Skocz do zawartości

Projektowanie browaru domowego.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

I druga sprawa. Majster trochę za wysoko tę mufę wspawał :( A mówiłem, żeby możliwie jak najniżej... wniosek - trzeba spawaczowi patrzeć na ręce przy robocie..

może da radę by kolanko wkręcić i w dół skierować, a kolejnym wyprostować

trochę kombinacja, ale oplot wtedy będzie przy dnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości - jaka jest "pojemność" tego wklęśnięcia w kegu? Litr, więcej?

 

I cały czas się zastanawiam, czy spawać, czy jak widziałem u Infama - filtrator z rurek i zassanie do góry w kotle zaciernym, a w warzelnym - obciąg rurką jak obecnie w garze. Zawory wiele upraszczają, ale jakoś wciąż obawy. Taki czasem niezdecydowany jestem;-).

 

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspawałem mufę 1/2'' z nierdzewki. Po zewnętrznej zawór, po wewnętrznej nypel + filtrator.

 

Dopiero po zrobieniu tych zdjęć widzę jak nieładnie wygląda spaw od wewnątrz :(

I druga sprawa. Majster trochę za wysoko tę mufę wspawał :( A mówiłem, żeby możliwie jak najniżej... wniosek - trzeba spawaczowi patrzeć na ręce przy robocie..

Troche tam nasmarkał nieciekawie :(, ale najważniejsze żeby nie ciekło. A jak wysoko od środka masz ten zawór bo na fotkach widać że nie jest chyba tak żle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości - jaka jest "pojemność" tego wklęśnięcia w kegu? Litr, więcej?

Do połączenia dennicy ze ścianką wchodzi dokładnie 2,5l :( Właśnie zmierzyłem :(

 

O widzisz - człowiek gapi się na katalog i przestaje myśleć. Mufek tam niet.

Tutaj masz mufki :(

http://www.allegro.pl/item877210898_mufa_1_2_stal_nierdzewna.html

Tyle, że to drogo wychodzi. 18zł z przesyłką. Ja kupiłem w lubelskim TABALU za coś około 6-7zł.

 

może da radę by kolanko wkręcić i w dół skierować, a kolejnym wyprostować

trochę kombinacja, ale oplot wtedy będzie przy dnie

Raczej nie, ale mam pomysł. Będę kombinował z rurką miedzianą 10mm (zostało mi trochę z chłodnicy). Albo zastosuję tę rurkę jako samodzielny filtrator i odpowiednio ukształtuję, albo rurkę wsadzę w filtrator z oplotu i będzie go utrzymywać w odpowiednim kształcie.

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co fachowiec to fachowiec.

Od wewnątrz nic nie poradzisz-wspawane jest ok. Do środka ze sprzętem nie wejdzie.

...............................

Poradzisz, poradzisz, jeśli się spawa "spożywkę" należny wnętrze wypełnić argonem, a jak zbiornik jest za duży należy podawać argon bezpośrednio na spaw, od środka, za pomocą wężyka. Tworząc w ten sposób z drugiej strony spawu "poduszkę" argonową. To standard i każdy szanujący się spawacz wie jak to zrobić by spawy wewnątrz wyglądały tak samo jak zewnątrz, a więc od strony z której były kładziony.

 

 

 

A tak wyglądają, od środka, w miarę dobrze, bo przeze mnie, wykonane spawy. Nie jestem zawodowym spawaczem, ale mam kolegę co robi to zawodowo i on mnie pokierował. :(

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspawałem mufę 1/2'' z nierdzewki. Po zewnętrznej zawór' date=' po wewnętrznej nypel + filtrator.

 

Dopiero po zrobieniu tych zdjęć widzę jak nieładnie wygląda spaw od wewnątrz :(

I druga sprawa. Majster trochę za wysoko tę mufę wspawał :( A mówiłem, żeby możliwie jak najniżej... wniosek - trzeba spawaczowi patrzeć na ręce przy robocie..[/quote']

A jak wysoko od środka masz ten zawór bo na fotkach widać że nie jest chyba tak żle

Mufa zaczyna się około 1-1,5cm od połączenia ścianki z dennicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I druga sprawa. Majster trochę za wysoko tę mufę wspawał :( A mówiłem' date=' żeby możliwie jak najniżej... wniosek - trzeba spawaczowi patrzeć na ręce przy robocie..[/quote']

może da radę by kolanko wkręcić i w dół skierować, a kolejnym wyprostować

trochę kombinacja, ale oplot wtedy będzie przy dnie

W moim wykonaniu wygląda to tak;

 

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=1&pos=5

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=1&pos=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspawałem mufę 1/2'' z nierdzewki. Po zewnętrznej zawór' date=' po wewnętrznej nypel + filtrator.

 

Dopiero po zrobieniu tych zdjęć widzę jak nieładnie wygląda spaw od wewnątrz :smilies:

I druga sprawa. Majster trochę za wysoko tę mufę wspawał :lol: A mówiłem, żeby możliwie jak najniżej... wniosek - trzeba spawaczowi patrzeć na ręce przy robocie..[/quote']

A jak wysoko od środka masz ten zawór bo na fotkach widać że nie jest chyba tak żle

Mufa zaczyna się około 1-1,5cm od połączenia ścianki z dennicą.

Ja mam w moim garze podobnie i nie jest źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wysoko od środka masz ten zawór bo na fotkach widać że nie jest chyba tak żle

Mufa zaczyna się około 1-1' date='5cm od połączenia ścianki z dennicą.[/quote']

Ja mam w moim garze podobnie i nie jest źle

Ostatnio zastanawiałem się, czy przy takiej wysokości potrzebny będzie filtrator z oplotu w kadzi warzelnej do filtracji chmielin.. Ale chyba tak :smilies:

 

Przemo, jakiego filtratora używasz do filtracji brzeczki? Z oplotu czy rurkowego? Mam obawę, czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawę, czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu :smilies:

To moze taki patent:

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1669&fullsize=1

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1668&fullsize=1

 

U mnie dziala rewelacyjnie. Mam pewnosc ze nic sie nie zgniecie. W dodatku mam mniej wiecej rowno pokryta cala powierzchnie zloza.

 

aaa... i jeszcze jeden bonus. Sraczrurka jest bardzo mocno upchana na rurkach, co daje w konsekwencji gestsze sito.

Edytowane przez agrest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawę' date=' czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu :smilies:[/quote']

To moze taki patent:

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1669&fullsize=1

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1668&fullsize=1

 

U mnie dziala rewelacyjnie. Mam pewnosc ze nic sie nie zgniecie. W dodatku mam mniej wiecej rowno pokryta cala powierzchnie zloza.

 

aaa... i jeszcze jeden bonus. Sraczrurka jest bardzo mocno upchana na rurkach, co daje w konsekwencji gestsze sito.

A sam filtrator z rurek miedzianych nie dawał rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........................ Mam obawę, czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu :/

Na moje oko nie ma prawa, ciśnienie działa w każdym kierunku i jeśli wnętrze oplotu jest wypełnione brzeczką to siły działają na oplot z zewnątrz i od wewnątrz równoważą się. Taka fizyka ;)

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........................ Mam obawę' date=' czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu :/[/quote']

Na moje oko nie ma prawa, ciśnienie działa w każdym kierunku i jeśli wnętrze oplotu jest wypełnione brzeczką to siły działają na oplot z zewnątrz i od wewnątrz równoważą się. Taka fizyka ;)

Nie zgodzę się z Tobą. Jeżeli będziesz sobie nurkował w jeziorze i do jeziora wpadnie samochód to Ciebie zgniecie :/ I ciśnienie nie będzie miało tu nic do gadania (z tym, że samochód będzie lżejszy o wagę wypartej cieczy). Siłę zgniatającą będzie równowarzyć słód leżący po bokach oplotu.

Według mnie oplot może być zgnieciony ale nie mam pojęcia jaka musi być ilość słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko takie moje przypuszczenie, można bardzo szybko rozstrzygnąć te wątpliwości, wystarczy do fermentatora z oplotem na dnie, wsypać te 10 kg słodów na sucho, jeśli po takim zabiegu oplot będzie cały, a moim zdaniem będzie na pewno, to tym bardziej taki pozostanie jeśli słód będzie wymieszany z wodą i zadziała siła wyporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie działające na rurkę będzie co najwyżej równe sumie wysokości słupa wody nad rurką i długości wężyka którym spuszczasz brzeczkę. Ilość słodu nie ma żadnego znaczenia. Jak nie spłaszcza się z 1 kg, nie spłaszczy się i z 10kg. Archimedes z tego powodu goło latał.

 

Bart

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawę' date=' czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu ;)[/quote']

To moze taki patent:

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1669&fullsize=1

http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?pid=1668&fullsize=1

 

U mnie dziala rewelacyjnie. Mam pewnosc ze nic sie nie zgniecie. W dodatku mam mniej wiecej rowno pokryta cala powierzchnie zloza.

 

aaa... i jeszcze jeden bonus. Sraczrurka jest bardzo mocno upchana na rurkach' date=' co daje w konsekwencji gestsze sito.[/quote']

A sam filtrator z rurek miedzianych nie dawał rady ?

Nie wiem. Obciągnąłem go od razu oplotem. Wydawało mi się to pewniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Ciśnienie działające na rurkę będzie co najwyżej równe sumie wysokości słupa wody nad rurką i długości wężyka którym spuszczasz brzeczkę. Ilość słodu nie ma żadnego znaczenia. Jak nie spłaszcza się z 1 kg, nie spłaszczy się i z 10kg. Archimedes z tego powodu goło latał.

Bart

Dobry tekst.... I dowcipny też..

 

Moim zdaniem będzie się liczyć tylko wysokość słupa wody, natomiast długość wężyka jest bez znaczenia.

Sam zresztą zrezygnowałem z wężyka podczas drugiej warki lejąc wprost z kranika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie się liczyć tylko wysokość słupa wody, natomiast długość wężyka jest bez znaczenia.

Sam zresztą zrezygnowałem z wężyka podczas drugiej warki lejąc wprost z kranika.

I tu się mylisz. Jeśli podczas filtracji założymy wężyk na kran a drugi koniec będzie pod powierzchnią brzeczki, to wtedy słup cieczy będzie powodował podciśnienie w kadzi filtracyjnej, co z kolei przyśpiesza i ułatwia filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obawę' date=' czy 10kg słodu nie zgniecie mi oplotu ;)[/quote']

Nie zgniecie!

Sprawdzone w zeszłym miesiącu dokładnie na 10 kilogramach przy zacieraniu Scottish Strong Ale. :beer::)

Nawet 20 kg nie zgniecie, ale ja wolę filtrować na dwa filtratory po połowie zacieru czyli ok 10kg/jeden, wtedy szybciej się przefiltruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.