Skocz do zawartości

Dwie wątpliwości - młode piwo


osovsky

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa tygodnie temu rozpocząłem fermentację lagera z brewkitu. Wystartowało zaskakująco szybko (po kilku godzinach), prawdopodobnie z powodu słabego natlenienia przy zadawaniu drożdży. Ekstrakt początkowy - 10,5.

 

W ten piątek sprawdziłem BLG i wyszło 4,5. Słabo, dlatego pokołysałem fermentorem w celu pobudzenia drożdży. Dziś rano pomiar wskazał... 3 BLG. Jest to możliwe, żeby drożdże tak szybko zaczęły żreć?

 

I druga sprawa - młode piwo jest jakby lekko kwaśne. Przez te dwa tygodnie fermentor nie był otwierany, na brzeczce żadnych objawów infekcji, w związku z tym czy infekcja jest możliwa? Może to bakterie, a nie drożdże, zjadły te cukry obniżając ekstrakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze słabe natlenienie brzeczki wpływa negatywnie na start, nie na odwrót. Po drugie 1.5Blg w dwa dni to nic dziwnego. Po trzecie infekcja zawsze jest możliwa ;), a smak kwaśny może być jej skutkiem, ale też nie musi.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze fermentujesz tego lagera?

A co do kwaśnej brzeczki to jeśli po miesiącu od zabutelkowania dalej będzie kwaśne to może być infekcja. Moje ale często są lekko kwaśne po 4-5 dniu fermentacji a po paru tygodniach piwko idealne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze słabe natlenienie brzeczki wpływa negatywnie na start, nie na odwrót.

 

Słabe natlenienie negatywnie wpływa na rozmnażanie drożdży, stąd wysnułem wniosek (być może błędny), że rozmnażanie zakończyło się przedwcześnie i od razu wzięły się za robotę.

 

W jakiej temperaturze fermentujesz tego lagera?

 

W piwnicy temperatura waha się w okolicach 10-13C, biorąc pod uwagę wydzielające się ciepło zakładam, że w środku fermentora jest to jakieś 11-14C. Czyli wedle zaleceń producenta drożdży (Brewferm Lager).

 

Moje ale często są lekko kwaśne po 4-5 dniu fermentacji a po paru tygodniach piwko idealne :)

 

Uff, płomień nadziei na dobre piwo ciągle się tli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.