa, będzie wadliwe piwo z owocami, Bretty oczywiście mają spory potencjał w biotransformacji różnych związków ale też potrafią tworzyć specyficzne dla siebie wady. Ja bym nie ruszał, poczekał z rok-dwa, wtedy powtórnie ocenił. Ogólnie co do butelkowania, jeśli piwo jest wadliwe, to raczej nie ma sensu butelkować (zwłaszcza jak nie wiemy czy wada jest przemijająca).
 20. Dzięki i za ostatnie, środowe spotkanie Tym razem w pandemicznej porze ale ludzie w miarę dopisali, piw sporo. Piwa różnorodne, dominowały lekkie (chwali się ), poziom piw z dużym rozstrzałem ale ogólnie dość przyzwoicie, a mi najbardziej podszedł Schwarzbier, FES, i jedno z owocowych, lekka APA z Sabro też było ok. To do następnego, miejmy nadzieję, że nie nastąpią żadne nieprzewidziane komplikacje PS Może warto byłoby pomyśleć (zwłaszcza na cieplejsze miesiące) o jakiejś np lodówce turystycznej wypełnionej lodem, do podręcznego chłodzenia piw? W takie upały dość szybko piwa się ogrzewają i mam wrażenie, że może niekoniecznie wszystkie piwa są degustowane w optymalnej temperaturze.
 21. Albo nawet jeszcze żyją ale już kondycja nie ta sama
 22. Konkursy już się odbywają, jak i ogłoszenia wyników konkursów, może warto już rozważyć reaktywację OPPP?
 23. A soki nie mają białek? edit: Np z tego https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1822/2 0,1g/100g soku. edit 2: Tu z naukowego źródła: https://www.researchgate.net/publication/273449029_Physical_and_nutritional_analysis_of_apple_juice_samples 0,2g/100ml dla świeżego i 0,1g/100ml dla puszkowanego soku. Tak z ciekawostek to są w sumie wyższe wartości niż dla piwa, bo wg tego: https://www.researchgate.net/publication/226773564_Protein_changes_during_malting_and_brewing_with_focus_on_haze_and_foam_formation_A_review (chociaż widzę, że inne źródła podają raczej zawartość białek w piwie na poziomie 0,5%)
 24. Schemat temperaturowy fermentacji (temperatura fermentacji w poszczególnych dniach). Samo OXI to może być trochę mało (na pierwszą warkę przy nowych fermentorach to ok), warto pomyśleć o jakimś ługu sodowym czy podchlorynie do czyszczenia wcześniej. Starsan też jest fajny, chociaż chyba obecnie ciężko z jego dostępnością. No nie
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.