Jump to content

Piwo kolendrowe


rubezahl

Recommended Posts

Witam.

Przymierzam się do uwarzenia piwa smakowego ? kolendrowego. Pijam takie z Broumovskiego browaru: Kvasnicak Coriander , odpowiada mi ten smak. Chciałbym coś podobnego uwarzyć, niekoniecznie kopię Opata, lecz jakieś smaczne piwo z nutą kolendry. Macie może jakieś pomysły (tut. Wyszukiwarka niewiele znajduje).

Link to comment
Share on other sites

.. i już, to sobie może pozwalać ktoś z 60+, nie leszcz piwowarski jak ja.

Zaczynam powoli szukać 'swojej' drogi, po co jednak wyważać otwarte drzwi i powielać jakieś błędy, pewnie juź to ktoś przerabiał i może szepną dobre slowo np. co do ilości dodanej kolendry, żeby nie przedobrzyć.

Edited by rubezahl
Link to comment
Share on other sites

Kolendre używa się do Tripli. Poszukaj jakiegos przepisu. Jak lubisz mocno kolendrowe to daj więcej, zgniecenie kolendry pomoże wydobyć więcej smaku.

 

Oczywiście mówimy o nasionach kolendry.

Link to comment
Share on other sites

Tripel dzisiaj zabutelkowany, spodziewałem się wyraźniejszej kolendry (dałem oszczędnie), stąd 'zapotrzebowanie' na bardziej kolendrowe piwo i 'lżejsze'.

Na temat Witbiera poczytam, dzięki.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

... po 2 miesiącach, kolendrowy Tripel (prawie, bo 'tylko' 16,5 °Blg) ma już swój smak. Aromat ostrożnie dodanej kolendry (9g/21l) dobrze łączy się z mocą tego piwa.

Chętnie powtórzę tą warkę z mam nadzieję docelowym ~18 °Blg.

Pewnie kiedyś spróbuję też do 'lżejszego' piwka (Wit?).

Link to comment
Share on other sites

Kolendre używa się do Tripli .

akurat kolendra do Tripeli dodawana się bardzo sporadycznie (a na pewno nie do tripeli trappistów).

 

jest np. dodawana do Tripel Karmeliet, ale do niego dodawany jest też owies ;-) i piwo jest naprawdę świetne

Link to comment
Share on other sites

Czy ".. do Tripeli dodawana się bardzo sporadycznie.." to już całkiem inna sprawa. Uzyskanie smacznego, kolendrowego piwka w ten sposób to już jakiś trop.

Muszę jeszcze przećwiczyć z większym i mniejszym °Blg . Osiągnięty w tym piwku efekt jest dla mnie zadowalający, nie jest istotne czy nazywa się: tripel, dubbel, bezstylowiec, itd.

Smaczne kolendrowe piwo dla lubiących ten smak.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam. Czy ktoś ma może robił (smakował) piwo uwarzone na bazie klasycznego zasypu Wita fermentowane drożdżami do Wita ale z podwyższonym blg początkowym np.15-16? Zastanawiam się nad taką warką. Mam zamysł sypnąć trochę słodów ciemnych ok. 5% (Special B, Carawheat, CCrystal 150EBC) i miodu lub cukru ok. 5%. Kolendry TRS ok 30-40g, bez skórek cytrusów - zamiast tego może rodzynki... Taki belgijski misz-masz z dominująca nutą kolendry.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam za opinie. Zdecydowany jestem uwarzyć coś eksperymentalnego, kwestia tylko dopracowania składników. Piwo kolegi Mimazego fermentowane było THG, te drożdże radzą sobie z przeróżnymi zasypami. Ja będę "zmuszony" fermentować gęstwą Brewferm Blanche - stricto do Witów. Zastanawiam się nad skórkami cytrusów, mam obawy czy w mocniejszym piwie nie dadzą takiego efektu "drinkowego". Dlatego wstępnie z nich zrezygnowałem na rzecz bardziej profilu kolendrowego.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.