Skocz do zawartości

Niskie wysycenie - Milk Stout, American Pale Ale


ja2

Rekomendowane odpowiedzi

Uprzedzony błędami z przegazowanymi piwami i aby ich uniknąć ponownie, postanowiłem, że syrop glukozowy przy rozlewie do mojego American Pale Ale i Milk Stout będzie w proporcjach;

 

APA - 3,6 g glukozy/1L (3,2 blg. po cichej),

MS - 2,5 g glukozy/1L (4,9 blg. po cichej),

 

Po zabutelkowaniu piwo postało kilka dni w temp. pokojowej, następnie przeniesione zostało do piwnicy, gdzie

panuje temp. ok. 14oC.

 

Po ok. 8 dniach otworzyłem APA i MS w celu sprawdzenia co tam się dzieje.

 

Efekt jest podobny;

 

wysycenie bardzo nikłe, piany prawie nie ma.

 

Pytanie;

 

Czy piwo ma jeszcze szanse na nagazowanie czy jednak dodałem zbyt małą ilość glukozy?

Zostawić w piwnicy w tych 14oC. czy wstawić butelki do mieszkania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jakie drożdże ale dobrą praktyką jest trzymanie ale'i w temperaturze pokojowej aż się nagazują, a to może być 3 dni jak i 3 tygodnie.

Ja bym wstawił do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zwróciłem uwagę na ilość glukozy :)

2,5g glukozy/1L to wysycenie ok 1,5v/v co dla jest prawie bez gazu

3,6 g glukozy/1L to ok 1,8v/v co też jest bez szaleństwa

Potrzymaj tydzień w pokojowej ale pewnie jest już nagazowane.

 

Jak ja chce nisko nasycone piwo to celuję w ok 1,9-2,1 v/v, mniej dla mnie jest zbyt wodniste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież odczucie w ustach mocno zależy od nagazowania.

Piwo mocno nagazowane, raczej nie będzie wodniste nawet przy niskiej pełni.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś wystarczającą ilość cukru do refermentacji. Masz nienagazowane piwo ponieważ przeniosłeś je w temperaturę w której drożdże poszły spać. Przenieś piwo w cieplejsze miejsce aż się nagazuje, dopiero wtedy przenieś w chłodne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić. Kiedyś mi się zdarzyło dodać za mało glukozy do refermentacji. Uszykowałem odpowiednią ilość syropu i dozowałem do każdej butelki odpowiednią ilość strzykawką. było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tak zrobić. Kiedyś mi się zdarzyło dodać za mało glukozy do refermentacji. Uszykowałem odpowiednią ilość syropu i dozowałem do każdej butelki odpowiednią ilość strzykawką. było dobrze.

Dobra wiadomość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozujac surowiec do refermentacji strzykawka nalezy pamietac ze po odmierzeniu wody (liczac np 5ml czy 10ml na butelke) i dodaniu do niej glukozy wymieszana ciecz zmieni objetosc(zwiekszy sie). Wstrzykujac potem planowane 5 czy 10 ml dodajemy okolo 30%(nie znam dokladnej wartosci) mniej glukozy niz planowalismy (ciecz zwiekszyla objetosc wiec stezenie glukozy jest nieco nizsze). Zatem obliczajac ilosc potrzebnej cieczy nalezy wziac mniej wody biorac pod uwage zwiekszenie objetosci po dodadniu glukozy.

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzykujac potem planowane 5 czy 10 ml dodajemy okolo 30%(nie znam dokladnej wartosci)

Jak dodajesz cukru w strzykawce 10ml na butelkę to masz niedomiar ((510ml/500ml - 1))*100%=2% a nie 30% :)

W zasadzie jest to pomijalne bo w strzykawce 20ml to możesz dozować z dokładnością max 0,2-0,3ml ale formalnie należało by zwiększyć ilość cukru.

Także w przypadku dodawania cukru rozpuszczonego w wodzie do fermentora przed rozlewem też powinno się uwzględniać tą ilość wody.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem na mysli ze po zmieszaniu 100ml wody i 100g glukozy otrzymuje sie ok 150 ml syropu. Jesli liczysz sobie wode per jedna butelka (czyli np 5ml x liczba butelek ) to po dodaniu glukozy otrzymasz wiecej syropu niz zakladales. Wstrzykujac wowczas pierwotnie zakladane 5ml wstrzykuje sie odpowiednio mniej glukozy. Dla mnie ta roznica napewno nie rowna sie 2 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najpierw wsypujesz cukier do wyskalowanego naczynia (np. kufel z kreską lub coś bardziej profesjonalnego) a następnie dopełniasz wodą do kreski mieszając i masz określoną ilość roztworu z określoną ilością cukru :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.