Skocz do zawartości

słód Belgian Aromatic = melanoidynowy?


ponury fermentaThor

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem receptę na quadrupla:

 

https://brewedbyus.com/recipes/35-belgian-quadrupel-all-grain-template/

 

występuje słód belgian aromatic, znalazłem gdzieś na forum starą wypowiedź codera, że jest to odpowiednik melanoidynowego.

 

mam tylko wątpliwość: jak nasypię 1,5 kg melanoidynowego to nie wyjdzie ulepek? wiki podaje, że nasyp do 20%. Kiedyś używałem melanoidynowego, w niewielkiej ilości i mam pewne obawy w sypaniu większej ilości. Ktoś się podzieli doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz melanoidynowy? Bo są przynajmniej dwa o różnych kolorach: 40EBC i 80EBC. Jeśli planujesz większy udział tego słodu to lepiej ten jaśniejszy. Zresztą jest kolorystycznie bardziej podobny do tego aromatic.

Możesz oczywiście częściowo zastąpić karmelowym ale w miarę jasnym - quadrupel to jednak nie jest bardzo ciemne piwo. :)

Kiedyś znalazłem informację że ten aromatic to jeden z "ich" słodów monachijskich, może więc dodać trochę ciemnego monacha albo jakiś jasny caramunich?

 

Edit: a w ogóle to w TB jest słód aromatic - co prawda nie belgijski a z Bestmalz, ale i tak mysle będzie bliższy oryginałowi niż te melanoidynowe, monachijskie czy caramunich.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na 60l w quadruplu dałem 1kg. Jest w zapiskach mój zasyp. Jest to bardzo "ciężki" słód, więc ostrożnie :)

 

wszak quadrupel to ciemne piwo?

Ja zrobiłem ciemną wersję tego piwa. Moim zdaniem póki nie czuć paloności można przyciemnić je, jeśli lubisz ciemne piwa rzecz jasna.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki, dzięki!

 

 

chyba rzeczywiście kupię ten z TB, ale chyba zredukuję do 1 kg i dosypię biscuita, może nie przesadzę. Lubię ciemne piwa, ale nie lubię przeładowanych karmelowym smakiem, piłem jakiegoś mocnego koźlaka tak przeładowanego, że po 2 łykach miałem dość i od tamtej pory staram się nie przesadzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.