-
Posts
774 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
4
Content Type
Nowości
Receptury medalowe
Profiles
Forums
Gallery
Downloads
Blogs
Events
Store
Collections
Classifieds
Community Map
Everything posted by Gąska
-
Możesz mieć rację, nie czyściłem grzałek po polerowaniu w sumie w ogóle. Zapoleruje jeszcze raz i wtedy czymś porządnie wyczyszczę przed użyciem.
-
Czyli za słabo wypolerowałem? U góry na zdjęciu jedna jest przed , a druga po polerowaniu. Nie miałem dostępu do antoxu. Na dole załączam zdjęcia jak wyglądają po polerowaniu i gotowaniu wody przez 15min. Co zrobić teraz najlepiej? Mocniej polerować czy antoxem koniecznie?
-
Mam podobny problem. Testowałem póki co tylko na wodzie i po krótkim gotowaniu wody grzałka zrobiła się czarna, jakby przypalona i trochę pokryta rdzą. Przed użyciem wypolerowałem grzałki pastą polerska. Trzeba je jakoś specjalnie zabezpieczyć? (tak wyglądały przed i po polerowaniu)
-
Po 8 latach postanowiłem spróbować jeszcze raz i zacząć wszystko od nowa... No dobra decyzja o powrocie do warzenia zapadła trochę wcześniej. Żeby być bardziej precyzyjnym to pod koniec roku 2021 zacząłem powoli kompletować graty. No cóż trochę czasu mi to zajęło, ale uznałem, że nie ma pośpiechu, a samo projektowanie, majsterkowanie i składanie całego sprzętu stało się dla mnie nowym hobby samo w sobie. Na szczęście dla mnie forum piwo.org wciąż ma się dobrze i z tego miejsca dziękuje wszystkim, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem przyczynili się do poszerzenia mojej wiedzy na temat piwowarstwa domowego. Szczególnie dziękuję: Bartpianista, Sprawek, Robert87, anatom, za aktywny udział w tworzeniu mojego browaru od podstaw. Postawiłem, trochę karkołomnie na instalację typu HERMS. Wiem, że istnieje dużo prostszych rozwiązań szczególnie dla chcących warzyć na balkonie, ale każdy ma co lubi. Krótko na temat sprzętu. HERMS sterowany CraftbeerPi 4 zbudowany z trzech garnków 50L, napędzany grzałkami od Sprawka: HLT 3500W, warzelna 3500W i dwoma pompami magnetycznymi MP-15r. W HLT spirala 15m rurki o średnicy 12mm i grubości 1mm. W zaciernej fałszywe dno 1,5mm grubości ze szczelinami 0,7mm. Sporo armatury , wszystko skręcane i połączone szybkozłączami typu Kamlock. Stelaż z profili aluminiowych zrobiony tak żeby można było między warkami trzymać sprzęt złożony za drzwiami. Chłodnica przeciwbieżna stalowa. Fermentacja w Fermzilli 55l. Wyszynk kegi cornelius i kolumna na 2 krany. Czekam już tylko na sprzyjające warunki atmosferyczne i zaczynam właściwe testy. Jeśli ktoś kiedyś trafi jakimś cudem na ten post i chciałby dopytać o jakieś sprawy sprzętowe itp to serdecznie zapraszam i służę doświadczeniem.
-
To by było pancerne. Większość garnków 50L z nierdzewki ma 1-1.5mm grubość ścianek. To jest raczej jakaś blacha 0.5mm ocynk czy coś w tym stylu, do niczego się nie nada.
-
No jakiś stojak muszę wyrzeźbić faktycznie i mocowanie do lodówki. Dzięki.
-
Butle mam 2kg. Nie powinno jej przeważyć, chyba, że ktoś kopnie przypadkiem. Bałem się raczej o gwint, szczelność.
-
Cześć, krótkie pytanie. Czy taki podwójny reduktor ODL (podobny do cornelius) mogę na sztywno przykręcić do butli? Czy ze względu na jego wagę konieczne jest podłączenie na wężu?
-
Przerabiał ktoś może renowację takiej starej kolumny? Kupiłem ją jakieś 5 lat temu używaną i tak leżała w piwnicy aż do dziś. Mniejsza o wygląd. Najbardziej martwię się o te metalowe rurki, które biegną przez kolumnę i łączą się z kranami. Uszczelki na ich końcach wyglądają na zużyte i wydaje mi się, że nie da się ich wyciągnąć. Znalazłem gdzieś zestaw uszczelek do kranów więc z nimi jakoś sobie poradzę gdyby nie były szczelne. Dwie sprawy mnie jeszcze męczą. Czym to wszystko domyć po tylu latach w piwnicy i druga sprawa jak połączyć wąż piwny z tymi rurkami od kranów? Wąż i rurki mają 8mm średnicy zewnętrznej. Wystarczy szybkozłączka JG 8mm/8mm?
-
Ja mam takie spryskiwacze, osobno do kwasowych i zasadowych środków. Dopiero kupione więc wypowiem się za jakiś czas czy zdały egzamin. Zostawiam tu jako jedną z wielu opcji dostępnych na rynku.
-
Ogólnie to trochę zaryzykowałem bo jak widać na stronie info o parametrach prawie zerowe. 28cm średnicy daje przy 12 zwojach jakieś 10m rurki. Zewnętrzne średnice przekroju rurek to 22mm dla wody i 13mm dla brzeczki. Nie mam jak zmierzyć grubości ścianek.
-
Moją przetestuję dopiero po nowym roku. Warki planuje 30-40L, najczęściej chcę schładzać do 15°C. Myślę, że powinna dać radę.
-
-
Czyli trzeba znaleźć złoty środek. Zanim wymienię, to sprawdzę przepływ podczas zacierania, bo coś mi mówi, że skoro dusi się na spirali to brzeczka podczas zacierania powinna mieć podobny przepływ co teraz sama woda i może to nie będzie złe. Jeśli będzie tragedia to będę kombinował. Póki co jedyne co mogę zrobić to sprawdzić na jakiś igielitowych wężykach jaka średnica będzie ok, chociaż i tak nie wiem jaki przepływ powinienem mieć optymalnie na wodzie. 10l na minutę?
-
To jaka jest odpowiednia i czy jest dostępna? Może kupię nową po prostu. Tylko jaką?? Napisz coś więcej o swoim systemie proszę.
-
Aaa, ten przedmiot jest niedostępny w Twoim kraju... Ja z Niemiec patrzę, pewnie dlatego.
-
Link nie działa ? Sam czegoś szukam.
-
Widzę rurkę przez mufe. Nic tam nie ma. Najchętniej przepuścił bym coś przez całą spiralę żeby sprawdzić gdzie coś blokuje, ale jak to zrobić nie wiem.
-
Tak zrobię w poniedziałek ??
-
Tak jak pisałem 15l na minutę bez spirali po podłączeniu spirali wąż robi się twardy i ze spirali wychodzi 3l na minutę. Pompy próbowałem zmieniać i montować w różnych pozycjach na rożnej wysokości. Spiralę podłączałem na różne sposoby.
-
Dokładnie te same pompy i taka sama rururka u innych daje normalny przepływ.
-
Podłączyłem rurkę bezpośrednio do pompy i bez zmian. Wąż przed pompą twardy, a ze spirali 3-4l na minutę. Wygląda jakby spirala miała jakieś przewężenie. Pisałem już do firmy, która zrobiła spiralę zobaczymy czy coś z tym zrobią. Na wszelki wypadek poleci ktoś sprawdzone źródło gdzie zrobią taką spiralę, albo może sklep gdzie kupię gotowy wymiennik?
-
Próbowałem różnych sposobów. Pompy na zmianę poziomo i pionowo, garnki wyżej, niżej, nawet hlt kładłem na boku żeby pozbyć się ewentualnego powietrza z rurki. Różne kombinacje podpięcia węży i wygląda na to, że coś z wężownicą bądź jej połączeniami z zaworami. Jak puszczam wodę bez wężownicy to nie ważne jak i gdzie umiejscowie pompę to przepływ jest jakieś 15l na minutę. Czeka mnie rozkręcanie hlt co średnio mnie cieszy. Ostatnio jak rozkręcałem te zaciskowe końcówki między rurką a mufą to gwinty tak się jakoś zatarły/zapiekły, że musiałem rozcinać mufy i zamawiać nowe zaciski. Może ja tam coś zepsułem i się rurka gdzieś zgniotła czy coś ? No nic HLT wraca na warsztat. Jeśli tam nic nie znajdę to jest możliwe, że gościu od zwijania wężownicy coś przy spawaniu zepsuł i zwęził przekrój rurki? Edit: to, że testuję tylko na 15l wody może mieć jakiś negatywny wpływ na przepływ?
-
Hmm pompa i wąż przed i za nią są wypełnione przy włączaniu więc nie jest zapowietrzona. Możliwe, że wężownica się gdzieś zapowietrza nie wiem, puszczałem przez nią w obu kierunkach i na jedno wychodzi. Jak pompuje po prostu z garnka do garnka bez wężownicy to przepływ jest dużo większy. Spróbuję z pompą w poziomie. Wyjście powinno być skierowane ku górze?
-
Pompa popularna dużo ludzi jej używa, może mam za długą wężownice? Nie bardzo wiem co począć. Może mocniejsza pompa np. MP-25RM? Gdzie można taką wężownice 0.5mm dorwać I jakiej używasz pompy?