Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie Kolsch


joe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich za pare dni chce popelnic moja pierwsza warke (zacierajac)

 wybor padl na zestaw surowców Kolsch 11,5 Blg 20 litrow.

Po zakupie otrzymalem instrukcje warzenia i dopiero w domu przeczytalem ze burzliwa nalezy przeprowadzac w temp. 15-17 a cicha 10-12 natomiast drozdze dodajemy w temp. 14-16. Obawa moja wynika z tego iz w pokoju w ktorym mialem trzymac piwo jest 20 (najzimniejszy) a w piwnicy tez cos kolo 20 i chcialem sie poradzic doswiadczonych czy mozna w takich temperaturach prowadzic fermentacje czy szkoda surowcow i lepiej poczekac az bedzie troche zimniej wtedy w piwnicy tez spadnie temperatura.

Z gory dzieki za porade 

Pozdrawiam

P.S. mam jeszcze jedno pytanie zrobilem wezyk filtracyjny z oplotu tylko przepleciony jest kolorami niebieskim i czerwonym czy mozna go uzywac czy lepiej poszukac w sklepie bez kolorow

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich za pare dni chce popelnic moja pierwsza warke (zacierajac)

 wybor padl na zestaw surowców Kolsch 11,5 Blg 20 litrow.

Po zakupie otrzymalem instrukcje warzenia i dopiero w domu przeczytalem ze burzliwa nalezy przeprowadzac w temp. 15-17 a cicha 10-12 natomiast drozdze dodajemy w temp. 14-16. Obawa moja wynika z tego iz w pokoju w ktorym mialem trzymac piwo jest 20 (najzimniejszy) a w piwnicy tez cos kolo 20 i chcialem sie poradzic doswiadczonych czy mozna w takich temperaturach prowadzic fermentacje czy szkoda surowcow i lepiej poczekac az bedzie troche zimniej wtedy w piwnicy tez spadnie temperatura.

Z gory dzieki za porade 

Pozdrawiam

P.S. mam jeszcze jedno pytanie zrobilem wezyk filtracyjny z oplotu tylko przepleciony jest kolorami niebieskim i czerwonym czy mozna go uzywac czy lepiej poszukac w sklepie bez kolorow

Przede wszystkim gratuluje dobrego wyboru piwa na pierwsze zacieranie.

 

Jakie drożdże wrzucili Ci do tego zestawu? Pewnie S33. Kolsch z tych drożdży i w tej temperaturze to nie będzie, ale to nie znaczy, że piwo będzie do wylania. Postaraj się obniżyć temperaturę fermentacji. Może na szybko zorganizujesz jakąś skrzynie do fermentacji? Na forum znajdzie wiele informacji na temat jak ją zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo dziekuje za szybkie odpowiedzi Oskaliner mnie troche zmartwil ale poszukalem ze mozna pudlo stworzyc i wkladami obnizac temperature juz mam plan blok mi wlasnie ocieplaja

Drozdze to

Old German Altbier 9 Gozdawa

Przy chlodzeniu bedzie cos z tego?

Jeszcze mam pytanie jaka jest roznica pomiedzy temp otoczenia a temp fermentujacego piwa

Jeszcze raz dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w temp. między fermentującym piwem a otoczeniem zależy od szybkości pracy drożdży ale przeważnie wynosi +2C dla pracującego piwa.

EDIT: Sam z powodzeniem używałem skrzyni, polecam. U mnie nawet nie trzeba było często wymieniać wkładów chłodzących dla uzyskania w miarę stabilnych 16C.

Edytowane przez HerrOs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj zaczynam ;)

Dzieki jeszcze raz za odpowiedzi

Pudlo wczoraj posklejalem wiec moze bedzie ok

mam jeszcze jedno pytanie w instrukcji jest zapis ze drozdze nalezy dodac w temp 14-16 OC obawiam sie ze ciezko bedzie schlodzic do tej temp czy mozna je dodac w okolicach 20

a potem do pudla i tam juz chlodzenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie brzeczka w fermentorze w skrzyni.

Wysladzalem do 4 BLG wyszlo 21 litrow

Potem chmiel gotowanie i po schlodzeniu ( udalo sie do 20) przelalem do fermentora wyszlo jakies 16 litrow

Dolalem 2 schlodzone mineralne temperatura spadla do 17 zbadalem BLG 11 wrzucilem drozdze i do skrzyni.

I tu moje pytanie przed drozdzami sprobowalem i bylo bardzo goryczkowe powinienem dolac wiecej mineralnej bo w instrukcji stalo zeby dolac wody do 20 litrow ale balem sie ze za bardzo rozciencze.

Nie panikuje co wyjdzie pewnie i tak wypije ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlodnica ale w kranie 20 wanny nie posiadam

Oskaliber czyli nastepnym razem nic nie dolewac mineralnej wiecej wysladzac i pilnowac zeby BLG nie spadlo ponizej 2-3

Jeszcze raz wielkie dzieki za podpowiedzi

Aha skrzynia dziala jedna butelka i 17 jest ;)

Edytowane przez joe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chcialem poradzic sie doswiadczonych czy to normalne, po 5 dniach otwarlem fermentor zeby zbadac BLG wyszlo 5,5

mam nadzieje ze jeszcze zejdzie oczywiscie sprobowalem po badaniu i czulem posmaki bimbru czy to normalne aha na pianie byly drozdze i nadal pracuje

a wyglada to tak zdjecie

 

Czy to normalne i czy czekac az blg ustabilizuje sie i przelewac na cicha

Pozdrawiam

post-14169-0-72294600-1444322733_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temp. fermentacji? Każdy się skupia na zacieraniu, wysładzaniu, chmieleniu, odkażanie sprzętu itp. A najważniejszym czynnikiem jest temperatura fermentacji.

Zostaw wiadro w spokoju na 2-3 tygodnie. Nie otwieraj, nie grzeb, nie kosztuj czy dobre. Wymieniaj tylko pety i utrzymuj temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chcialem poradzic sie doswiadczonych czy to normalne, po 5 dniach otwarlem fermentor zeby zbadac BLG wyszlo 5,5

mam nadzieje ze jeszcze zejdzie oczywiscie sprobowalem po badaniu i czulem posmaki bimbru czy to normalne aha na pianie byly drozdze i nadal pracuje

a wyglada to tak zdjecie

 

Czy to normalne i czy czekac az blg ustabilizuje sie i przelewac na cicha

Pozdrawiam

Otwórz skrzynię za kolejne 5 dni i znów zmierz blg. Duży spokój...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.