Skocz do zawartości

RIS bez jęczmienia palonego


Maszat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, aktualnie warzę swojego pierwszego RISA. Przy zamówieniu popełniłem gafę i zamiast jęczmienia palonego kupiłem słód Black of Black ebc 1500, gdzieś wyczytałem że można jęczmień zastąpić palonym słodem jednak po zacieraniu barwa była hmm brązowa ... więc wydłużyłem zacieranie do 2 h i dało to dobry efekt jeśli chodzi o barwę jest czarny lekko opalizujący. Pytanie tyczy się smaku piwa czy taki palony słód da nuty palone (kawa/czekolada)?

Oto moja receptura na RISA 25 BLG

słód Pale Ale 5 kg

słód Pale Ale chocolate 1 kg

słód Monachijski I 3,5 kg

słód Cararoma 0,5 kg

słód Caramunich ll 0,5 kg

słód Pszeniczny czekoladowy 0,5 kg

słód palony Black of Black z CastleMalting 0,5

płatki owsiane 0,8 kg

płatki jęczmienne 0,4 kg

drożdże us-05

chmiel Bravos 16 ak.

Edytowane przez Maszat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i piwko uwarzone ;), jednak przesadziłem z blg bo po wysładzaniu wyszło mi jakieś 18 blg więc postanowiłem odparować część wody, w efekcie otrzymałem 18l. brzeczki o blg 30 !. Nie byłem przygotowany na rozcieńczenie tego, dochodziła już 3 w nocy więc zadałem drożdże i poszedłem spać. Teraz trapi mnie czy rozcieńczać piwo na fermentacji cichej czy po prostu do butelek wpakować takiego potwora ;), martwię się o nagazowanie a żadnej gęstwy nie posiadam :(. Czy drożdże dadzą radę nagazować piwo ? w mojej ocenie wyjdzie z 12 % alc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18l. brzeczki o blg 30 !. Nie byłem przygotowany na rozcieńczenie tego, dochodziła już 3 w nocy więc zadałem drożdże i poszedłem spać.

Mnie raczej trapiło by czy fermentacja w ogóle się rozpocznie z powodu tak dużej ilości cukrów. Inna sprawa ile trzeba było gotować żeby z 18blg podbić do 30 - może jakiś błąd pomiaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw 30 blg, pod koniec cichej przenieś w cieplejsze miejsce, dodaj do refermentacji połowę zamierzanego cukru bo inaczej będziesz miał przegazowane. nagazuje się po ok 6 miesiącach. Takie siekiery są najlepsze po 2-3 latach. Wymagają cierpliwości ale naprawdę warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18l. brzeczki o blg 30 !. Nie byłem przygotowany na rozcieńczenie tego, dochodziła już 3 w nocy więc zadałem drożdże i poszedłem spać.

Mnie raczej trapiło by czy fermentacja w ogóle się rozpocznie z powodu tak dużej ilości cukrów. Inna sprawa ile trzeba było gotować żeby z 18blg podbić do 30 - może jakiś błąd pomiaru?

 

u mnie 30 blg brzeczka startuje po 3-5 godzinach na jednym opakowaniu sucharów. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 30 blg brzeczka startuje po 3-5 godzinach na jednym opakowaniu sucharów.

Może to nie drożdże przejadają te cukry? :D

 

Mnie "uczono" że powyżej 22blg to już cukrów dużo, nie bez powodu pod trójniaki (35+) i gęstsze drożdże się hartuje. Nie mówię, że fermentacja nie wystartuje, ale że mogą być problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentora nie otwierałem i nie będę narazie minęło 12 i jestem zaskoczony bo specjalnie zrobiłem mniejszą ilość i schłodziłem do 16 st żeby nic mi nie uciekło z wiadra a tu cisza.... Ale moim zdaniem fermentacja się zaczyna bo jakaś tam lekka pianka jest+ po naciśnięciu fermentora z rurki uchodzi zapach fermentacji więc puki co spokojnie czekam ;). Spodziewałem się eksplozji piany, zobaczymy co będzie dalej, wiadro trzymam w piwnicy 17 st. Myślę że do cichej dodam tyle wody aby uzupełnić do 20 l i to tyle :)

 

Co do gotowania to robiłem to w 4 garach na pełnej mocy i naprawdę szybko poszło ;), potem przelałem od jednego i chmielenie a w efkekcie wyszedł dosłownie syrop. Jak nic nie ruszy do dwóch dób to rozcieńczę lekko i dodam jeszcze jedną pakę drożdży ;)

Edytowane przez Maszat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i piwko uwarzone ;), jednak przesadziłem z blg bo po wysładzaniu wyszło mi jakieś 18 blg więc postanowiłem odparować część wody, w efekcie otrzymałem 18l. brzeczki o blg 30 !. Nie byłem przygotowany na rozcieńczenie tego, dochodziła już 3 w nocy więc zadałem drożdże i poszedłem spać. Teraz trapi mnie czy rozcieńczać piwo na fermentacji cichej czy po prostu do butelek wpakować takiego potwora ;), martwię się o nagazowanie a żadnej gęstwy nie posiadam :(. Czy drożdże dadzą radę nagazować piwo ? w mojej ocenie wyjdzie z 12 % alc.

Przeciez gestwe mozesz zebrac po burzliwej fermentacji, dodasz troche przy butelkowaniu i juz nie musisz sie az tak martwic nagazowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka godzin dojdzie 36 h fermentacji, fermentor trzymam w pokoju 21 st ale oznaki fermentacji są bardzo słabe ;/. Wydobywa się bardzo mała ilość co2 a piana ma jakiś 1-2 milimetry :(. Liczyłem na wielkie boom posiadając tak dużą ilość cukru w brzeczce ;). Obawiam się że fermentacja będzie się ślimaczyła nie wspominając już o nagazowaniu. Co myślicie o tym żeby ponownie napowietrzyć brzeczkę i dodać nową porcję drożdży ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na wielkie boom posiadając tak dużą ilość cukru w brzeczce

Jest wręcz odwrotnie. Ciśnienie osmotyczne hamuje rozwój drożdzy i fermentację. Do takich mocnych piw potrzeba kilka razy więcej drożdży.

Tlen niewiele pomaga, bo one tam się marnie mnożą. Poprawnie uwodniłeś te us-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 1,5 h siedziały w wodzie 20 st. Macie rację poczekam na spokojnie, zastanawiam się jeszcze tylko nad temp w jakiej trzymać fermentor 16-17 st czy może 20-21 st boje się obniżać im temperaturę bo wiem że i tak mają ciężkie warunki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 1,5 h siedziały w wodzie 20 st

To źle, minimum 25-30C, więcej by ich wróciło do życia. I te 1,5h to stanowczo za dużo. Po zbyt długim nawodnieniu komórki zaczynają pękać, nie należy przekraczać 30-45minut. Tak naprawdę nie wiadomo ile żywych drożdzy trafiło to tego piwa. Może połowa, albo i mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż człowiek uczy się całe życie, dzięki za informacje, w kolejnych warkach zastosuję się do Twoich rad :). A piwko zaczyna przyspieszać coraz więcej co2 się wydobywa ;). Co do rozcieńczania piwa często po chmieleniu żeby przyspieszyć studzenie dodawałem z 2-3 litry wody źródlanej takiej w baniakach 5 l, myślicie że stosowanie jej bez gotowania jest bezpieczne ? W 4-5 warkach używałem takiej wody i nic się nie działo ale lepiej dmuchać na zimne, więc co myślicie o stosowaniu takiej wody ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piwko zaczyna przyspieszać coraz więcej co2 się wydobywa

Oby nie skończyło przed czasem, może nie.

 

Co do wody w butelkach to musi być czysta mikrobiologicznie. Inaczej by się psuła na półce, stawala oślizgła. Możesz dolewać byle świeżo otawrtą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.