Jump to content

kantor

Members
 • Posts

  2770
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

kantor last won the day on December 9 2023

kantor had the most liked content!

4 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Mogilański aka Humulus Admirabilis
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  168
 • Miasto
  Mogilany/Kraków/Tarnów

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

kantor's Achievements

 1. Trochę z opóźnieniem ale dzięki i za ostatnie spotkanie Tym razem komeralniej ale można było posłuchać ciekawej prezentacji, spróbować kilka komercyjnych piw na podstawie receptur piwowarów domowych, a z piw uwarzonych w domu najbardziej mi podeszły Albae Cerevisiae, Framboise, Rauchbock i Saison. Do następnego
 2. Rzeczywiście, jakoś nie zauważyłem, że autor wątku robi z brewkitów. To chyba jakiś najjaśniejszy trzeba wybrać + w miarę neutralne drożdże, chociaż wg mnie klona typowego koncerniaka będzie ciężko, bo brewkity, ze względu na technologie produkcji zazwyczaj dużo melanoidyn mają.
 3. I bez HGB, skandal Można z ryżem i można też na lagerowych ale to już trzeba się bardziej przyłożyć, a jeszcze estry wyjdą za niskie jak na typowego koncerniaka
 4. Jak chcesz klona korncernlagera zrobić to ja polecam: 100% pilzneński (ew. 20% monacha, 80% pilzneński) na 11-13°Blg, chmiel tylko na goryczkę na 15-20 IBU (pewnie to będzie z 15g Marynki na 60'), US-05 w dolnym zakresie temperatur, wysycenie z 2,7-2,8 v/v. Coś w stylu Żywca wychodzi
 5. Coś w stylu English IPA możesz zrobić.
 6. Słód raczej jest ok, do sprawdzenia organoleptycznie, chmiele do wyrzucenia jak nie były w zamrażalce (nawet jak były to też bym wyrzucił).
 7. Kojarzę, że na jakimś pokazie warzenia w Krk wiele lat temu poszła brzeczka do chyba z 2l roztworu Starsanu, chyba to była IIPA. Podobno przefermentowało normalnie, próbowałem potem, jakieś wybitne nie było ale smakowało w miarę normalnie. Co nie znaczy, że polecam wypić 60l takiego piwa ze Starsanem Starsan podobno izopropanol jeszcze zawiera, była akcja z wycofaniem go z UE, chociaż z drugiej strony to wszystko małe dawki są tak naprawdę.
 8. Dzięki i za ostatnie spotkanie Tym razem ponad rok mnie nie było Piw sporo. w tym sporo laureatów ostatnich Mistrzostw, a mnie najbardziej smakowały Tmave, Tripel, Doppelbock i ABW, spoko też był Helles, Rauchpils i Ris BA. Do następnego
 9. kantor

  Piwna Belgia

  Ja w Brukseli polecam Cantillon, Moeder Lambic Fontainas oraz bardziej na uboczu, Moeder Lambic Original, z mniejszą ilością dobrych piw ale bardzo klimatyczne wg mnie są Le Poechenellekelder (koło Manneken Pis, jakiegoś Orvala z różnych roczników można spróbować) i A La Mort Subite. Jak w planach jest Antwerpia to spoko jest Beerlovers Bar. Jak zmiana terminu wchodzi w grę, to polecam wybranie się na BXL Beer Fest (wg mnie można zobaczyć, że belgijski craft wcale nie stoi jakoś gorzej niż polski 😜 a jak się lubi piwa dzikie, to już w ogóle nie ma porównania)
 10. Może raczej kwestia percepcji estrów w tej temperaturze.
 11. Każdy związek jest trujący w odpowiedniej dawce Aldehyd benzoesowy ma LD50 1300 mg/kg (jakieś dwa razy niższa niż chlorek sodu), a próg wyczuwalności 1 mg/l, raczej go w dawce toksycznej tam nie będzie.
 12. Robiłem kiedyś ala koncerniaka, dość pozytywny odbiór w pewnych kręgach był 100% pilzneński (albo pilzneński + 20% monacha), chmiel tylko na goryczkę, do 20IBU (np z 15g Marynki), US-05 w dolnych zakresach temperatur. edit: 2 tygodnie fermentacji + 3-5 leżakowania.
 13. Czekać, fermentacja jeszcze pewnie trwa. 7 tygodni na Brettach, to byłyby szybka fermentacja. Zacieranie nie masz jakoś bardzo wysokie, zwykłe drożdże na pewno by niżej zeszły w tym schemacie. Temp ok jak na Bretty, oczywiście w wyższej będzie szybciej, ja spokojnie i w niższych fermentowałem. A jaką ilość drożdży zadałeś?
 14. Patrząc ogólne, piwa komercyjne trochę jednak wyżej, głównie z powodu, że jednak zazwyczaj nie mają dużych wad technicznych (np. infekcyjnych). Pewnie z powodu, że zawodowi piwowarzy mają zazwyczaj jednak sporo większe doświadczenie (zarówno w ilości warek w roku, jak i samego stażu) niż domowi. Jednak nie jest tak, że kraft jest rzadko wadliwy, czy domowi nie potrafią zrobić piwa bardzo dobrego technicznie (i to zazwyczaj na sporo gorszym sprzęcie). Ponadto, z własnego doświadczenia, na KPD kalibracje wykonuje się zazwyczaj komercyjnymi piwami, zazwyczaj jakimiś uznanymi przedstawicielami stylu, a ja jeszcze nie spotkałem się z kategorią w której sędziowałem, żeby piwo kalibracyjne było najlepsze, a nierzadko zdarzało się, że takie piwo kalibracyjne, jakby było w konkursie, to nie miało by szans na finał Piwa słabe, dobre i wybitne można spotkać po obu stronach.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.