Jump to content

Undeath

Members
 • Posts

  7596
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  37

Undeath last won the day on September 13

Undeath had the most liked content!

About Undeath

 • Birthday 10/29/1988

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Undeath warzone na uboczu
 • Rok założenia
  2011
 • Liczba warek
  ¯\(°o°)/¯
 • Miasto
  Bytom Odrzański

Kontakt

 • Imię
  Krzysztof

Recent Profile Visitors

18458 profile views
 1. Się omksnęło 60 l miało być z 2 litry zostają z chmielinami, reszta odparowuje - gotuje pi razy drzwi 70 minut. Niby 10% powinno wody zredukować ale więcej wychodzi w praktyce
 2. Hura nareszcie trochę czasu na warzenie. W piwnicy ostały mi się resztki zeszłorocznych zapasów więc czas coś powarzyć. Piwo prawie nie powstało, bo SDS jeszcze stare saszetki nie Pure Pitch i nie chciały mi ruszyć w starterze - nastawione 1,5 l 2dni mieszania. Wieczorem dolałem jeszcze 0,5 l i rano dopiero dziś wyszła pianka. Więc na pierwszy ogień: 12.11.2023 warka 363 Cream Ale (receptura własna) SKŁAD: Bestmalz Pilzeneński- 8 kg Płatki kukurydziane - 0,5 kg Carapils - 0,45 kg Carahell - 0,35 kg Simcoe ??% - 30 g Lubelski - 24 g Columbus - 36 g Drożdże: WLP 090 San diego super oraz Us-05 Śrutowanie: ponad 8,8 kg w kilka minut. Modyfikacja Wody: Brak ZACIERANIE: woda do zasypu - 38l 64C- 35' podgrzewanie 10 minut 74-15' 5' - 78C mash out WYSŁADZANIE: Ciągłe w normie. Wyszło 70 l. GOTOWANIE 70': FWH Simcoe 30 g 0' w 75C lubelski -24 g i columbus - 36 g Po gotowaniu parametry piwa: Wyszły 45l o gęstości 12,5 blg przy wydajności 69% oraz IBU 25 Odczyt z refraktometru: 13,1 Brix SG: OG - 1.048 Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 40 minut około 200 litrów. FERMENTACJA: 363.1 20 litry WLP 090 Planowana burzliwa: 19C-21 dni Cicha zobaczymy FG - 1.01? wiadro I 363.2 25 litrów Us-05 Planowana burzliwa: 19C -12 dni Cicha: ?? FG - 1.01? wiadro II [EDIT] - Czas 6 h
 3. Ja też nic nie dostałem
 4. Wiem Podpowiedź - woda utleniona kosztuje grosze - wystarczy przejechać ostrza nią i opłukać wodą Tutaj technicznie też masz ryzyko zakażenia piwa obcym biofilmem. Z petainerami są różne historie - nie powiem mi raz wystrzelił petainer przy zapinaniu głowicy, 30 litrów piwa poszło w promieniu 20 metrów... wszystko było w piwie a ja się czułem jak po wybuchu granatu. Całe szczęście nic mi nie uszkodziło ciała. Za to znajomemu kiedyś przy zapinaniu kega wystrzelił fitting - puściły zaczepy i głowica mu przeorała palca na szycie. Ja kilkukrotnie też miałem kegi "z bańkami" czyli wygięciami na powłoce albo przegazowane na maksa gdzie odginała się forma. Spuszczanie ciśnienia wtedy z niego i przetaczanie piwa to jak zabawa w sapera...
 5. Z założenia tak ale ja używam nowych petainerów od producenta, a te potrafią być trzepnięte na dzień dobry. Z ciekawostki napiszę, że używam jednego kega do mycia instalacji - keg ten przeszedł już ponad 20 cykli napełniania Sodą kaustyczną i starsanem. Keg jest od petainera Więc z tą jednorazowością bym nie przesadzał - jak jest porządnie wykonany to i kilka razy się go użyje. (maszynki do golenia też są jednorazowe, a nie słyszałem nikogo kto by raz ją tylko używał). Jest mała różnica - im więcej gazu (miejsca pustego) w kegu tym piwo się mocniej przegazowuje
 6. Jakiej firmy petainer? Niestety z nimi tak jest, że te z zielonymi fittingami to przekosmiczne sory za słowo gówno. Przerobiłem w swoim browarze już z 500 kegów petainer i tylko i wyłącznie czeskie oryginalne petainery są dobre. Pozostałe podróbki jak widzę to mnie krew zalewa. Niestety nie raz te pseudopetainery są z gorszych materiałów zrobione - miałem serię gdzie uszczelki w petainerze powodowały dostawanie się powietrza na łączeniu fittingu z głowicą. Ratowałem się wtedy uszczelnianiem wazeliną spożywaczą ale to jest na dłuższą metę męczące jak cholera bo wszystko klei się w wazelinie potem i trzeba szorować wszystko detergentami. Spawdź też uszczelkę w swojej głowicy czy nie jest uszkodzona - przesmaruj ją też delikatnie jakimś środkiem do uszczelek ( spożywczym) lub wymień ją jeżeli jest mocno utleniona. Piwo pienić się tez może na łączeniach - posprawdzaj czy przy głowicy masz wszystko dokręcone. Pienienia piwa niestety za bardzo nie przeskoczysz jeżeli przegazowałeś je. Jedna rada - schłodź potężnie piwo i rozlej je wtedy. Rurka syfonowa na pewno nie pękła to jest za twardy materiał - prędzej uszczelka się w fittingu wyłożyła. spokojnie - nawet do miesiąca czasu. Warunek tylko taki by nie przegazować piwa - najlepiej rozłączać butlę, a przy dłuższych okresach nie użytkowania kega spuszczać ciśnienie. Kolejny warunek to oczywiście jeszcze dezynfekcja - ja za każdym razem jak rozłączam sprzęt do wyszynku z kega lecę alkoholem głowicę/szybkozłączki, a sam sprzęt myje dokładnie i dezynfekuje przed ponownym podłączeniem.
 7. Jaka objętość? 52l? Tak jak koledzy doradzają, jeżeli mają być dwa warzenia to może lepiej rozbić to i dodać brzeczkę w trakcie burzliwej fermentacji - mniejszy szok dla drożdży będzie. Nie masz możliwości wstawienia 2 litrowego startera dla tych S-4? Od biedy można wymieszać te drożdże, są to szczepy dość zbliżone i nie powinny się gryźć.
 8. WD-40 twoim przyjacielem jest Spróbuj najpierw tego magicznego środka i delikatnie ścierną gąbką przelecieć. Jak nic nie da to rozkręć. Na przyszłość wkładaj śrutownik do worka jakiegoś żeby go wilgoć nie jadła.
 9. Puszcza na uszczelce albo szybkozłączce. Posprawdzaj też uszczelki - nasmaruj wazeliną spożywczą wymień sparciałe. Ostatnia rzecz dlaczego piwo się pieni to brudna instalacja, wymyj linie NaOH potem kwasem i na bieżąco po wyszynku czyść ją. Ostatnio pomagałem rozstawiać zestawy do piw koncernowych - tam w większości zestawów są odpieniacze tak zwane. Przy różnicach temp. oraz przy rozlewie 50 l kega w ciągu 30 minut często się piwo spienia
 10. Sprawdź jak pachnie. Jeżeli jest ładnie chmielowy można użyć, jeżeli czuć skarpetę, karton lub śmierdzi aromatem zamrażarki to zużyj na goryczkę Ja używałem chmiele 5-6 letnie pakowane próżniowo (też czasem puszczały paczki) i dopóki dobrze pachniały to piwa wychodziły ok.
 11. Ja bym to przeleciał druciakiem, dodatki rdzy w słodzie mogę przejść do piwa i będziesz miał metaliczny posmak. Po 7 latach użytkowania śrutownika - nie mam żadnych ubytków na nim. Przerobiłem pewnie z 1,5 tony słodu. Najważniejsze jest dokręcanie śrubek na bieżąco, jak się poluźnią. Ogólnie jeden z najlepszych zakupów!
 12. Ad. 1. Drożdże oblepią i ściągną na dno chmiel. Ważne by przy dekantacji tego nie zaciągnąć do nowego wiadra. ewentualnie jak faktycznie tego jest sporo to druciak na koniec węża - wygotowany i zdezynfekowany. Ad. 2. Za szybka fermentacja też nie zdrowa. Burzliwa fermentacja u drożdży trwa 2-3 dni potem się wygasza, ale nie oznacza to że jest po wszystkim. Drożdże oprócz produkcji alkoholu w piwie mają za zadanie jeszcze stworzyć bukiet aromatów, a to trwa. Do tego drożdże piwne produkują też niechciane smrodki, które po zakończeniu konsumpcji zaczynają redukować z piwa lub przerabiać na produkty metaboliczne nie wyczuwalne w zapachu (robią zapasy na spanko).
 13. Cześć, Więcej szczegółów -jakie drożdże były w brewkitach? Czy użyłeś cukru czy ekstraktu? Wyjścia są trzy - 1. kupiłeś brewkity z drożdżami winnymi i one dodały kwasowego posmaku, 2. dodałeś cukru zwykłego, który po odfermentowaniu dodaje kwasowości oraz innych nieciekawych posmaków 3 - masz źle poprowadzoną fermerntacje/zakażenie. Jeżeli chodzi o rady, polecam użyć drożdży spoza zestawu brewkitowego np. US-05 - bardzo neutralne drożdżaki. A zamiast cukru użyć płynnego albo suchego ekstraktu - ewentualnie dwie puszki brewkita. Wiem, że to się słabo wtedy kalkuluje pieniężnie ale smak zmieni się diametralnie.
 14. Niektóre źródła podają melasę buraczaną jako dobre źródło mikroelementów i cukrów do namnażania biomasy drożdżowej. Jedak ciężko ją dostać jak się nie ma wujka w cukrowni i w sumie nie jest taka tania Więc dobrze mieć po prostu albo ekstrakt słodowy suchy (1 kg za 30 zł starcza na kilkanaście starterów) lub ekstrakt płynny (1 l zużywałem prawie rok). Dobrym sposobem jest też odzysk brzeczki z chmielin lub po prostu zatarcie małej ilości słodu i następnie zamrożenie sobie tego. Najgorszy możliwy sposób to woda z cukrem - byli specjaliści co tak próbowali robić niestety drożdże po takich rewelacjach źle się zachowywały i szły zwiedzać oczyszczalnie ścieków.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.