Skocz do zawartości

Pils w stylu American Lagera z Hausta - prośba o sprawdzenie


księciu-niu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić (z ekstraktów słodowych) coś inspirowanego American Lagerem z Hausta, czyli pilsnera z wyraźną goryczką i cytrusowo-kwiatowymi posmakami amerykańskich chmieli (o ile się nie mylę Haust chmielił Marynką i Lubelskim, a z amerykańców na zimno Cascade, ale nie wiem czy tylko Cascade i czy tylko na zimno).

 

Czy ktoś mógłby rzucić okiem na poniższe pomysły i napisać czy coś sensownego ma szansę z tego wyjść, ew. zaproponować jakieś zmiany?

 

Słód: WES jasny: 2x1,7 kg + 1x 0,5 kg;

 

Drożdże: świeża gęstwa z dwóch saszetek Saflager W 34/70, po „zwykłym” pilsnerze, który właśnie fermentuje

 

Dodatki: mech irlandzki 5 g. – na ostatnie 15 min.

 

Chmiel – i tu mam dwie opcje (chłodzę w wannie, stąd lekkie przesunięcie w czasie późniejszych faz chmielenia)

 

1. Opcja mniej „amerykaniecka”

Marynka(9%) 30g: 60 min

Marynka 15g: 45 min

Lubelski(4,2%) 20g: 10 min

Cascade(7,1%) 10g: 5 min

Lubelski 10g: 0 min

Cascade 10g: -5 min

Chmielenie na zimno: Cascade 20 g: 3 dni

 

2. Opcja bardziej „amerykaniecka”

Marynka(9%) 30g: 60 min

Galaxy(13,1%) 10g: 45 min

Lubelski(4,2%) 15g: 10 min

Galaxy 10g: 5 min

Cascade(7,1%) 10g: 5 min

Lubelski 10g: 0 min

Cascade 5g: -5 min

Chmielenie na zimno: Cascade 20 g: 3 dni

 

Osobiście bardziej się skłaniam ku opcji nr 1, chociaż oczywiście wszelkie modyfikacje są jak najbardziej dopuszczalne.

Blg zakładam ok 13’. IBU zakładałem gdzieś ok. 40-45, ale dopiero zainstalowałem BrewTargeta i chyba jeszcze wszystkiego nie ogarniam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pewnych konsultacjach postanowiłęm zmienić troche chmielenie i na chwile obecną ma to byc tak:

 

Marynka(9%) 40g: 60 min

Lubelski(4,2%) 15g: 10 min

Galaxy (13,1%) 10 g: 10 min

Cascade(7,1%) 10g: 5 min

Lubelski 15g: 0 min

Cascade 10g: -5 min

Chmielenie na zimno: Cascade 30g: 4 dni

 

Tylko cały czas się zastanawiam czy mieszać tutaj z tym Galaxy (który akurat mam w domu), czy nie lepiej zastapic go taka sama ilością Cascade?

 

Ktoś, coś...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On jest tylko na Marynce i Cascade. Haust robi tak że Marynka idzie na goryczkę, a Cascade na aromat... Galaxy sobie odpuść no chyba że bardzo chcesz :P Oni sporo Cascade na cichą rzucają:

Marynka 30g: 70 min

Cascade 15g: 15 min

Cascade 15g: 5 min

Cascade 25g: 0 min - w 85C do chłodzenia

Chmielenie na zimno: Cascade 40g: 7 dni.

I taki schemat powinien cię zadowolić. Do tego musisz użyć w miarę neutralne drożdże czyli tak pisałeś W34/70 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaxy jest jednym z moich ulubionych chmieli, kojarzy mi się z citrą trochę, robiłem na nim single hop lagera, dorzuciłem też trochę na goryczkę do pilsa co to miał być single hop cascadem, i o ile nie wiem jaką jego ilością dysponujesz tak polecałbym Ci polecieć na galaxy i cascade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z Lubelskiego w ogóle zrezygnować?

Z niektórych informacji latających w sieci wynikało, że Haust robił na Marynce, Lubelskim i Cascade (inne strony podawały tylko M i C) - co oczywiście nie musi być dla mnie wiążące, szczególnie, że robiąc z ekstraktów chce po prostu zrobić fajne piwo, a nie klona. Chodzi mi tylko o to czy z samymi amerykańcami na smak i aromat nie wyjdzie z tego jakaś udziwniona, dolnofermentacyjna mutacja APA/AIPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem :D

 

Tak sobie tylko kombinowałem, że dodanie Lubelskiego częściowo kosztem amerykańców spowoduje, że będzie to bardziej pilsner z "amerykańskimi" posmakami, a nie piwo z wyłącznym smakiem i aromatem amerykańskich chmieli.

Ale to tylko takie błądzenie początkującego po omacku, więc i tak koniec końców posłucham się "starszych" ;)

Edytowane przez księciu-niu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja też po raz pierwszy robię amerykę w dolniakach i póki co podoba mi się. Musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że to bardzo subiektywna ocena i na wiele pytań nie ma jednoznacznych odpowiedzi poza jedną: jak nie zrobisz obu wersji to się nie dowiesz. Na początku określ co chcesz osiągnąć - moim zdaniem mocną i fajną goryczkę osiągniesz zarówno za pomocą polskich jak i amerykańskich chmieli. Będzie to goryczka o różnym charakterze, niemniej jednak podstawowy warunek będzie spełniony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goryczka będzie szła głównie z Marynki, aromaty miały być z amerykańców, dylemat mam co do chmielenia "na smak" - czy w opcji Lubelski+Cascade będzie ciekawsze czy wyjdzie jakiś malo smaczny misz-masz.

Ale masz rację - jak nie zrobię dwóch opcji, to się nie przekonam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.