Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w zaplanowaniu sezonu piwowarskiego.


cen16

Rekomendowane odpowiedzi

W tym sezonie piwowarskim chciałbym zacząć fermentować na drożdżach płynnych np. Fermentum Mobile.

Na pewno chce uwarzyć Grodziskie np. z takim zasypem:

Weyermann - Grodziski 2kg

Weyermann - Smoked Malt 0,5kg

Pilzneński 0,5kg

 

Chmiel:

Iunga 20g na 60 min

 

Później chciałbym odebrać gęstwę i zrobić mocno wędzone piwo.

Zasyp:

Weyermann - Smoked Malt 5kg

Pilzneński 1kg

 

Chmiel:

Iunga 40g na 60 min

Lubelski 20g na 10min

 

Później chciałbym odebrać gęstwę i zrobić jakieś piwo powyżej 20blg z dodatkiem cukru.

I tu na razie nie mam pomysłu na na zasyp.

 

Ale proszę o podpowiedzi jakie drożdże będą najlepsze do takich planów myślałem o FM51 Grodzie Dębowe, czy jak zaczynam od Grodziskiego 8 blg to muszę robić starter, czy coś zmienić w tych zasypach i jaki zasyp proponujecie na piwo powyżej 20 blg?

 

Edit: 

Oczywiście wszystkie warki na około 20L.

Edytowane przez cen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz warzyć dobre piwa to zawsze używając drożdży płynnych rób starter.

 

Zdajesz sobie sprawę z tego, że słód wędzony Wayermanna jest dosyć subtelny i piwo z jego udziałem w zasypie 84% niekoniecznie będzie jakoś ekstremalnie wędzone?

 

Pytanie o zasyp na piwo 20blg zbyt ogólnikowe, można miliard piw zrobić o takim ekstrakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak chcesz warzyć dobre piwa to zawsze używając drożdży płynnych rób starter.
 

Ok. tak zrobię.

 

 

 

Zdajesz sobie sprawę z tego, że słód wędzony Wayermanna jest dosyć subtelny i piwo z jego udziałem w zasypie 84% niekoniecznie będzie jakoś ekstremalnie wędzone?
 

No szczerze mówiąc myślałem że już przy 60% będzie dobrze wędzone.

To jaki słód wędzony polecasz do mocno wędzonego? Tylko nie Whisky, chciałbym żeby było czuci szynkę, kiełbasę, ognisko itp. a nie palone kable.

I najlepiej z alepiwo.pl lub z Centrum piwowarstwa bo tam najczęściej wszystko zamawiam.

 

 

 

Pytanie o zasyp na piwo 20blg zbyt ogólnikowe, można miliard piw zrobić o takim ekstrakcie.
 

Chodzi mi o to żeby pasowało do tych samych drożdży, chyba najlepiej jakieś jasne albo bursztynowe może być też lekko wędzone.

No i jeszcze jakie drożdże do tego wybrać, te FM51 będą dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szczerze mówiąc myślałem że już przy 60% będzie dobrze wędzone.

To jaki słód wędzony polecasz do mocno wędzonego? Tylko nie Whisky, chciałbym żeby było czuci szynkę, kiełbasę, ognisko itp. a nie palone kable.

I najlepiej z alepiwo.pl lub z Centrum piwowarstwa bo tam najczęściej wszystko zamawiam.

Przy większości słodów przy 60% by było dobrze wędzone. Przy Wayermannie niekoniecznie. Wędzony Bestmaltz około 35% i powinieneś być zadowolony.

 

Chodzi mi o to żeby pasowało do tych samych drożdży, chyba najlepiej jakieś jasne albo bursztynowe może być też lekko wędzone.

No i jeszcze jakie drożdże do tego wybrać, te FM51 będą dobre?

Używałem tych drożdży tylko raz do grodziskiego, nie wiem jak sprawdzą się w innych piwach, ale są stosunkowo neutralne, więc pole do manewru dalej pozostaje dosyć duże. Znajdź sobie jakąś gotową recepturę jak nie wiesz czego chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o takich zasypach?

 

Grodziskie:

Weyermann - Grodziski 2kg

Steinbach - Wędzony  0,5kg

Pilzneński 0,5kg

 

Chmiel:

Iunga 20g na 60 min

 

Mocno wędzone:

Steinbach - Wędzony 3 kg

Pilzneński 2 kg

Pale Ale 1 kg

 

Chmiel:

Iunga 40g na 60 min

Lubelski 20g na 10min

 

Powyżej 20blg z dodatkiem cukru:

Pale Ale 4 kg

Pilzneński 2 kg

Steinbach - Wędzony 1,5 kg

Cukier od 0,5 do 1 kg (jeszcze nie wiem)

 

Chmiel:

Chinook 50g 60m

Motueka 20g 40m

Sybilla 30g 10m

 

Kiedy jest najlepiej dodać cukier na początku gotowania, pod koniec gotowania, jak fermentacja ruszy czy jak fermentacja będzie zwalniać?

A czy drożdże FM52 Amerykański sen albo FM12 W szkocką kratę będą pasować do tych trzech piw?

Edytowane przez cen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak chcesz warzyć dobre piwa to zawsze używając drożdży płynnych rób starter

Lekkie wędzone jak 'grodziskie' nie musi być ze startera, 8blg ok 18 litrów saszetka lub fiolka ruszy :)

 

Ruszyć to ruszy i z pół fiolki, pytanie jaki będzie rezultat. Dlatego napisałem 'jak chcesz warzyć dobre piwa' jak chcesz tylko warzyć piwa to można lać z fiolki.

 

Zasypy wyglądają dosyć monotonnie. Trzy prawie takie same piwa różniące się ekstraktem i paroma detalami. Mi by się nie chciało tego pić, ale co kto lubi.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zasypy wyglądają dosyć monotonnie. Trzy prawie takie same piwa różniące się ekstraktem i paroma detalami. Mi by się nie chciało tego pić, ale co kto lubi.
 

 

No i dlatego właśnie napisałem ten temat, dzięki za sugestie że piwa wyjdą bardzo podobne, teraz napisz jeszcze co byś zmienił żeby nie były takie monotonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zaczynam fermentacje na drożdżach płynnych ale mam kolbę litrową, mieszadło i rdzeni więc jeśli jest jakaś różnica w smaku tak słabego piwa jak Grodziskie to mogę zrobić, jeżeli niema to wolałbym nie ryzykować infekcji w starterze ale z tego co pisze Oskaliber to warto zrobić starter.

Może podpowiesz które drożdże wybrać i co pozmieniać w zasypach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek żeby to urozmaicić. Np. jakieś brown ale albo wędzony stout zrobić zamiast tego drugiego. Albo w ogóle kombinować inaczej i iść w inną stronę niż 3 wędzonki pod rząd. Chyba, że jesteś ich fanem i tak chcesz. Na tych FM52 pewnie wyjdzie Ci jako taki grodzisz, a potem możesz kombinować z jakimiś AIPA etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może te dwa wędzone zostawić tak jak są a trzecie zrobić jakieś imperial india pale ale?

Ile warek można zrobić na jednych drożdżach jeśli przelewa się gęstwę bezpośrednio z jednego piwa do drugiego? (oczywiście tak żeby było dobre)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak, chociaż ja bym dodał jakieś słody specjalne i z tego drugiego zrobił smoked brown ale dla urozmaicenia. Zrobiłem kiedyś coś w ten deseń i całkiem fajne piwo to było.

 

Ciężko dokładnie powiedzieć, kilka można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi powiedzieć, jakoś szczególnie zachęcąjąco taki zasyp dla mnie nie wygląda, ale może się mylę. Ja kiedyś zrobiłem coś takiego:

 

Składniki:
Słód Pale Ale – 2.0kg
Słód wędzony Bestmaltz – 1.7kg (35%)
Słód pszeniczny – 0.5kg
Słód karmelowy 150EBC Strzegom – 0.3kg
Słód Biscuit 50EBC – 0.25kg
Słód pszeniczny czekoladowy – 0.1kg

Zacieranie:
66-69~C - 60'

Chmielenie (60min):
55' - 28g Target (10,5%ak)

 

Wyszło mi z tego 12blg wtedy, bo coś za bardzo rozcieńczyłem i piwu brakowało ciała, ale poza tym było bardzo fajne. Zrób jakąś 14stke w tym stylu i powinieneś być zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był zasyp na 13stkę, dorzuć trochę pale ale żeby Ci wyszło 14 przy Twojej wydajności i będzie ok. Wędzonka była wyraźna, pierwszoplanowa, ale fajnie uzupełniona nutami typowymi dla piw brązowych. Jakiego charakteru to już nie pamiętam, chyba bardziej w stronę szynki. Tylko bierz pod uwagę to, że słody wędzone poszególnych słodowni mocno się miedzy sobą różnią. Słodu Steinbacha nie używałem, nie wiem czy przy 35% zasypu do on taki efekt jak Bestmaltz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.