Skocz do zawartości

Kegowanie dla początkującego


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Taka ciekawostka: Saison z kega smakuje mi bardziej niż ten butelkowany. W większej ilości piwo lepiej dojrzewa? ;)

 

stara zasada znana winiarzom i miodosytnikom - w większej objętości szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skorzystałem z odpowiedzi kolegi bart3q i cydr się gazuje. stoi od wczoraj rana w pokoju w temp ok 22stC z podpiętym CO2 o ciśnieniu 2,5 bar. jak długo tak musi stać żeby się nagazować? na początku bujałem i wstrząsałem kegiem żeby szybciej dobić jak najwięcej gazu. teraz jak zamknę zawór na wyjściu z reduktora i wstrząsnę kegiem to po otwarciu zaworu nadal jest mały syk gazu do kega. zastanawiam się też czy jak do butelkowania schłodzę kegi ( już bez podpiętego gazu) to czy wartość wysycenia mi nie wzrośnie.

 

dodam że w kegach jest po ok 12L cydru

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tak dużo gazu nad cydrem, to po ochłodzeniu, licząc z prawa Charlesa:

p/t = const

p2=(p1*T2)/T1

p1= 2.5bar

T1= 22C = 295.15K

T2=załóżmy 10°C = 283.15K

p2=(2.5*283.15)/295.15 = 2.39 bar

 

Teraz:

w 22°C ciśnienie 2.5 bar daje Ci 2.9 v/v

W 10°C ciśnienie 2.4 bar daje Ci ok 3.8 v/v

Czyli się dogazuje. Pytanie czy aż tak mocno - trzebaby policzyć ten gaz ilościowo, ile jest go w piwie, a ile nad nim, a tego już mi się nie chce robić...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak całkiem spuścisz to będzie lipa. Może zobacz, ile gazu będzie potrzebne po schłodzeniu - np. przy schłodzeniu do 10°C dla 2.9v/v będzie potrzebne 1.55 bar.  To spuść przed schłodzeniem do tych 1.7 bara, mniej więcej powinno być ok. Ale nigdy tak nie robiłem, a jak wiadomo teoria teorią, a praktyka praktyką. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tygodniu przyjedzie do mnie lodówka pod kegerator i w niej planowałem chłodzić kegi przed butelkowaniem. lodówka chyba zjedzie niżej niż 10stC.

ale tak zrobię że zbiję ciśnienie. zostawię 1 bar i wrzucę do lodówki. przy następnym kegowaniu już więcej będę wiedział :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tygodniu przyjedzie do mnie lodówka pod kegerator i w niej planowałem chłodzić kegi przed butelkowaniem. lodówka chyba zjedzie niżej niż 10stC.

ale tak zrobię że zbiję ciśnienie. zostawię 1 bar i wrzucę do lodówki. przy następnym kegowaniu już więcej będę wiedział :) dzięki

 

I often carbonate at room/cellar temperatures. The issue is you either need to spund fermentation, or have the pressure on the regulator really high. This leads to a higher risk of rupturing the gas line or pushing off your tubing if you haven't clamped it sufficiently. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.