Skocz do zawartości

Pęknięty fermentator/ dezynfekcja


Pafio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Brać Piwowarską,

 

po 3 miesiącach przerwy wyciagnąłem wreszcie fermentatory z piwnicy, niestety ten najważniejszy z kranikiem, którego używałem do filtracji jest pęknięty (załączam zdjęcia). Mam co prawda drugi z kranikiem, ale w tym drugim otwór na kranik jest zdecydowanie wyżej (środek otworu 5cm nad dnem, a w pękniętym 2,5cm). Jak myślicie jest sens kleić, przy założeniu że nie będzie służył do fermentacji, a tylko podczas filtrowania? Jesli tak to jaki klej?

Myśle że epoksydowy dwuskładnikowy załatwiłby sprawę, ale od wewnątrz trzebaby dac warstwę ochronną z czegos dopuszczonego do kontaktu z żywnością.

 

I druga sprawa czyli dezynfekcja po tak długim pobycie w piwnicy. Mam resztkę pirosiarczynu, którą wolałbym zostawić na czas warzenia i butelkowania. Czy nada się chlorowy wybielacz do firanek? Nigdy nie używałem niczego opartego na chlorze, ale wiem że niektórzy stosują. Specyfik nazywa się "bielnar" i wg. instrukcji do dezynfekcji tkanin należy sporządzić roztwór 6 łyżek wybielacza w 11l wody i moczyć 15 min. Zakładam że fermentatora taki sam roztwór i czas stosowania?

 

pozdrawiam

 

Pafio

post-5218-0-67474400-1410599747_thumb.jpg

post-5218-0-99760900-1410599751_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój, nowy fermentor to max 20-30zł, ja bym filtrował póki co w tym drugim nawet jak otwór jest wyżej.

Potrzebowałbyś kleju dopuszczonego do kontaktu z żywnością, o odpowiedniej elastyczności (nie wiem czy epoksyd by Ci się nie rozkruszył) i trzeba liczyć się z tym że w kontakcie z gorącą brzeczką klej mógłby szybko degradować, zabawa dużo droższa niż nowe wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tęż sądziłem, że gra nie warta świeczki, a pomysł z przechowywaniem słodu - przedni. Ma ktos doswiadczenie z tym "bielnar" o którym pisałem (w "Społem" za rogiem 2.5zł butelka 0.5l), w "Domowym warzeniu piwa" Lehrl pisze o 20 min odkażaniu środkiem chlorowym, więc chyba się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.